Nový Zéland - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Nový Zéland

Trojnásobné Kiwi

Chcete si doobeda zalyžovať v nádhernom  prostredí  veľhôr a poobede si zasurfovať v divokých vlnách Tichého oceánu??? ...vydajte sa do nádhernej krajiny Nového Zélandu....

Pokiaľ budete zvažovať správne načasovanie, budete mať ťažké premýšľanie. Nový Zéland je krajinou, ktorej vzhľad sa výrazne mení  v závislosti od jej štyroch ročných období. Ak ste milovníkmi zasneženej krajiny, vydajte sa na Zéland od júla do augusta, v novozélandskej najväčšej zime. Ak obdivujete krásy prírody vtedy, keď všetko zakvitne bielymi, žltými a ružovými kvetmi, ktoré posypú dlhé aleje, vycestujte  v polovici septembra, kedy sa začína jar.

Plánujete sa na Novom Zélande do chuti vyblázniť na nádherných plážach, kajakovať za maorskom kultúrou,  raftovať nezaťažení neoprénom, skákať padákom bez svetra a rukavíc, potom si kúpte letenku od januára do marca. Vtedy vám bude na Zélande zaručene teplo. Vedeli ste o tom, že na Zélande je desaťkrát viacej oviec ako obyvateľov? Milovníci jahňacieho mäsa si tu vyslovene prídu na svoje. Okrem jahňacieho mäsa sa ohromnou kvalitou a chuťou vyznačujú hovädzie steaky a novozélandská zmrzlina. Chovu sa tu nesmierne darí vďaka intenzívne zelenej šťavnatej tráve, ktorá je pre tento ďaleký dvojostrov typická.

Obyvatelia Nového Zélandu sú vo veľkom počte zamestnaní v poľnohospodárstve a na farmách, čo má popri cestovnom ruchu pre národné hospodárstvo nesmierny význam. Pestuje sa tu jedinečná odroda tzv. zlatého kiwi. Ročne toto chlpaté nevtieravé ovocie prinesie krajine miliardy dolárov. Keď už spomíname ovocie kiwi, poďme aj za kúzelným malým hnedým vtákom bez krídiel s rovnakým pomenovaním. Vták Kiwi žije jedine na Novom Zélande. Keď ho chcete zahliadnuť voľným okom v prírode, musíte byť veľmi trpezliví. Toto plaché milé zvieratko sa vydáva za potravou jedine v noci. Za bieleho dňa spí. Poznáme štyri hlavné druhy, z toho dva sú už, žiaľbohu, na hranici úplného vyhynutia.
Počas vášho putovania sa nezabudnite bielych obyvateľov krajiny opýtať, prečo sa hrdo označujú za „kiwi národ“. Okrem nich tvorí 20% populácie pôvodné obyvateľstvo, Maorovia.

Čo vás môže zaskočiť a na čo buďte pripravení
1. na to, aby ste sa pozreli skutočne tam kam treba, potrebujete jednoznačne auto, hromadná mestská i medzimestská doprava je veľmi chatrná
2. na cestách je maximálna povolená rýchlosť 100 km za hodinu
3. časté zosuvy pôdy spôsobujú neustále opravy vozoviek, dopravné obmedzenia
4. niektoré hlavné spojenia medzi mestami sú v zimných mesiacoch sú prejazdné len so snehovými reťazami
5. neustály vietor, výrazný hlavne na severnom ostrove, najviac v hlavnom meste Wellingtone
6. veľmi časté zrážky a náhle zmeny počasia, najmä v zimných mesiacoch
7. slabé vedomosti pracovníkov pracujúcich v informačných turistických centrách

Čo očakávať od Nového Zélandu?
1. nádhernú divokú prírodu v nespočetných národných parkoch
2. krásne pláže
3. sopky, gejzíry, krátery, bahenné termálne kúpele
4. čistotu a dokonalú upravenosť verejných priestorov
5. množstvo adrenalínových športov, bungeejumping, white river rafting, black river rafting, zoskoky padákom, lyžovanie s asistenciou helikoptéry a samozrejme všetky modifikácie surfovania
6. zelené  kopce posypané ovcami
7. viničné oblasti
8. skalnaté hory vstupujúce do oceánu
9. prítomnosť pôsobivej maorskej kultúry                                                                                

Čo určite nevynechajte pri návšteve Nového Zélandu?
1. Národný park Fiordland a jeho Milford Sound
2. alpské mestečko Queenstown a Wanaka
3. ľadovce Franc Josef a Fox Glacier
4. Národný park Pancake Rocks
5. Národný park Abela Tasmana
6. viničnú oblasť Mouteka, Richmond, Nelson, Blenheim
7. cestu z Pictonu do Kaikoury vrátane
8. rannú plavbu loďou medzi Pictonom a Wellingtonom
9. návštevu Wellingtonu a múzea Te papa
10. Národný park Tongario
11. maorské umenie na jazere Taupo
12. Maorské mesto Rotorua postavené na kráteroch, voňajúcim sírou

Nový Zéland je tak pôsobivá krajina, že ju ťažko opísať v jednom článku, preto pre viacej informácií postupne pridáme na naše webové stránky informácie o jednotlivých oblastiach tak, ako sme nimi cestovali.

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky