Keňa - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Keňa

Afrika
Keňa - krajina ktorú buď milujete, alebo nenávidíte.

Po prílete do hlavného mesta Nairobi sa vám pri najmenšom nezdá,  že ste niekde v rovníkovej Afrike. Môžete byť zmätení jedine čiernymi tvárami, ktorých je v metropole prevaha. Je to moderné veľkomesto, sídlo medzinárodných spoločností, bánk, hotelov a kongresových centier.

Trpiace ťažkou dopravou, ktorá v priemere dosahuje rýchlosti desiatich kilometrov  za hodinu. Mesto veľkého chaosu na jeho predmestiach a kriminalitou sa radí jednoznačne medzi najnebezpečnejšie mestá sveta.
 
Nairobi sa dá pozrieť v priebehu jedného dňa. Pokiaľ však máte radi múzeá, venujte minimálne pol dňa návšteve národného múzea, ktorého detailná prehliadka tento čas vyžaduje. Kúsok od centra mesta sa nachádza Giraffe centrum a Nairobský národný park. Z pomedzi národných parkov v Keni sa počtom a rozlohou  radí medzi menšie, ale jeho obrovskou prednosťou je bezprostredná blízkosť veľkomesta. Máte tak jedinečnú možnosť sledovať stádo žiráf, nosorožcov, byvolov, antilop,  levov, zebier   s panorámou mrakodrapov.

V Nairobi je veľa cestovných kancelárií, ktoré vás prepravia kdekoľvek v Keni vnútroštátnymi aerolíniami. Najnavštevovanejšími sú národné parky Lake Nakuru, Mount Kenya, slávna Masai Mara – ktorá je najväčším národným parkom rozprestierajúcim sa v tesnej blízkosti  Viktóriinho jazera. Asi najpopulárnejšou zastávkou v Keni je jej druhé najväčšie mesto Mombassa, známa svojimi bielymi plážami Indického oceánu.

Pokiaľ však chcete zažiť ozajstné čaro Kene, potom ani jedna z vymenovaných destinácií nie je tým správnym orechovým. V Keni žije takmer 40 miliónov obyvateľov, z ktorých iba jeden milión má prístup k internetu, iba 2 milióny ľudí používajú domácu pevnú linku. Priemerný vek obyvateľov je 48 rokov a denný zárobok činí v priemere 2 doláre. Ako sa ľudia pasujú s uvedenými skutočnosťami, môžete vidieť  najmä v neturistických oblastiach.

Ako na to? Jednoducho,  zahodíte strach a vydáte sa po stopách miestnych obyvateľov, na cestách buďte však zdravo opatrní. Majte stále na pamäti, že ako biely turista ste pre chudobných obyvateľov neustálym magnetom.  Všeobecne žijú v Keni veľmi dobrí pohostinní ľudia, ktorí vám radi pomôžu, ale bohužiaľ výnimky potvrdzujú pravidlo. Nájdu sa takí, ktorí vás budú žiadať o platbu zato, že ste si ich odfotili, zato, že vám poradili akým smerom sa máte vydať. Veľký pozor aj na hygienu. Čím ďalej sa budete presúvať od metropoly,  tým horšie budete na tom dozaista s pitnou vodou. Je nutné sa chrániť pred uštipnutím hmyzom, ktorý vás môže nakaziť maláriou alebo horúčkou dengue. Preto nech ste kdekoľvek, chráňte si svoje zdravie a majetok. V prípade prísnej hygieny, používaní moskitier, repelentov a rozumnej komunikácie by sa vám nemalo v Keni nič stať.

Pokiaľ sa rozhodnete nazrieť do života skutočných chudobných rovníkových Afričanov, určite nebudete ľutovať. Budete mať možnosť popíjať vynikajúci čaj uvarený v pravom nefalšovanou kotlíku, jesť upečené kozľacie mäso priamo na otvorenom ohni, umývať si ruky spolu so všetkými pozvanými hosťami na hostinu v jednom spoločnom vedre. Budete rozdávať radosť všetkým, ktorí ešte nevideli belochov, len počuli, že žijú aj ľudia, ktorí sú úplne bieli a nazývajú ich muzungu. Prespíte v jednoduchých príbytkoch v ničím nerušenej divokej prírode a cestou do postele z prútia si budete svietiť petrolejovou lampou. Zaspávať pri tradičných afrických tancoch a nádhernom speve a zvukmi z tradičných primitívnych hudobných nástrojov od výmyslu sveta.

V takom prípade, že vás skutočná Afrika veľmi láka, ale nemáte dosť odvahy na to, podniknúť takýto štýl cesty je tu pre všetkých nadšencov riešenie. Zapojiť sa do dobrovoľníckych projektov, ktoré vás vtiahnu priamo do deja. Prosím sledujte našu aktuálnu ponuku. Dobrovoľnícke programy sú založené na príspevku k pobytu, vašej chuti pracovať v rôznych oblastiach a dobrodružnej povahe. Sú veľmi bezpečné a organizácia, ktorá vás do Afriky vysiela je za vás zodpovedná.
 

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky