Filipíny - nebo na zemi? Keby sme sa mali o jednej krajine z prírodného hľadiska vyjadrovať len v superlatívoch, volili by sme Filipíny. Filipíny sa rozprestierajú na 7000 ostrovoch, v blízkosti veľkej koralovej bariéry Indického oceánu, kde príliv a odliv pomedzi úskalia vytvorené geografickou polohou filipínskych ostrovov spôsobuje obrovskú koncentráciu tých najrozmanitejších rýb a predurčuje Filipíny k svetovej jednotke pre potápačov.
Okrem morského biotopu sa môže táto krajina popýšiť dozaista i svojimi vysokými pohoriami a nerovným terénom sopečného pôvodu, ktorý je zase lákadlom na horskú turistiku. Filipíny i napriek svetovej globalizácii disponujú zákutiami, ktoré nie sú ešte navštevované zahraničnými turistami. V týchto kútoch si domorodí obyvatelia nesmierne vážia každého zatúlaného belocha a prekvapujú ho svojou dobrosrdečnosťou a prirodzenosťou.
Filipínsky najväčší ostrov Luzon je domovom „ôsmeho divu sveta“ – dvetisíc rokov starých ryžových terás začínajúcich v nadmorskej výške 1500 metrov nad morom.
Fakt, že Filipíny nepatria zatiaľ k často navštevovaným destináciám, spôsobuje niekedy dezinformovanosť a niekedy problematické cestovanie. Chýbajú tu cestovné kancelárie, ktoré by objektívne návštevníkov informovali o možnostiach výletov a ponúkli by služby s celoplošne organizovanými výletmi. Domáci špekulanti vám s radosťou oznámia, že iná cesta ako s nimi, na motorke k jednotlivým atrakciám nevedie. Na mnohých ostrovoch nie sú bankomaty a nie je možné platiť bezhotovostne, preto odporúčame nosiť so sebou dostatočnú hotovosť.
Ako si s cestovaním poradil náš tím? Požičali sme si auto. Cena za toyotu na deň bola 2000 pesos. Na medzinárodnom letisku v Manile bola k dispozícii len jediná jedna autopožičovňa Diamond, ktorá nám bola ochotná prenajať auto bez šoféra. K automobilu sme nedostali žiadnu automapu. Po dlhom a náročnom hľadaní v rôznych obchodoch, sme nakoniec kúpili podrobnú mapu Luzonu, ktorá sa ale po čase ukázala takisto ako nepresná. Cestovanie po Luzone do hôr a na najsevernejší bod ostrova, bolo veľmi frustrujúce. Diaľnica, ktorá je vybudovaná z Manily končí po 70 km. Značenie smerov v Manile je mizerné. Nie je dokonca značená ani len cesta na letisko. Filipínska vláda vymedzila obrovské množstvo financií na vybudovanie kvalitných ciest, ale všetko je len v začiatkoch. Cesty označované ako štátna diaľnica častokrát konkurujú vozovkám v Afrike a sú vhodné na cestovanie len s 4W drive autom. Prehliadka Filipín ale rozhodne stojí zato. Pokiaľ si chcete oddýchnuť, zvoľte cestovanie autobusmi. Spojenie medzi jednotlivými mestečkami je vynikajúce, ale riskujete svoj čas a samozrejme pohodlie. Zo severného ostrova sú horúcimi atrakciami určite horské mesto Baguio.
Ryžové terasy v Banaue, Bontocu, Sagade. Na severe ostrova je to nádherná pláž Pagudpud, kde sa dostanete z mesta Laog. Pokiaľ máte čas a odvážnu povahu, strávte noc, dve s domorodými obyvateľmi v horách. Je to naozaj zážitok. Na juhu ostrova Luzon sa nachádza nádherné kráterové jazero Taal. Loďkami sa môžete preplaviť do jeho samého stredu, kde sa nachádza ostrovček so sopkou Taal nazývaný Volcano Island. V sprievodcoch sme našli informáciu o úžasnom ostrove Coron Island. Vybrali sme sa tam letecky, z Manily do Busuangy. Let trval necelú hodinu a stál cca 600 korún. Ostrov Coron je považovaný geograficky za súčasť Bacuit Archipelagio, sever Palawanu.
Na jeho morskom dne odpočíva takmer stovka japonských vrakov z vojny a je lákadlom pre potápačov. Okrem toho sa tu nachádza morská rezervácia vhodná pre šnorchlovanie a verte, je to akoby ste sa ponorili do akvária. Ale čo otravuje život neznalcom je to, že si od vás všade vypýtajú po absolvovaní nejakej aktivity za všetko poplatky. Platíte za vykúpanie v jazere Baracouda, Kyangan a v modrej lagúne. Zmienené jazerá sú často v sprievodcoch opisované ako najkrajšie a najfotogenickejšie jazerá na svete. Nuž prirovnávam ich k Plitvickým jazerám. Pokiaľ nie ste potápači, návštevu Busuangy môžete vynechať. Samotné mesto je malé, špinavé a obmedzujúce. Domáci zneužívajú situáciu, nasadzujú príliš vysoké ceny a človek sa prestáva v tomto mestečku cítiť príjemne. Z Busuangy môžete letieť len nazad do Manily, alebo sa presunúť na banke /malý drevený čln/ do El Nida. Presun trvá 8 hodín, stojí 2000 pesos a je veľmi dobrodružný najmä pri nepriaznivom počasí. Pokiaľ máte dostatok času a chuti čakať na nákladnú loď prichádzajúcu z Manily každú stredu, a plaviť sa do Puerto Princessa 20 hodín, náklady na presun znížite desaťnásobne.
El Nido, Palawan je útulné mestečko na severe ostrovu Palawan. Všetky hotely sa nachádzajú na čistučkej pláži, v zálive, obklopenou skalnatými horami. El Nido je základňou pre všetky výlety na okolité ostrovy. Medzi najkrajšie patria Mantiloc, Miniloc, Cadlao, Snake Island, Secret Island. Atrakciou ostrova je plavba po Subteranean River, je to rieka pod zemou, kde sa plavíte na drevenej banke zrhuba 8km. Jaskyňa je plná opíc, lizardov a rieka domovom jedovatých morských hadov. Tento národný park sa nachádza 50 km od Puerto Princessy. Puerto Princessa nie je ničím zaujímavé, azda v období Vianoc vianočnými trhmi, na ktorých sa najete filipínskych dobrôt za veľmi priaznivé ceny. Je to však hlavný dopravný uzol a spojnica medzi Cebu, Luzonom, Panay, Negros a Mindoro.
Cebu, Mactan, Boracay. Ostrov Cebu je ekonomicky najsilnejším ostrovom republiky. V spojení s Mactanom je strediskom medzinárodných firiem, špičkových hotelov, finančných inštitúcií. Cebu city je modernou metropolou so značnými rozdielmi medzi jeho severnou a južnou časťou. Kým sever je vybudovaný a bezpečný, južné predmestia sú opakom. Najbližšie pláže a možnosti na potápanie sú pláže na ostrove Mactan, kde sa dostanete zo Cebu taxikom po moste spájajúcim tieto dva turisticko-obchodné ostrovy. Atrakciou číslo jedna na Cebu je pláž Moalboal na juhozápadnom pobreží. Vynikajúcim prostredím na plávanie, oddych, šnorchlovanie a potápanie. Keď chcete zažiť absolútny relax, presuňte sa na ostrov Malapusca. Nachádza sa na sever od Cebu a dostanete sa naň bankou z Daanbantayan/ Maya. Do Mayy jazdí autobus z Cebu za 4,5 hodiny.
Slávna Boracay je považovaná za špičkovú pláž Filipín. Záleží však, čo chcete. Boracay je tak preslávená, že sa hmýri turistami, prezentuje sa vysokými cenami a zaváňa akousi nezdravou chuťou po predstíži. Je 4 km dlhá s úplne jemnulinkým bielym pieskom, absolútne priezračnou vodou a nádhernými západmi slnka. Nájdete tu turistov z celého sveta, množstvo vodných športov, elegantné hotely, reštaurácie so živou hudbou priamo na pláži. Na Boracay sa dostanete letecky z Cebu spoločnosťou asianspirit. Lieta denne o 14 hodine. Let trvá jednu hodinu. Jednosmerná letenka stojí 1900 pesos. Z Caticlanu premávajú trajekty niekoľkých spoločností rovno na Boracay. Z Cebu sme sa trajektom presunuli na Bohol, cca 2 hodiny. Ostrov známy pre svoje pohorie Chocolate Hills. To sme netušili, že tu zažijeme na záver našej cesty po Filipínach najkrajšie potápanie a šnorchlovanie. Na ostrove Balicasad. Balicasad sa nachádza 45 minút plavby od Panglao Island. Vody Panglao ostrova obýva množstvo delfínov, ktoré môžete pozorovať v skorých raných hodinách. Ďalšou atrakciou je určite nádherný Virgin Island, kde zabudnete na všetky starosti. Malá rada na záver: pokiaľ chcete zažiť miesta na Filipínach bez turistov, zaraďte si túto destináciu na horný priečinok.
autorka: Zora Richtárechová