Guatemala - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Guatemala

Amerika
Po prílete do hlavného mesta Guatemala city sa ocitnete na veľmi chaotickom letisku približne 3 miliónovej metropoly.  Medzi turistami nie je až tak obľúbená a mnohí z nich jej návštevu vynechajú a presúvajú sa do iných častí krajiny. Mesto nie je žiadna nádhera, azda najvýznamnejšou pamiatkou je  národný palác, katedrála Metropolitana a antropologické múzeum. Pokiaľ ste typ, ktorý sa rád zabáva v baroch, diskotékach a reštauráciách, Guatelamala City vám v tomto smere vyjde určite v ústrety v časti Zona Viva, takisto s obrovskou filmovou scénou a takmer všetky filmy bežia v angličtine. Z hlavného mesta sa prepravíte kdekoľvek autobusmi diaľkovej dopravy.
Turisti s obľubou navštevujú mestečko Antigua, západne od Guatemala City. Naozaj sa jedná o nádherné historické mesto, patriace  medzi pamiatky UNESCA a rozhodne stojí za návštevu. Je plné malých uličiek a malebných domčekov  s kaviarničkami. Dýcha španielskou atmosférou zmiešanou s juhoafrickým temperamentom a zvyklosťami.  
Z Antiqui sme sa mikrobusom prepravili k jazeru  Atitlán /Lago de Atitlán/, ktoré  je považované za jedno z najkrajších jazier sveta. Magickú atmosféru tohto jazera vytvárajú  tri sopky v jeho blízkosti. Kto má chuť nazrieť do tradičného života indiánov, určite si príde na  svoje práve na tomto mieste .

Do indiánskych osád sa prepravíte loďkou a motorový čln je aj najlepší spôsob, ako si užijete rôzne scenérie uprostred tohto nádherného jazera. Po siedmych dňoch od nášho príletu sme sa konečne priblížili k vytúženej pamiatke Máyskej kultúry Tikal. Noc sme strávili v Santa Elene, odkiaľ sme na druhý vyrazili do Tikalu.
Tikal  jeden z najväčších pozostatkov kultúry Máyov obklopený dažďovým pralesom nás rozhodne nesklamal. Areál je plný zvierat, chrámov  a pyramíd. Každý,  kto vycestuje do tejto krajiny nesmie zabudnúť na návštevu tejto nádhernej historickej pamiatky. Po návšteve Tikalu sme sa vo večerných hodinách presunuli na turistický polostrov Flores,  na pobreží jazera Lago de Petén Itzá a na ráno  sme si zaplatili výlet do  naozajstnej nefalšovanej džungle.  Tri dni strávené pri jazere Lago de Petén Itzá sme zakončili naskočením k skupine Francúzov, ktorí mali prenajatý van pre 8 ľudí a bolo ich 6. Mali sme spoločný cieľ, dôjsť do Karibského Livingstonu. Člny a loďky sú v tejto karibskej oblasti najvhodnejším a často krát jediným spôsobom prepravy. Člnom po rieke sme sa dostali do pohodového mesta Livingston na pobreží Karibiku. Mesto je plné černošského obyvateľstva a všade naokolo chránené džungľou. Z Livingstonu sa ľahko dostanete na fakultatívny výlet do susedného štátu Belize.

Častá kombinácia mnohých turistov, záleží len na časových možnostiach. Pláže v Livingstone nič moc, preto tí ktorí si chcú zarelaxovať na plážach významného Karibiku by Belize nemali vynechať. My sme tento výlet nepodnikli, zato sme sa po návrate do Guatemala city vypravili požičaným autom k pobrežiu Pacifiku,  do mestečka Monterrico. Osobitosťou sú pláže z čierneho sopečného piesku. Pobrežie sa vyznačuje obrovskými vlnami a nie je veľmi prispôsobené turistickému ruchu. Určite tu nenájdete žiadne nóbl rezorty, ale skorej takú domácku atmosféru. Z Montericca si môžete spraviť veľmi príjemnú prechádzku na loďke pomedzi mangovníky. Táto prírodná rezervácia je tvorená bažinami, lagúnami a kanálmi cez ktoré sa plavíte necelé dve hodiny. Medzi faunu tejto 20 kilometrovej rezervácie patria korytnačky, krevety a zase celá škála vtáctva.

autorka: Zora Richtárechová

 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky