Malorka - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Malorka

Európa
Okruh malebnou Malorkou

Malorka patrí medzi populárne dovolenkové destinácie Slovákov už niekoľko rokov. Predpokladom k tomu je aj šikovné letecké spojenie priamo z Bratislavy do hlavného mesta Palma de Mallorca. Ako to už býva zvykom, väčšina cestovných kancelárií vás neprivezie do malorských skvostov. Najčastejšie ponúkané zájazdy sú do jej hlavného mesta a jeho blízkeho okolia, alebo na východné pobrežie.  Takže ak by ste zatúžili vyočiť si oči a navštíviť krásne miesta na Malorke, môžete urobiť aj takto. Pokiaľ kúpite letenku dostatočne v predstihu, let vás vyjde do 100 Eur na osobu. Ponúkam vám možnosť, ktorá poteší milovníkov krásnych pláží, výhľadov, úžasnej prírody  architektúry, ale aj turistiky.

........na Malorku sme prileteli v polovici júna. More už bolo príjemné teplé a krajina ešte nebola preplnená turistami, ako to už býva najmä počas mesiacov letných školských prázdnin. Keď som výlet zopakovala niekoľkokrát ešte v Septembri, platili tie isté vynikajúce podmienky, teplá vyhriata voda a posezónne ceny.

Po prílete na letisko sme si hneď vyzdvihli v požičovni malé auto. Malé nielen kvôli výhodnejšej cene, ale i kvôli tomu, že sever a severovýchod má veľmi hornatý charakter a tým pádom máte možnosť okúsiť adrenalín na cestách. Prosím navštívte fotogalériu a fotoalbum Malorka. Cesty mnohokrát vedú pomedzi skalné útvary , kde sa ledva zmestí jedno vozidlo. Častokrát zápasíte s uzulinkými serpentínami bez zvodidiel, alebo akejkoľvek inej ochrany, a napokon i v malebných mestečkách zaparkujete šikovnejšie s malým spratným vozidlom.  Za požičanie vozidla sme platili 35 Eur na deň už aj s kompletným poistením.

Auto nám sem tam poslúžilo aj ako prezliekareň, pretože sme sa rozhodli stanovať. Kdekoľvek sa nám zapáčilo rozhodli sme sa ostať na jednu noc, so stanovaním nebol absolútne nikde žiadny problém. Z hlavného mesta sme sa vydali smerom na západ smer ANDRATX. Vopred sme mali naplánovaný okruh Malorkou. Malorka sa dá obísť za jeden týždeň. No pokiaľ sa do nej zamilujete, viete trasy meniť a zastaviť sa vždy niekde inde. Stan sme na prvú noc rozložili v letovisku San Telmo. Spravili sme si nočné kúpanie so Sangriou, a spali rovno na pláži.

Toto je na Malorke super, že stan sa dá rozložiť úplne blízko vody, len pozor na príliv J. Na ďalší deň sme sa cez severné úpätie pohoria Serra de Tramuntana, ktoré lemuje už na mnohých miestach severné pobrežie Mallorky dostali cez mestá Estellencs, následne Banyalbufar do pre mňa najkrajšieho mestečka Stredomoria- Valdemossy. Je to horské mesto. Neviem opísať slovami. Musíte jednoducho navštíviť. Nazdobené kvetinami, čistulinké, voňavé, obklopené horami, ktorých svahy pokrýva vinič. Stačí v ňom stráviť naotaj pár hodín. Balzám na dušu. O čosi )dalej je opäť horské mestečko Deia. Odporúčam v nej spraviť si zastávku na kávu a pokochať sa výhľadmi na údolie a hory.

Následne sme zaparkovali auto v meste  Soller. Tam sme auto nechali a populárnou horskou železnicou, ktorá začína už v hlavnom meste sme sa odviezli do nádherného mestečka Port de Soller.  Okúpali sme sa na jeho populárnej a teda dosť komerčnej pláži, po ktorej ide samotná horská železnička. Nájdete tam veľmi veľa možností, kde ochutnať typické španielske jedlá. Port de Soller je prístavné mesto ležiace okolo zelenej lagúny a keď zájdete mimo hlavný turistický ťah, nájdete súkromie a nerušené miesta na rozloženie stanu a romantické chvíle.

Tretí deň sme pokračovali z mesta Soller cez Fornalutx na pláž Sa Calobra. Nekomerčná pláž medzi nádhernými útesmi, kde si počas dňa zaparkujú jachtári, nenájdete tu žiadne korzo ani obchody, je to pláž ku ktorej sa dostanete serpentínami. Jazda si vyžaduje zvýšenú opatrnosť, ale návšteva tejto pláže stojí zato. Pokiaľ by sa Vám zažiadalo turistiky, nech sa páči. Z pláže Cala Sa Calobra sa vyberte chodníkom popod skalnaté útesy, (zhruba 50 metrov pôjdete i jaskyňou) a vyleziete medzi vysokými skalnatými útesmi , kde pomedzi ne vedú turistické chodníky.
 
V prípade, že sa rozhodnete prenocovať práve tu, je to fajn voľba pre tých, ktorí na dovolenkách vyhľadávajú samotu, pretože večer odídu z pláže všetci turisti. Neostane tam ani noha. Podobne je na tom aj pláž na samotnom severovýchode Malorky, pláž Formentor.

Pláž  Playa de Formentor je asi najkrajšia pláž na Malorke. Hebký biely piesok, lagúna obkolesená stromami, tyrkysová voda a veľmi jemné klesanie do vody, pripomína pláže Karibiku. Počas dňa sa zaplní turistami, ktorých privezú výletné lode. Ale čo sa deje večer?
 
O 17. odídu posledné lode, máte celý Karibik samy pre seba. Z jedného jediného hotela, ktorý je ďalej od samotnej pláže nám hrali tóny piána. Popíjali sme malorské vínko, jedli všetko čo nám poskytol malorský Lidl, (mimochodom úžasné olivy, a ceny ako u nás), pozor treba si nakúpiť v meste Pollenca, lebo Formentor sa nachádza v divej prírode a najbližší obchod je 25 km. Na samotnej pláži je otvorená reštaurácia, ale tá sa zatvára s odchodom poslednej výletnej lode.

Veľmi pekný zážitok je urobiť si ráno výlet z Formentoru na najvýchodnejší cíp Malorky, Coves del Cap. Opäť cesta vyžaduje zvýšenú pozornosť ale ten východ slnka nad majákoma výhľad na Menorku vám vezme dych. Cestou nazad, keď už ranné slnko vodu ohreje, zastavte sa okúpať na Cala de Figuera. Absolútne skrytá pláž na severovýchode Malorky, cestou späť do Formentoru.

V doobedných hodinách sa presúvame cez Port de Pollenca a Alcludia Manacor – (nie zrovna veľmi sexy oblasť Malorky) do Porto Crista,  kde nás čaká malorská paella a karafa sangrie.  Poobedné kúpanie volíme na pláži Calla Romantica, kde opäť postavíme na noc náš stan. Pre pláže v tomto kúte Malorky (od cala Millor po Cala D Or) sú charakteristické dlhé úzke piesočnaté miesta medzi nižšími skalnatými útvarmi. Často k samotnej pláži vedie dlhý chodník, čo robí pláž osobitou a chránenou pred výparmi z aut. Po vykúpaní sa na jednej zo zmienených pláží si môžete večer vychutnať atmosféru rybárskeho mestečka Porto Colom, s osobitou architektúrou. Južnejšie od tohto mesta sa v strede národného parku rovnakého pomenovania nachádza pláž Cala de Mondrago.  Pokiaľ sa tu rozhodnete zastaviť, prekvapia vás biele pieskové duny v strede lesa, čiže iné kúpanie ako doposiaľ na Malorke poznáte.

Juh Malorky je úplne odlišný od severu. Krajina má rovinný ráz, polia a lúky sú posiate stohmi zabalenej slamy, a kde tu je nejaké gazdovstvo.  Jednoznačne silný zážitok na kúpanie je pláž Platja des Trenc, ktorá je súčasťou Colonie Saint Jordi. Stan je možné rozložiť opät v bezprostrednej blízkosti mora. Peknou zastávkou je prímorské mesto La Rapita.

V prípade, že ste si vyčlenili na tento okruh Malorkou jeden týždeň, stihnete si pozrieť na záver aj centrum hlavného mesta, ktoré sa nachádza neďaleko letiska.

Autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky