Cyprus - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Cyprus

Európa
Cyprus, čoby ostrov dvoch národov

Odkedy sme s Cyprom vstúpili do Európskej únie,  ceny leteniek sa veľmi znížili,  vojenské bariéry medzi gréckou a tureckou časťou zmizli a Cyprus sa stal ideálnych miestom pre oddych a zábavu v pekných prímorských rezortoch...
 
Na Cyprus sa dnes dostanete letecky s Austrian Airlines  už  od 150 Eur  včítane letištných poplatkov. Tí, ktorí majú radi dobrodružstvo, komunikáciu s domorodcami a vyjednávanie, si prídu určite na svoje, keď pricestujú na Cyprus bez asistencie cestovnej kancelárie.

Jednoznačne najkrajším morským strediskom je mesto Aya Napa, kde sa miešajú pozostatky gréckej doby a amerických prvkov, badateľných v modernom centre mesta plného disco klubov, reštaurácií a kaviarničiek. Pláže sú nesporne najkrajšie práve v tomto rezorte. More je teplé, záleží od extrémov počas celého roka, ale v zásade sa v cyperskom mori okúpete v príjemnej vode dozaista už od mája.A kúpať sa môžete až do novembra.
      
Cyperčania žijú hlavne z cestovného ruchu. Všetci sa navzájom poznajú a preto je veľmi jednoduché získať typy na prenájom auta v dobrých cenách od čašníka, s ktorým si dáte po jeho šichte fľašku vína. Za úsmev od ženského pohlavia vás odmení skutočne cennými radami, ktoré vám neposkytne žiadna agentúra.
 
Mimo hlavnú sezónu sa ubytujete v pekných hoteloch s kontinentálnymi raňajkami už za 9 cyperských libier. Autom prejdete za 3 hodiny z Aya Napy do Paphossu. Cestou je príjemné zastaviť sa na Afrodtitiných skalách. Bohyňa lásky Affrodita je častou legendou všetkých Grékov. Paphoss je nádherné historické mesto plné gréckych pamiatok a pekných pláží.  V máji sa každoročne v Larnake koná kvetinový festival. Larnaka je populárnym prímorským strediskom, ale jej pláže ani zďaleka nekonkurujú iným mestám. V Larnake nájdete obrovské množstvo diskoték, nočných barov, medzinárodných kuchýň. Za návštevu stojí hlavné mesto Nicossia, ktorá leží vo vnútrozemí a je najteplejším mestom.  Je zaujímavá tým, že sú tu okrem gréckej atmosféry i pamiatky moslimského sveta.  V minulosti bolo toto hlavné mesto rozdelené a turisti museli mať špeciálne vízum, aby dostali možnosť nahliadnuť i do inej kultúry.
 
Cyprus môžete prejsť celý autom alebo loďou. Pokiaľ sa rozhodnete absolvovať cestu naprieč, vaše auto sa bude štverať serpentínami cyperských hor. V horách nájdete veľa tradičných obchodíkov s vínom, kozmetikou z olív, rôzne cyperské dobroty ako kozie syry, obrovské šťavnaté olivy, jahňacie grilované mäsko. Pokiaľ sa vydáte na Cyprus na vlastnú päsť, večer si zájdite na cyperské meze. Desiatka chodov chutných jedál národnej kuchyne, vám určite energeticky postačí do hotelových raňajok. Meze je buď klasické, kde prevahu má jahňacie mäso, alebo rybacie meze, kde ochutnáte všetko, čo cyperské more dalo.
 
Na ostrove je možné zúčastniť sa rôznych fakultatívnych výletov. Skvelý zážitok poskytne Dionízov večer, kde sa ocitnete na skutočnej farme plnej zvierat, oblečení za bohov, ugrilujete si v obrovskom krbe jahňacie kotlety a vypijete toľko vína, koľko vám to váš organizmus dovolí. Ďalším ozajstným dobrodružným výletom je výstup do hôr na osloch alebo 4W štvorkolkách. Cyprus je Európsky ostrov, ktorý je veľmi špecifický a určite stojí za návštevu.

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky