Nepál - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Nepál

Ázia
Himalájska Pokhara

Po dvoch hodinách čakania kvôli hmle  odlietame z Kathmandu maličkým lietadlom spoločnosti Yeti airways-  vnútroštátne aerolínie. Máme dokonalú prehliadku mesta pod nami. Užívame  si necelú polhodinu letu medzi Himalájami. Vrcholky sú pokryté večným  snehom.Pokhara nás príjemne prekvapí hneď na začiatku. Napriek tomu, že  je to druhé najväčšie mesto v Nepále nás víta malá útulná usadlosť  pripomínajúca kľudné horské mestečko a nie druhú najväčšiu „metropolu“  štátu. Je posadená do údolia hôr Annapurna Range na brehoch jazera Phewa  Tal,v ktorom pri pokojnej hladine vidíme zrkadlenie sa zasnežených  vrchov.

Má približne 200 000 obyvateľov, ktorých príbytky sú rozťahané nielen po údolí ale i na úpätí himalájskych hôr. Z druhej strany ju lemuje rieka Seti, ktorá v čase topenia sa snehu, patrí medzi najpopulárnejšie rieky pre rafting.
 

Obloha je úplne jasná a my sa práve kvôli  tomu rozhodneme vyskúšať paraglading. Platíme 70 Eur na osobu. Malý  mikrobus nás vyvezie na vrchol Sarangkotu, kde nás čaká 15 minútový  tréning. Každému je priradený letec.Je to skvelý zážitok. Vznášame sa v  dvojiciach do výšin a inštruktor vysvetľuje, že tam kde lietajú orly je  najlepšie prúdenie vzduchu a smeruje padák rovno medzi nich. Vďaka  zmenám tlaku sa dostávame stále vyššie a vyššie. Užívame si pohľadov  okolo seba na okolité vrchy Annapurny Range a pod nami sledujeme kajaky a  drevené člny plaviace sa po jazere Phewa Tal.Po hodine lietania  pristávame pri jazere.Všetci z inštruktorov nás srdečne pozývajú na  večer do populárnej reštaurácie Lemon Tree, v ktorej pripravujú čerstvé  ryby na spôsob tibetského kari a z drevenej terasy máte možnosť sledovať  jas mesiaca v jazere.

V hoteli, kde sme ubytovaní si  požičiavame bicykle a vydávame sa na cyklotúru po uličkách Pokhary. Je  to vynikajúci spôsob, ako si v podstate v krátkom čase môžete obzrieť  celé mestečko.

V historickej časti Pokhary je množstvo  obchodíkov a malých budhistických kaplniek ozdobených farebnými  vlajkami, z ktorých každá nesie nejakú mantru. Farebné vlajky sú typické  pre celú oblasť Himalájí.

Na  ďalší deň sa vyberáme na bicykloch po pobreží jazera do Sarangkotu. V  Sarangkote nechávame bicykle a vydávame sa na kratší trek na Kaskikot,  ktorý sa nachádza cirka vo výške 1600 m nad morom. Takto sa nenápadne  pripravujeme na dvojdňový výstup, ktorý nám dá zabrať, pretože sme za  posledné tri týždne prišli všetci od 5 do 7kg telesnej váhy.

Z Pokhary máte celú paletu možností, aké  treky podniknúť. Od jednodňových až po 25 dňové. Najpopulárnejším i pre  rodiny s deťmi je Annapurna skyline trek, nazývaný aj ako kráľovský a to  od roku 1980, kedy sa po jeho trase vydal aj princ Charles.

My sme si vybrali Ghachok  Trek za tradičnými Gurung a Tibetskými dedinkami. Začali sme svoju túru  v Hyangje, neďaleko Tashi Palkhel tibetskej usadlosti a pokračovali sme  smerom na sever cez Mardi Khola do Lhacocku a potom do Ghacok, kde sme  ostali i na noc. Domáci nám pripravili typickú ochutnávku himalájskych  jedál. Na druhý deň ráno sme sa vydali cez Batulechaur nazad do Pokhary.  Cestou sme obdivovali ryžové terasovité polia, utečenecký tábor zložený  z Tibeťanov, i Seti rieku z dlhého hojdajúceho mosta ponad ňu. Po  návrate do Pokhary nám zostáva ešte jeden deň a tak sa rozhodneme pre  kajaking na jazere Phewa Tal spojený s návštevou World Peace Pagody.

Nachádza  sa zhruba 1000 metrov nad morom. Je to typická budhistická kaplnka  ozdobená mantrami a poskytujúca dokonalý základ pre meditáciu s výhľadmi  na jazero a Annapurnu. Nechávame člnky na brehu a zatúlame sa medzi  domky chodníčkom, potom kamenou cestou cez les a nakoniec niekolľkými  schodmi, ktoré nás vedú až do kaplnky. Odtiaľ fotíme jazero a kupujeme  si oriešky u jednej utečenkyni z Tibetu. Potom sa zmorené z výstupu  odčlnkujeme do samého stredu jazera, kde je ostrovček na ktorom domáci  robia barbecue a vyskakujeme do vody, aby sme sa osviežili. Voda je  studená, ale zážitok z toho, ako plávame, voniame vonné tyčinky,  grilované mäsko a pozurujeme vrchy Annapurny stojí za to.

Večer vyskúšame ajuverdskú masáž, ktorá patrí k atrakciám pri návšteve Nepálu.
Pobyt v Pokhare je úžasným balzamom na dušu. Odporúčam ako bodku za návštevou Indii či Kathmandu.
  

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky