Kuba - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Kuba

Amerika
Čo všetko Vám napadne keď sa povie Kuba?

Kuba to sú staré autá, cigary, nádherné piesočnaté pláže, priezračné more,  príjemní ľudia, mojito, Fidel Castro, tabakové plantáže, vynikajúci rum, kubánska salsa.... Nech už vymenujeme čokoľvek, tak sa to spája so slnkom, niečím príjemným a vyvolá to úsmev na tvári.. Tak ako mne, aj keď som túto krajinu navštívila už pred tromi rokmi.
 
Pred cestou som si prečíala informácie o Kube a pozrela nejaké dokumenty. Ale vidieť a zažiť tú neopakovateľnú atmosféru naživo, sa nedá vyjadriť slovami. Priaznivé podnebie, nádherné pláže, azúrové pobrežie,hudba... akoby sa zastavil čas a človek sa ocitol v päťdesiatych rokoch minulého storočia.

Navštívila som Varadero, kde sme boli aj ubytovaní; ale absolvovali sme tri fakultatívne celodenné výlety: do hlavného mesta Havanny, výlet katamaranom na ostrov Crucero spojeného s prestávkou na kúpanie s delfínmi a šnorchlovanie.Tretím výletom bola návšteva krokodílej farmy (s ochutnávkou krokodíla) a kúpaním sa v južnej časti ostrova - z Karibskej strany.

Oficiálny názov je Kubánska republika, úradným jazykom je španielčina (v turistických komplexoch sa dohovoríte po anglicky a ak budete mať šťastie aj po nemecky), ma vyše 11 miliónov prevažne 'temperamentných' obyvateľov a je turisticky veľmi zaujímavým ostrovom.

Kuba patri medzi Stredoamerické štáty, rozprestiera sa na najväčšom ostrove Veľkých Antíl v Mexickom zálive; obmýva ju Karibské more a Atlanticky oceán. Kuba je obklopená vyše 4000 ostrovčekmi koralového pôvodu, ktoré sú ako stvorene pre potápanie.

V krajine majú dve meny: oficiálnou menou je kubánske peso a konvertibilné peso pre turistov. Miestni obyvatelia môžu v obchodoch platiť len 'vlastným' pesom. Ale ak by ste im chceli nechať sprepitné, tak berú všetko - od konvertibilného pesa, cez doláre až po eurá. Majú svoje cestičky ako ich vymeniť za 'svoju' menu. Vezmite si so sebou americké doláre alebo eurá v hotovosti; krajina neakceptuje americké kreditné karty ani cestovne šeky.
V hoteli, kde sme bývali napríklad nechceli zamieňať eurá, preferovali doláre. Eurami sme platili najmä fakultatívne výlety, v krajine sa nedá platiť priamo dolármi. Domáci obyvatelia dostavajú výmenné lístky od štátu, kde môžu nakupovať základné suroviny (ryžu, chlieb...). Priemerný plat Kubánca je cca 15 dolárov.

Kuba patri medzi pomerne bezpečné krajiny, ale ako sa hovorí výnimka môže potvrdzovať pravidlo. Hotely a pláže sú doslova odizolované od ostatného obyvateľstva a neustále strážené. Avšak krádeže nemožno vylúčiť.

Na pitie odporúčam vodu z uzavretej fľaše, tak ako v každej inej krajine mimo Európy.

Naši mobilní operátori majú na Kube pokrytie, takže môžete zostať v kontakte s okolitým svetom. Čo sa tyká internetu, tak v celom Varadere som vtedy našla tuším len dva hotely, kde sa dalo pozrieť si emaily. Neviem  aká je situácia teraz. Pri odlete z krajiny sa platí na letisku v hotovosti odletová taxa 25,- Kubánskych pesos.

Autobusovou spoločnosťou pre turistov je Viazul. Autobusy sú klimatizované a nie sú preplnené, platí sa v amerických dolároch. Pre miestnych obyvateľov nemajú autobusové zastávky (nie všade), a tam kde sa postaví najviac ľudí, tam autobus zastane. Vlaky premávajú len medzi väčšími mestami, sú pomerne lacné a pohodlné. Najvýhodnejším spôsobom dopravy je prenajať si auto, ale na Kube sa jazdí bez pravidiel, značiek tam je málo, miestni vodiči po zotmení svetla na autách nezapínajú... Po cestách sa bežne pohybujú neosvetlené bicykle, motorky, nákladné auta, kone, chodci, zvieratá...

Hlavným mestom je Havana, ktorá Vás určite očarí už na prvý pohľad. Ulicami sa premávajú staré auta a celé mesto akoby dýchalo atmosférou z päťdesiatych rokov minulého storočia. Ponúka zachovalé historické pamiatky, koloniálne paláce, múzea, kostoly; bary so živou hudbou a všade Vám budú ponúkať drinky s rumom, s ktorým sa na Kube veru nešetrí. V Havane sa oplatí navštíviť bar - kde zvykol sám veľký spisovateľ Ernest Hemingway popíjať svoje mojito.
Cigary a rum sa kúpiť v 'klasických obchodoch' nedajú. Môžete si cigary kúpiť napr. vo vyhradených predajniach, kam Vás zoberú na výlet, ale cena je prehnaná. My sme rum aj cigary kúpili u 'plážového obchodníka' a takisto sme sa dohodli s barmanom v hoteli a 'výhodne' nám predal fľaše rumu. Určite by ste si nemali nechať ujsť fabriku na výrobu cigár, alebo aspoň navštíviť miesto napr. predajňu cigár, kde pred vašimi očami 'ušúľajú' cigaru. Najznámejšou a najkvalitnejšou je značka Kohiba.

Kubánci sú pohostinní národ, miestni obyvatelia s Vami budú radi diskutovať na akúkoľvek tému a niektorí aj na ich politickú situáciu, iní sa tejto téme radšej vyhýbajú.

Varadero je jedna z najznámejších a najčistejších pláži sveta; je to turistické stredisko vzdialené 120 km od Havany. Vyznačuje sa dvadsať kilometrov dlhými plážami.
Ak chcete skúsiť skutočnú Kubu na vlastnej koži, neváhajte a vyberte sa tam čím skôr!

Šťastnú cestu!

autorka: Monika Križáková
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky