Taiwan - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Taiwan

Ázia
Najvyššia budova v Taipei

Mojim hlavným cieľom na Taiwane bolo navštíviť zatiaľ najvyššiu budovu na svete. Vypína sa   v Taipei - hlavnom meste tejto ostrovnej krajiny. Jej názov je výstižný, nesie meno Taipei 101, pričom číslo 101 určuje počet poschodí. Túžba obyvateľov Taiwanu byť prví a najvyšší na svete sa im postavením budovy splnila a už niekoľko rokov sa pýšia svojou mohutnou vežou.

Rýchly rozvoj ostrova
Taiwan nie je neznámym pojmom ani u nás. Od čias portugalských námorníkov, keď výkrikom „Ilha Formosa“ vyjadrili prekvapenie nad krásou ostrova, prešlo už niekoľko desiatok rokov. Pre Taiwan ťažkých a dramatických, ale posledné z nich boli veľmi úspešné. Zo zaostalého ostrova sa vyvinula krajina, ktorej značka „Made in Taiwan“ je známa po celom svete. S výrobkami, najmä elektrotechnického priemyslu, sa stretávajú milióny ľudí na všetkých kontinentoch.

Moderné letisko
Letisko v Taipei, ktoré nesie meno po prvom taiwanskom prezidentovi Chiang Kai – Shek, sa porovnáva s letiskami v Singapore, Kuala Lumpur, Osake či Hong Kongu a moderný terminál, otvorený v roku 2000, ho zaraďuje medzi najmodernejšie letiská na svete. Všade je vyspelá technika, iba ľudia akosi zostávajú stále rovnakými. Dostať sa cez prísnych úradníkov dá poriadne zabrať a treba sa na to dopredu psychicky pripraviť.
Letisko je v Taoyuane, 40 km severozápadne od hlavného mesta a moderné vysoké autobusy z letiska do mesta a späť jazdia v krátkych intervaloch. Zdalo sa mi to trochu luxusné, v našom veľkom autobuse sme sa viezli spolu so šoférom iba šiesti. Ale takáto komorná zostava so sympatickým, zhovorčivým a usmievavým vodičom, vytvárala príjemný úvod do neznámeho mesta.

V bruchu skleneného mamuta
Potom sme konečne uvideli siluetu Taipei 101. V očakávaní štíhlej a veľmi vysokej veže ma pohľad na tohto „mamuta“ zo skla, ocele a betónu trochu šokoval.
Cieľom architekta C. Y. Lee bolo postaviť budovu v tvare bambusových kvetov s náznakom čínskej pagody. V návrhoch používal číslo osem, ktoré je podľa čínskych legiend šťastným číslom a znamená úspech, rozvoj, prosperitu a peniaze.
Vchádzam do budovy hlavným vchodom a ocitám sa vo veľkom nákupnom centre, tak sa táto časť aj volá Grand Market. Nad hlavou by som mala mať stovku poschodí a pod nohami, v hĺbke 31 metrov mám ďalších päť poschodí, kde v podzemných garážach je vyhradená plocha na parkovanie 1 800 osobných áut. Hlavným predpokladom spokojnosti každého návštevníka je mať plný žalúdok. A tak tu, okrem obchodov s oblečením, darčekmi, suvenírmi, zlatom a kozmetikou, všetko renomované svetové značky, ponúkajú predovšetkým jedlo a občerstvenie. Počet stoličiek, v reštauráciách s čerstvými domácimi i jedlami medzinárodnej kuchyne, je spočítaný na 1 200 miest.  

Po dobrom obede, za celkom prijateľnú cenu, nasleduje poschodie 1F – Avenue 101, 2F – Designer Walk, 3F – Galleries Couture, všade sa dá poprechádzať, relaxovať, nakupovať luxusný tovar alebo jednoducho, iba obdivovať výkriky poslednej módy z celého sveta.  
Po namáhavej prechádzke nastal čas na kávu. Poschodie 4F- City Square je na to ako stvorené, početné kaviarne a reštaurácie ponúkajú predovšetkým miestne špeciality.
Ak by ste po tomto všetkom zostali bez peňazí, počíta sa aj s takýmto prípadom. Poschodie 5F – Financial Center vás zachráni. Sú tu služby bánk, služby pre VIP klientov, banketové miestnosti, možnosti elektronických služieb. Samozrejme, všade klimatizované miestnosti, príjemný personál a nikde nechýbajúci pohár vody. Aj ja si vymieňam peniaze a kupujem v pokladni lístok.

Konečne spolu s veľkou skupinou návštevníkov z rôznych kútov sveta nastupujem do výťahu.  Zhasne svetlo a nad hlavami sa nám rozsvietia hviezdy. Neletíme vesmírom, ale jedným z najrýchlejších výťahov na svete, ktorého rýchlosť je zaznamenaná aj v Guinnessovej knihe rekordov. Firma Toshiba tieto dva výťahy inštalovala v polovici decembra 2004 a s rýchlosťou 1010 m/min sú najrýchlejšími výťahmi na svete. Ani si nestihneme uvedomiť, že práve míňame poschodia, ktoré slúžia ako úrady a zastavujeme. Za 37 sekúnd sme sa dostali na 89. poschodie, kde je vyhliadková plošina pre návštevníkov - Observatory. Toto poschodie má veľké presklené okná na všetky svetové strany, nachádzame sa vo výške 382,2 m nad morom a pri pohľade dole sa nám budovy na zemi zdajú ako detské hračky. Môžeme si požičať magnetofón, v ktorom je v šiestich svetových rečiach výklad o zaujímavostiach tejto stavby a jej okolia. Nechýbajú tu ani silné ďalekohľady, bar s občerstvením a obchod so suvenírmi.

Stabilizátor výkyvov
Ďalšia svetová rarita nás čaká uprostred tohto poschodia. Je to zariadenie, ktoré stabilizuje prípadné výkyvy veže pri zemetrasení alebo pri tajfúnoch. Takéto prírodné katastrofy v tejto oblasti nie sú zriedkavosťou. Veľmi technike nerozumiem, ale vidím pred sebou guľu s priemerom 5,5 m a váhou 660 ton. Je to najťažší a určite aj najdrahší stabilizátor vetra na svete, stál 132 miliónov NT$.

Najvyššia stavba sveta
Budova dosahuje výšku 508 m, od jej otvorenia 31.12.2004 drží svetový rekord v type týchto stavieb, najvyššie obývané poschodie je vo výške 438 m. Dozvedám sa tiež, že tragédie, ktoré postihujú všetky veľké stavby sa nevyhli ani tejto. Zemetrasenie o sile 6,8 stupňov Richterovej stupnice, ktoré Taiwan postihlo v marci v roku 2002, bolo príčinou nešťastnej udalosti aj tu. Budova bola  vtedy postavená do výšky  56 poschodí a pri otrasoch sa zrútili dva žeriavy a zahynulo pritom 5 robotníkov.

Sen, pozerať sa na svet z najvyššej budovy sveta, sa mi podarilo splniť. Zostáva otázkou krátkeho  času, kedy sa v inej časti sveta objaví ďalšia vysoká stavba, ktorá prekoná doterajšie prvenstvá Taipei 101. Túžba človeka byť prvým ho neprestajne poháňa dopredu k dosiahnutiu ďalších rekordov.

autorka: Ľudmila Moleková
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky