Nikaragua - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Nikaragua

Amerika
Ležím pod vulkánom, až sa trasiem

Do Nicaraguy som sa vybrala navštíviť jeden dobrovoľnícky projekt, ktorý zabezpečuje zdravotnú starosltivosť tehotným ženám a narodeným deťom s defektami pohybového ústrojenstva, či trpiacich Downovým syndrómom. Toto zdravotnícke stredisko leží uprostred mestečka Moyoagalpa na ostrove OMETEPE.

Isla de Ometepe zdobia dva vulkány vystupujúce z hladiny obrovského jazera. Maderas a  majestátna, stále aktívna sopka Conception. Sú navzájom spojené prírodným mostom, ktorý zanechalo chŕlenie lávy a tak sa stali malým a veľkým bratom. Ostrov omývajú vody jazera Lago Nicaragua, ktoré je len o čosi menšie od jazera Titicaca. Kedysi bolo domovom žralokov, dnes slúži na bežný rybolov sladkovodných rýb. Má strategický význam pre obživu domorodcov, zároveň je najväčším zdrojom úžitkovej vody.

Ostrov Ometepe sa môže pýšiť svojou extra úrodnou pôdou. Stalo sa lákadlom pre Kanaďanov, ktorí prichádzajú na tento kúzelný ostrov za novým životným štýlom. Zakladajú organické farmičky, a vegánske reštaurácie nie sú žiadnou ojedinelosťou. Kým na Slovensku predstava širokej palety vegánskych jedál je tabu žial zatiaľ pre väčšinu spoločnosti, v Nicarague sa neviete dojesť vynikajúcich špecialít. Priznám sa. Často som zašla na jedlo už nie od hladu, ale od zvedavosti, vyskúšať ďalšiu fajnôtku. Celý ostrov doslova spieva farbami, a ja ho preto navždy budem volať Farebným ostrovom. Dýcha indiánskym kultom od čias svojich pôvodných obyvateľov. Je oázou kľudu, mieru, pokoja a zdravého ducha.

Medzi Ometepe a pevninou premáva pavidelná linka - ferry ktorá prevezie aj pár aút. Lístok stojí 4 USD.  A potom lokálna loďka, vyhotovená z dreva kokosových paliem, využívaná najmä domordcami, kde za jednu cestu zaplatíte jeden dolár. Cesta z Rivy, mestečko na pevnine odkiaľ vyplavajú všetky loďky na ostrov Ometepe, trvá hodinu a pol.

Keď sa loď blíži k ostrovu, všimnete si podivných dráh pre rolovanie lietadla, ktoré končia v jazere. Nie je to letisko. Sú to široké kvalitné cesty, koré slúžia k rýchlej evakuácii obyvateľov, v prípade, že sa vulkán odhodlá ukázať silu, ktorá sa v ňom ukrýva.

Ometepe v sebe skrýva toľko tajomstiev, prírodných skvostov, je domovom dobrosrdečných ľudí, bohatej fauny i flóry. Deti do školy nosia rovnošaty a ich veľkou záľubou je hra na bubon. Najbežnejšou dopravou ostrova sú mulice, osly, kravy. Dokonca aj k lekárovi... Bola to pre mňa sranda vidieť pacientov, ako odparkovali svojho oslíka pred nemocnicou a usadili sa na stoličky pod stromy, čo bola vlastne čakáreň.
Sem tam sa vyskytne 4W auto, bicykel, či skúter. Skútre sa dajú požičať za 5 dolárov na hodinu, či 20 dolárov na deň. V období sucha sú azda najvhodnejším typom na prebádanie ostrova. Autobusy síce spájajú všetky osady, ale nikdy sa nevie, či prídu.

Ostrov je vhodný na turistiku, meditácie, čerpanie energie zo sopečných kameňov, relax v prírode a na liečbu rôznych kožných ochorení , či problémov dýchacích ciest. V strede džungle ukrýva vulkanické jazero, čírej smaragdovej farby, ktoré má neskutočne liečivé účinky vďaka vysokej koncentrácii prírodných minerálov. Domorodci upravili jazero k relaxačným pobytom, umožnili chodníčkami ľahký prístup do vody, vybudovali WC a prezliekárne, lavičky a siete zo stromu na strom, za čo ako protihodnotu zaplatíte 3 dolárový vstup. Všetko je prírodného charakteru a nič nenarušuje tamojšiu krajinu. Určite sa tam vyberte. Je to veľký zážitok a vrátite sa domov omladnutí o desať rokov :o) Príroda je na dnešné pomery takmer nedotknutá. Cestovatelia, ktorí sem zablúdia sú typickí batôžkári, prírodní pohodoví ľudia rešpektujúci význam slov "pôvodný a prirodzený" :o)

Verím, že tento ostrov si zachová svoje čaro hlbokého pokoja čo najdlhšie...

Autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky