Kostarika - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Kostarika

Amerika
Karibská Kostarika

Karibik? Pacifik? Keď sa vydáte na cestu do Kostariky, treba vziať do úvahy...., že Pacifická a Karibská Kostarika, sú dva úplne rozdielne svety a že nie je Karibik ako Karibik.

Zo západu na východ krajiny sa dostanete buď letecky, pričom letisko sa nachádza neďaleko národného parku Tortoguero, alebo autom cez San José. Stred Kostariky tvorí džungľa a vysoké pohoria, ktoré sú autom neprejazdné. Hlavným mesto Karibskej Kostariky je škaredé mesto Puerto Limon, v ktorom treba byť ostražitejší ako v iných oblastiach. Mesto má síce zvláštny afrokaribský nádych, ale  je špinavé.  Nádhernú krajinu ničia nedostavané či polozbúrané fabriky.  Po meste chodí mnoho prisťahovalcov, utečnecov, a samotný prístav takisto nie je nijak útulný. V pravidelných cykloch sa na pár dní stáva domovom nákladných lodí, či tankérov.

Limon je východiskom pre jeden až trojdňové výlety do národného parku Tortoguero, ktoré hraničí zo severu s Nicaraguou a je často označovaný za malú Amazóniu.

Je domovom vyše 400 druhov vtákov, krokodílov, 60 druhov žiab, opíc,  ale predovšetkým je povestný pre výskyt morských korytnačiek, ktoré počas obdobia od Júna do Septembra plávajú v riekach tohto národného parku a prichádzajú priviesť na svet mláďatá pokladením vajíčok. Do samotnej džungle Tortoguera sa dostanete výhradne loďou, alebo lietadlom. Necelú polhodinu južne od Puerto Limon sa nachádza pokojné, útulné karibské mestečko Cahuita. Je ukrytá v národnom parku rovnakého pomenovania. Džungľa prechádza až k vodám karbiského mora a je to silný zažitok stráviť na pláži aspoň jeden deň. Keď len na chvíľku privriete oči, zničoho nič sa k vášmu ruksaku nenápadne oriblíži medvedík čistotný. Pokiaľ toto milé zvieratko odhadne, že dokáže ukradnúť celý ruksak, urobí tak. Pokiaľ je vaša batožina ťažšia, nenápadne z nej vytiahne len poživeň.

Sladkosti, bagety, plechovku cocacoly, proste všetko, čo si viete predstaviť, že može zkonzumovať žalúdok človeka. Medvedíky pracujú ako agenti. Kým jeden dáva pozor, či sa nikto z turistov nepozerá, druhý mu robí ochranu, tretí stráži mláďatá, štvrtý ide na lúpež a piaty je pripravený, aby pomohol, v prípade, že zásob bude veľa a jeden to neodnesie. Okrem toho sa priamo nad vašimi hlavami hrajú opice, buď s bielymi hlavami, alebo ďalší druh, celé čiernej farby. Vydávajú tak silné zvuky, že sa mnohým v noci nedá pri tom ani zaspať. Pokiaľ máte šťastie tak cestou na pláž možete spatriť aj krokodílov. Nám sa to podarilo a keď som si ho šla odfotiť zblizka, veru sa za nami rozbehol a nebolo mi všetko jedno. Pláž stráži dobrovoľnícka hliadka, ktorá vás donúti sa zapísať do knihy návštev.

Nemusíte nič platiť, ale očakáva sa, že podporíte starostlivosť o národný park a necháte nejaký ten dolárik, či dva. Pokiaľ na pláž prídete každý deň, vypísať údaje o sebe musíte zakaždým. 15 minút motorovým člnom sa nachádza v Cahuite morský chránený park, ktorý tvorí nádherný koralový útes, nachádzajúci sa dva až tri metre pod hladinou mora. Je to nádherná podívaná pre oči. Tisíce korálových rybičiek, ktoré poznáte z rozprávky Nemo. Keďže hĺbka je priaznivá, nemusíte sa potápať ale šnorchlovať. Výlet za šnorchlovaním trvá 2 hodiny a stojí 20 dolárov. Určite to zrealizujte. Je to najkrajšia podmorská časť, v celej tejto oblasti.

15 minút od Cahuity južnejšie sa nachádza známe mesto Puerto Viejo. Je oveľa rušnejšie ako Cahuita. Ulice sú plné barov, či reštaurácií, obchodíkov s lokálnymi výrobkami. Všade vyhráva hudba Boba Marleyho. Miestni nosia farby v štýle Regee, vo večerných hodinách ľahko dostanete kdekoľvek marihuanu a iné zdroje fantázie. Mesto je však bezpečné a príjemné. V Puerte si určite požičajte bicykel. Ceny za prenájom bicyklov sú všade rovnaké. Je to 5 USD na celý deň. Na bickyloch sa dostanete z Puerto Vieja až do národného parku Manzanillo. Celá cyklotúra je 24 km, 12 km jeden smer. Cesta je úžasná, takmer bez áut, džungľou. Tvorená 4 rôznymi plážami, ktoré stoja za prestávku. Playa Negra, čím ďalej idete, tým je krajšia. Pláž Cocles- s divokými vlnami, známa pre surfistov.Punta Uva jednoznačne najkrajšia pláž celej oblasti. Z jednej strany tvorená skalnatým útesom, okolo ktorého je príjemné len tak pozhovieť v pastelovo zelenej vode a počúvať zvuky džungle a relaxovať pohľadom na divokú prírodu.

Z druhej strany je tvorená bielym pieskom, kokosovými palmami- veľmi pekná na prechádzku na koni. Na celej pláži nenájdete žiadny obchod, naozaj nič len prírodu, preto si treba zobrať vodu so sebou. Poslednou sexi plážou na cyklotúre je Manzanillo. Koralový útes v Manzanillo začína už 200 metrov od pláže. Svojou veľkosťou je oveľa zaujímavejší ako koraly v Cahuite, ale nachádza sa v hlbších vodách a preto vám šnorchel už nepostačí. Potápanie 1 tank stojí 60 USD, 2 tanky 80 USD.

Pokiaľ by ste na Kostariku mali málo časo, určite si ho rozložte na Pacifickú oblasť. Na Karibskú bohate postačia 4 dni už včítane presunov. A pozor- nesnívajte svoj Karibský sen. Za pravou atmosférou Karibského mora treba vycestovať na ostrovy- Kubu, Haiti, či Jamajku. Kostarika je krajina, ktorá má iné prednosti a do Karibskej oblasti odporúčame zájsť len pre ucelenie obrazu o tejto krajine.

Autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky