Indonézia - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Indonézia

Ázia
Bali

Po šestnástich hodinách letu s medzipristátím  v Kuala Lumpur sme pristáli na jednom z indonézskych ostrovov Bali. Priznám sa, že som sa trocha obávala cesty bez znalostí AJ a bez cestovnej kancelárie, ktorá by stála za mojim chrbtom. Ale nejaké okolnosti nás prinútili takto cestovať a musím povedať, že všetko dopadlo nad očakávanie dobre a k spokojnosti. Pred cestou sme dostali  telefónne číslo na jedného domorodého pána, ktorého sme neskôr vyhľadali a ktorý sa stal našim trpezlivým sprievodcom po ostrove. Po ťažkej skúške na letisku a hlavne po vyplnení letiskových formulárov sme sa vybrali hľadať v Denpasare ubytovanie.   

Naše obavy boli však neopodstatnené. Ubytovali sme sa v hoteli Rama Beach neďaleko pláže Tuban. Recepční nám boli celú dobu  veľmi nápomocní a snažili sa našej mimike a ukazovaniu porozumieť.  A stále sa  usmievali, mali dobrú náladu a kývali zúčastnene hlavami.  Pán Arty bol našim vynikajúcim sprievodcom a organizátorom voľného času. Hovoril po česky, čo nám veľmi pomohlo. Jemu vďačíme za krásne zážitky,  za spoznanie kultúry, za ukázanie tradícií a života tunajších ľudí,  ktorí nie sú zaťažení hmotnými statkami. Jednou z prvých bola naša cesta  na vystúpenie balijských tanečníc a na tradičné balijské tance Barong  a Kris.

Privítala nás strašidelná hudba, úplne pre nás  netradičná a zdanlivo nemelodická. Mladí krásni chlapci búchali do  bubnov a nejakých xylofónov a iných pre mňa netradičných nástrojov. Ale  keď sa do rytmu týchto pre mňa nepochopiteľných melódií začali vykrúcať  tanečnice, už sa mi  zdala táto hudba krajšia. Bol to prekrásny tanec,  pri ktorom pracovala hlava, oči, prsty na rukách a celé telo. Nič  podobné som ešte nevidela. Tance Barong a Kris predstavujú nekonečný boj  medzi Dobrom a Zlom. Hinduistické náboženstvo, ako aj boj dobra a zla,  je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života ľudí na Bali. Celý ostrov  je posiaty chrámami. Každý dom má svoj vlastný chrám. Ľudia sem  prinášajú obety a zapaľujú vonné tyčinky. Denne stretávate hinduistické  sprievody. Ženy nesú na hlavách plné nádoby ovocia a iných obiet a muži  búchajú do veľkých bubnov. Sú pestro oblečení. Ženy majú pestrofarebné  blúzky- žlté, ružové a muži miesto nohavíc majú „sarongy“, tak volajú  šatku omotanú okolo pása ako sukňu. Vôňa obetných vonných paličiek, vôňa  klinčekov a tropických kvetov sa mieša so zápachom odpadkov. Slnko na  Bali zapadá veľmi rýchlo a po l7 hodine je na ostrove tma. Pred západom  slnka sme obdivovali na pláži Tuban chlapcov, ktorý hrali futbal a bolo  vidieť, že s loptou rástli. Môžete tu uvidieť aj balijských pobehujúcich  psov. Likvidujú odpadky a zvyšky potravín. Sú to najškaredšie psy aké  som kedy videla. Nemajú srsť a cez kožu môžete vytušiť ako na rontgeni  ich vnútro.

More pozdĺž pláže Kuta je vhodné na surfovanie.  Celý deň stretávate na pláži neúnavných obchodníkov, ktorí vám núkajú výrobky z dreva, ale aj  šatky a iné suveníry. Súčasťou ich práce je dojednávanie cien. Turistom  povedia nadsadenú cenu a musíte s nimi jednať a dohadovať cenu, z čoho majú radosť a sú s obchodom spokojní. Ľudia na Bali sú dobrými  remeselníkmi, rezbármi a maliarmi. V dedinke Mas sme navštívili  drevodielňu. Obdivovali sme techniky a zručnosť remeselníkov. Arty nám  vysvetlil, ktoré drevo je ebenové a ktoré je voňavé santalové. Kilo santalového dreva, ako povedal p. Arty, stojí 200 000 Rupií.

Najkrajšie výlety boli do vnútrozemia. Ryžové  terasy, plantáže kávovníkov a banánovníkov, prekrásna kvetena,  fascinujúci strom fikus benjamín, obrovských rozmerov. Nezabudnuteľnou  pre nás bola cesta k jazeru Batur. V jednej reštaurácii cestou  sme  ochutnali balijské jedlá, v peknom prostredí s výhľadom na Mount Batur.

K najposvätnejším patrí hora a zároveň najväčšia sopka Gunung Agung,  na ktorej sídlia bohovia. Keď sopka začne chrliť lávu, bohovia sa  hnevajú a takto trestajú ľudí, vysvetlil nám pán Arty. Chrám Besakih je  postavený na svahoch sopky a Balijčania ho volajú Matka chrámov. Oblasť horských dediniek je známa svojou konzervatívnosťou a moderný život sem vôbec nezasiahol. Farebnosť prírody a rozprávková bálijská  architektúra  vyzdvihne krásy svätého prameňa  Tampak Siring Holy Spring. Voda  prameňa je zdrojom mladosti. Chrám na tomto mieste patrí k tým najkrajším. Funkcia kňaza sa na Bali dedí z pokolenia na pokolenie.  A kňazi sa ženia. Patria k vyšším kastám v spoločnosti. Celý život šetria balijčania na kremáciu. Kremácia je spojená s veľkou slávnosťou.  Ak rodina nemá dostatok financií na kremáciu, mŕtveho uložia dočasne na vyhradené miesto a spália ho počas nejakej spoločnej kremácie.

Kráľovský chrám Mengwi je obklopený širkou priekopou. Zastavili sme sa v ňom cestou do opičieho pralesa.  V opičom lese, na okraji džungle,  žijú jobrovské netopiere, ktoré nám naháňali strach. Ale podobne to bolo  aj s opicami. Keď sme im hodili nejaké jedlo, už sme sa ich nezbavili. Odvážili sa mi dokonca vyliezť po nohe až ku brade. Nakoniec sa na mne ocitli zo tri opice. Na chrbte, na nohách aj na tele a nie a nie sa ich striasť. Ale za tú fotku to stálo.. Západ slnka nás zastihol v Chráme Tanah Lot, postavenom na vysokom brale vysunutom do mora. Veľmi dobrú atmosféru sme zažili v mestečku Ubud, ktoré je kultúrnym centrom a miestom maliarov a dekoratívnych umelcov.

Dovolenka na Bali sa nám nakoniec podarila aj bez pomoci cestovnej kancelárie. Spoznali sme  ľudí neskazených dnešnou honbou za bohatstvom a majetkom a aj napriek veľkému turistickému ruchu odolávajúcim, vďaka svojej viere, konzumnej stránke, ľudí – s tak odlišnou kultúrou od tej našej európskej.

autorka: Zora Richtárechová senior :o)
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky