Nový Zéland - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Nový Zéland

Lyžovanie na Novom Zélande

Na Nový Zéland cestuje väčšina Európanov za slniečkom, divokou prírodou, plážami, vinicami a adrenalínovými športmi. Lyžiarske strediská  navštevujú v prvom rade austrálski turisti. Lyžiarska sezóna na Zélande začína v júni a končí v októbri. Nespočetným množstvom lyžiarskych centier disponuje južný ostrov, avšak najviac poznané a zároveň i najväčšie stredisko sa nachádza v strede severného ostrova v Národnom parku Tongario, známeho z filmu Pána prsteňov.

Súčasťou Tongaria je hora Ruapehu so svojimi najpopulárnejšími rezortami Whhakapapa a Turoua. Vyznačuje sa množstvom sedačkových lanoviek, dlhých zjazdoviek s najväčším prevýšením Nového Zélandu. Strediská sa nachádzajú v tesnej blízkosti troch zasnežených sopiek. Ubytovacie možnosti sú v Turangi, alebo potom v mestečku Taupo, čo predstavuje hodinu a pol cesty pozdĺž jazera Taupo. Počas lyžiarskej sezóny je vhodné si rezervovať ubytovanie s minimálne týždňovým predstihom.

Jazero Taupo je najväčším jazerom Nového Zélandu s celoročnými atrakciami. V zime nezamŕza a tak je neustále využívané na kajakovanie, vodné lyžovanie, surfovanie. Mesto Taupo je základným turistickým strediskom tejto oblasti s bohatým nočným životom. Ten, kto obľubuje  lyžovanie v nepoškvrnenej prírode má jedinečnú príležitosť zakúpiť si lyžovačku s helikoptérou. Je niekoľko spoločností práve v Taupe, ktoré môžete k nákupu využiť. Ceny za " heliski" na jeden deň sa pohybujú od 800 do 1000 dolárov na osobu. Ceny zahŕňajú obed, výbavu, sprievodcu a 5 rôznych zvezení. Okrem heliski máte k dispozícii vyhliadkové lety nad sopkami národného parku s jeho sopečnými jazerami. Ceny letov sa pohybujú od 190 do 300 NZD. Záleží na dĺžke letu a miesta odletu.

Ďalšie, už menšie stredisko severného ostrova je Manganui v národnom parku  Egmont. Stredisko s najdlhšou sezónou, ale trasy a prevýšenia  nedosahujú zďaleka takých dimenzií ako strediská v Ruapehu. Najbližším uzlom do národného parku je mesto New Plymouth.

Poďme sa presunúť na Južný ostrov. Na Južnom ostrove sa lyžuje naozaj všade. Nelson, Hanmer Springs, Kaikoura, Arthur Pass, Lake Tekapo. Z hlavného mesta Južného ostrova Christchurchu, sa za necelé dve hodiny dostanete do perfektného lyžiarskeho strediska Mount Hutt alebo Methew.

Smerom na juhozápad novozélandských Álp vám do cesty vstúpi útulné malé mestečko Wanaka ležiace na južnom pobreží jazera Wanaka. Z Wanaky sa pobrežím jazera dostanete do známeho strediska Treble Cone. Je to centrum s naozaj pestrým výberom náročnosti zjazdoviek, vynikajúcim snowparkom pre snowboardistov, s panoramatickým výhľadom na jazero, okolité zasnežené vrcholky a pri vynikajúcej viditeľnosti dokonca i s výhľadom na oceán. Do tohto strediska sa dostanete v krutých zimných dňoch len za pomoci snehových reťazí. Pokiaľ nimi nedisponujete, informujte sa o zjazdnosti vozoviek v informačnom centre Wanaky. V Treble Cone buďte pripravení i na to, že s vami poobedujú novozélandské papagáje Kea. Je ich tu mnoho. Sú tak šikovné, že zoberú  z nezapnutých plecniakov všetko, čo sú schopné odniesť v zobákoch.

Veľmi populárnym strediskom pre rodiny s deťmi je lyžiarske centrum Cardrona nachádzajúca sa na trase z Wanaky do Queenstownu. Vyznačuje sa miernejšími zato však početnými zjazdovkami.

Tri populárne strediská Treble Cone, Remarkebles a Coronet Peak sa  nachádzajú v oblasti Queenstownu, ktorý je azda najpopulárnejším strediskom južného ostrova, vďaka najväčšej ponuke adrenalínových športov.

Ceny celodenných lístkov sa pohybujú od 70 do 100 NZD na deň.

Kompletnú výbavu na zjazdovky si môžete zapožičať v mnohých lyžiarskych  požičovniach vrátane nohavíc, vetrovky, prilby, a rukavíc. Ceny sa  požičanie lyžiarskeho setu sa pohybujú od 25 do 35 NZD na deň. Ceny za požičanie lyžiarskeho oblečenia od 18 do 25 NZD na deň.

Počasie na novozélandských horách môžeme porovnávať so strediskami talianskych Dolomitov v nižších polohách. Pokiaľ je pekne a slnečno, zvládnete lyžovanie i bez kvalitného lyžiarskeho oblečenia.

Čo sa týka vybavenia zjazdoviek rýchlym občerstvením, technikou lanoviek a hudobným ozvučením, kvalitou sa Nový Zéland nevyrovná európskym Alpám. Sedačkové lanovky často nemajú podperu na lyže, nemajú kožené sedadlá a chrániče proti snehu či vetru. Strediská nie sú vybudované a zďaleka nedýchajú takou pravou lyžiarskou atmosférou, na akú sme zvyknutí z rakúskych, talianskych či francúzskych Álp. Na druhú stranu, nájdete  tu určite vysokú variabilitu náročnosti dlhých zjazdoviek.

A výhľady, ktoré sa vám naskytnú z lanoviek a vrcholkov hôr vám nenahradí žiadna túra.

Autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky