Hongkong - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Hongkong

Ázia
Toľko porovnávaný so Singapurom a častokrát považovaný za súčasť Číny, patrí medzi najvyspelejšie ekonomiky sveta.

Do Hongkongu sa dostanete z medzinárodného letiska vlakom nazývaným airport express, ktorý premáva v 12 minútových intervaloch od 5 rána do jednej rána. Spiatočný lístok stojí 180 HKD. Cesta trvá 24 minút. Posledná stanica je Hongkong Central, odkiaľ je blízko kdekoľvek do centra. Ostrov Hongkong a Kowloon  predstavujú ekonomické jadro štátu Hongkong. Kým na ostrove  nájdete  prevažnú časť atrakcií, v Kowloone zase najviac hotelov  rozprestierajúcich sa okolo pobrežia na Avenue of Stars.  Medzi ostrovmi funguje rýchla doprava a to metrom alebo loďmi v 15  minútových intervaloch. Čo je hlavnou zaujímavosťou Hongkongu?  Azda  fakt, že je to bývalá kolónia Británie, so silnými prvkami americkej  kultúry na etnicky čínskom území. Obývajú ho v prevahe Číňania ale  i prestížni Európania. Najbizarnejšou štvrťou Hongkongu je Soho,  plné reštaurácií, kaviarní, biznismenov, luxusných automobilov,  značkových obchodov ukrytých medzi mrakodrapmi. Je postavené v kopci, a  čím sa posúvate vyššie od hladiny mora, tým rastú i ceny. Či už za jedlo  alebo ubytovanie. Od ulice Hollywood, ktorá je hlavnou tepnou zábavy až po tzv. Mid level vedie 800 metrov dlhý eskalátor,  ktorý v ranných hodinách ide smerom dole, a počas dňa až do polnoci  jazdí smerom hore. Okrem toho, že plní funkciu uľahčenej chôdze domácim  obyvateľom, sa radí i medzi atrakcie Soho.

Celé  centrum Hongkongu sa dá prejsť sklenenými prechodmi  vo vzduchu na  prvom poschodí. Bez toho, aby ste sa obávali dopravnej zápchy sa  dostanete z jedného obchodného centra do hotela, banky, investorskej  firmy, kdekoľvek potrebujete v priebehu niekoľkých minút. Ale pozor,  treba mať dobrú orientáciu, pretože i za pomoci značenia sa ľahko môžete  ocitnúť i tam, kde ste rozhodne neplánovali. Medzi najpopulárnejšie  atrakcie sa radia:   Výstup na vrch Victoria – naskytne sa vám panoramatický výhľad na Hongkong. Dostanete sa tam zubačkou, ktorú označujeme v cestovnom ruchu ako Peak Tram, jazda trvá 8 minút. Cena za spiatočnú jazdu je 33 HKD.  Dajte si pozor na počasie. Hongkong je veľmi často zahalený v silnom  opare i niekoľko dní. Počas dobrej viditeľnosti sa čaká na lístky  polhodinu až hodinu, preto za pekného dňa počítajte s časovou rezervou.

Tsim Sha Tsui Waterfront - je   promenáda s výhľadom na úžasný skyline. Dostanete sa tam z móla číslo 7   kompou za 6 minút. Odporúčame všetkým turistom vychutnať si prechádzku  vo večerných hodinách, kedy sa celý Hongkong rozsvieti a od 19 hodiny  sa vám naskytne možnosť sledovať laserovú show z mrakodrapov sprevádzanú hudobnými efektmi.  Stanley- vynikajúca  príležitosť previesť sa dvojposchodovým autobusom do malebného  susedstva rozprestierajúceho sa pri Čínskom mori, plného cyklotrás  a vyhliadok na okolité mini ostrovčeky. Stanley disponuje reštauráciami  svetovej kuchyne, od obeda do šiestej večer sa v jeho uličkách koná  Stanley market. Na tomto trhu nájdete množstvo suvenírov, oblečenia,  hodiniek, kabeliek a iného tovaru. Nenechajte sa odradiť cenami, len  smelo zjednávajte. Dostanete sa tak i na tretinové ceny.     Repulse Beach – tri  zastávky pred Stanley vystúpte na pláži plnej grilov, dobrej atmosféry,  čistej vody a moderných mrakodrapov. Teplota mora je v podstate  príjemná dokonca i v zimných mesiacoch. Nachádza sa tu i budhistická  kaplnka a v nej netradičné rýchle občerstvenie.

Ostrov Lantau- Je sídlom najväčšieho sediaceho Budhu  na svete. Dostanete sa sem metrom a potom kabínkovou lanovkou, ktorá  značnú chvíľu ide na samotným morom. Okrem sediaceho Budhu navštívte  i rybársku dedinu Tai O. Kontroverzný  je pohľad na najväčšiu chudobu Hongkongu v tesnom závese luxusných  mrakodrapov a zároveň spája tradície s modernou dobou.

Mongkok- pokiaľ  ste zaťažení na elektroniku, potom ste na správnom mieste. Mongkok  v Kowloone ponúka radu elektronických výrobkov. Ale pozor na kvalitu  a ceny! Večer sa ulice Mongkoku zmenia v nočné trhovisko.

Okrem  týchto atrakcií, môžete v Hongkongu navštíviť i Disneyland a Oceanpark,  kde sa môžete pohrať s pandami. Disneyland sa nachádza na ostrove  Lantau a Oceanpark na ostrove Hongkong v smere Central-Repulse Bay.

Zaujímavosťou  metropoly sú dvojposchodové pomaľované električky, výklady so sušenými  morskými plodmi, čínska prírodná medicína, obchodíky s uvarenými čajmi,  mestské parky a záhrady, v ktorých Hongkončania cvičia Tai- chi,  predavači v oblekoch, obchody ako Prada a Louise Vuitton. Pokiaľ máte  čas, určite si z Hongkongu naplánujte návštevu Macau. /pozri kapitolu  Macau/

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky