Hawaj - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Hawaj

Amerika
Na Slovensku Hawaii patrí medzi ťažko dostupné destinácie z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich je, že leží kdesi uprostred Tichého oceánu presne na opačnej strane pologule, čoho dôkazom je aj dvanásť hodinový časový posun. Z tohto dôvodu toto súostrovie nenájdete v ponuke takmer žiadnej cestovky, prípadne len ako zastávku na ceste okolo sveta... Ďalším dôvodom je cenová náročnosť takéhoto výletu, nakoľko treba na ceste tam (a aj späť...) absolvovať niekoľko letov... a  samozrejme nesmiete zabudnúť na víza do USA Preto vám všetkým radím, ak máte príležitosť navštíviť túto jedinečnú krajinu, využite ju, nebudete ľutovať...

Hawaii je naozaj úžasný.. Ak hľadáte kultúru a staroveké pamiatky po “domorodcoch” ste na zlej adrese, pripravte sa na “McDonaldy" a veľké americké autá“.., ak však túžite po, jedinečných prírodných úkazoch, obdivuhodnej faune, prekrásnych zelených pohoriach, úžasnom mori, jednoducho po neuveriteľnej prírode, Hawaii je tým správnym miestom na Zemi. Jeho jedinečnosť je spôsobená jeho stále aktívnou vulkanickou činnosťou, ktorá spôsobuje neustále meniacu sa krajinu.
My sme strávili na Havajských ostrovoch deväť dní. Rozhodli sme sa pre výletnú plavbu loďou nórskej spoločnosti Norwegian Cruise Line, ktorá je špecialistom práve pre túto oblasť. Spoločnosť ponúka na výber tri lode - Pride of America, Pride of Hawaii, Pride of Aloha. My sme sa rozhodli pre Pride of America, pretože nám vyhovoval termín, kedy vyplávala. Boli sme s ňou stopercentne spokojní. Pride of Hawaii je najmladšou a asi najkrajšou loďou spoločnosti, tá však v našom termíne nebola na cestách. Pride of Aloha je najstaršou a počuli sme na ňu nie najlepšie referencie (nevieme však, či je to pravda..), ale ak budete mať na výber radšej uprednostnite inú... Všetky potrebné infos o plavbách a o spoločnosti  Norwegian Cruise Line nájdete na www.ncl.com. Celú plavbu si môžete objednať práve tu, takže je to veľmi jednoduché.  

Na prvý pohľad môže tento druh cestovania vyzerať veľmi draho, ale v porovnaní s hotelmi, ktoré poskytujú služby porovnateľné s tými na lodi, je tento spôsob rovnako drahý, možno aj lacnejší.. Samozrejme je možné nájsť si lacnejší hostel, ale v tomto prípade musíte k cene pripočítať aj náklady na prepravu po ostrovoch a zároveň počítať s veľkou stratou času.., ale to už je na každom z vás.. Samozrejme, práve to, že sa každé ráno zobudíte niekde inde, je na výletnej lodi to najkrajšie. Neviem, či by vôbec bolo možné nejakým iným spôsobom stihnúť tak veľa a v takom krátkom čase. Ďalšou veľkou výhodou výletnej lodi je naozaj široké spektrum fakultatívnych výletov organizovaných priamo na lodi. Ak ste sa rozhodli zostať počas dňa na palube, čaká vás bohatý program, obchodíky, knižnica, bary, bazény, kasíno, divadlo, tenisové kurty, fitness centrum, basketbalové ihrisko, jednoducho maximálne služby. V cene plavby je samozrejme zahrnutá strava. O brušká sa vám stará 12 rôznych reštaurácií počas celého dňa. Ďalšou prednosťou je výborná organizácia, z čoho vyplýva, že cestovanie loďou je vhodné aj  pre menej skúsených turistov. Na lodi sa stretnete najmä so staršími pasažiermi, prevažne Američanmi, ale o zábavu sa báť nemusíte, pretože to vedia naozaj poriadne roztočiť. A ozaj, aby sme nezabudli, ak ste náhodou mladý párik, pripravte sa, že sa vás každý bude pýtať, či ste na medových týždňoch. V nasledujúcej časti sa pokúsime veľmi stručne opísať, čo sme všetko stihli a videli, dúfam že sa vám bude niečo páčiť. Ako sme spomínali, na lodi sme strávili sedem nocí, potom sme ešte  jednu noc zostali v Honolulu.

1.deň
Plavba našich snov sa začala vyplávaním Pride of America z prístavu v Honolulu, ktoré je hlavným mestom Havaja a leží na  ostrove O´ahu. Po zaznení veľkého „túúúút“ ohlasujúceho odchod z prístavu vyšli všetci cestujúci na palubu a sledovali pohľad na nočné Honolulu.

2.deň
Prvou našou zastávkou bol ostrov Hawaii, nazývaný aj Big Island, pretože je najväčším z ostrovov. Hlavnou atrakciou tohto ostrova je Hawaii Volcanoes National Park, ktorý sme si nemohli nechať ujsť.
Po návrate na loď sme sa šli prejsť. Určite všetkým odporúčame vidieť zaujímavé stromy na Banyan Drive a vychutnať si domácu atmosféru na miestnej pláži.

3. a 4.deň
Nasledujúce ráno sme sa zobudili na ostrove Maui v prístave Kahului, kde sme mali stráviť nasledujúce dva dni. Tento ostrov je známy aj tým, že sa tu natáčalo mnoho filmov (Jurský park) ako aj seriálov ( The Lost).. Na tejto zastávke sme si naplánovali dva fakultatívne výlety a jeden po vlastnej trase. Prvý deň sme navštívili plantáže - Maui Plantation, kde sme videli ukážku pestovania mnohých exotických plodín a rastlín. Druhou časťou tohto výletu bola návšteva  Iao Valley, úžasného zeleného štítu, známeho z mnohých pohľadov typických pre Havaj.

Ďalší deň sme museli vstávať o druhej ráno, nakoľko odchod autobusu za ďalším dobrodružstvom bol už o tretej ráno. Východ slnka z najvyššieho krátera na ostrove - Haleakala Volcano stál určite zato. Nepodceňte však nízku teplotu v ranných hodinách vo výške 3055 metrov nad morom. Poobedie sme strávili na neďalekej pláži, kde sme mali opäť príležitosť zažiť domácu atmosféru v znamení bláznivého surfovania.

5. deň
Naša plavba pokračovala mestom Kona na opačnej strane už spomínaného ostrova Hawaii, kde sme absolvovali šnorchlovanie na pobreží Kohala Coast. Počas plavby na plachetnici  Katamaran sme mali možnosť sledovať delfíny, ktoré sa pretekali s našou loďou. Voda  pri tomto ostrove bola taká čistá, že aj v samotnom prístave sme natrafili na veľké korytnačky. Poobede sme si prezreli  historickú časť mesta Kona, ktorá pôsobí úplne inak ako ostatné americké mestá. Úzke uličky, plné obchodíkov, krčmičiek a stánkov so suvenírmi jej dodávajú nádych atmosféry južanských európskych mestečiek.

6. a 7.deň
Ďalšou zastávkou na našej plavbe bol ostrov Kaua´i, presnejšie mesto Nawiliwili, kde sme opäť strávili dva dni. Prvý fakultatívny výlet bolo znova šnorchlovanie, ale teraz na preslávenom pobreží Na Pali Coast. Počas našich troch zastávok sme mali možnosť vidieť pestrý morský život; delfíny, korytnačky, dokonca sme mali “veľké šťastie” keď sa priamo pod nami asi v päť metrovej hĺbke ocitol žralok (nemusíte sa báť, že vraj nehryzú). Večer sme sa zabavili v rytme tradičnej Havajskej šou -  Lu´au Kalamaku.

Posledný celý deň sme strávili na výlete do kaňonu - Waimea Canyon, ktorý je známy aj pod menom Grand Canyon of Pacific, pretože sa na Grand Canyon skutočne podobá, len je menší a zelenší. Cestou späť sme sa zastavili na viacerých vyhliadkach na oceán a na kávových plantážach, kde sme mali možnosť ochutnať mnoho druhov výbornej havajskej kávy.

Asi hodinu po opustení našej poslednej zastávky - prístav Nawiliwili sa nám naskytol neopakovateľný pohľad na pohorie Na Pali. Všetci hostia vyšli z kajút a s nemým úžasom pozorovali toto prírodné predstavenie.  

8.deň
Ráno nás čakal pohľad na Honolulu, kde sa pred pár dňami začalo naše veľké dobrodružstvo. Po vylodení sme sa ubytovali v hosteli Polynesian Beach Club Hostel, ktorý je v centre len pár minút od azda najznámejšej pláži na svete - Waikiki Beach. V jeho blízkosti sa nachádza ZOO a tiež ponúka bezplatný výlet na Pearl Harbor.  Preto tento hostel všetkým odporúčame.   

Určite si nenechajte ujsť sochu Duke Kahanamoku na Waikiki Beach, oproti ktorej je umiestnená live kamera a nezabudnite zakývať maminke . Nočná prechádzka romantickým Honolulu tiež za to stojí.

Tým, ktorí majú radi morský život odporúčame návštevu Sea Life Parku, kde si môžete zaplávať s delfínmi alebo tuleňmi. Je to nezabudnuteľný zážitok. Na záver už len dodáme, že to naozaj stojí za to.

autor: Lukáš Richtárech
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky