Katar - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Katar

Ázia
Jedine islam poskytuje dokonalú rovnováhu  medzi človekom a prírodou, mužom a ženou. Jedine islam udržuje ľudské  hodnoty, svet potrebuje islam aby prežil. Islam je jedinečným systémom, v  ktorom sú všetci súdržní so slobodným prejavom a slobodnou vôľou.

Tieto riadky som si prečítala v novinách v lietadle spoločnosti Qatar airways.
Pristávali sme na letisko v Dohe,  podarilo sa to na 6. pokus. Letisko v Dohe je veľmi vyťažené. Bola som  dosť nervózna, keď počítač ukázal pristátie o 3 min, nachádzali sme sa  od letiska 17 km. Postupne však 20, 25, 30 až 50 km, a takto to  zopakoval 6 krát.

Vystúpili sme z lietadla, do očí nám  nafúkal okamžite piesok. Keďže sa chystala Katarom prehnať púštna búrka  prichádzajúca z Iránu, bolo pomerne chladno- len 39 stupňov. Teploty v  lete dosahujú až 56.

V rukách všetci držia batožinu so žltým  označením, ktorá značí, že sa nesmú pohnúť z letiska. Autobus, ktorým sa  vezieme z lietadla na terminál zastaví na prvej zastávke a ohlási, aby  vystúpili pasažieri s modrým označením. Chytím maminu a ťahám ju von.  Hneď na nás začne kričať personál letiska, aby sme sa vrátili nazad, že  máme žlté označenie. Vysvetľujem im, že nie. Že si ideme pozrieť Dohu a  ukazujem im mailovú komunikáciu medzi mnou a zastúpením spoločnosti  Qatar airways, kde sa dožadujem tranzitných víz a kde mi odpovedajú, že  mi nezaručujú žiadne víza, ale že po prílete mám ísť na okienko  prebooked hotels. Púšťajú nás teda dnu. Prídeme tam, kam máme.  Zamestnanec na prepážke si vypýta pasy a letenky a do minúty nám dáva  vouchery na hotel, plnú penziu, odvoz a dovoz na letisko a ukazuje nám  kam si máme ísť pre vízum.

Skenujú nám oko, nechajú si jednu kópiu  voucheru a my prechádzame veselo do tohto tajomného bohatého štátu. Tu  je pre zaujímavosť tabuľka, ktorá ukazuje že Katar je s obrovským  náskokom najbohatšou krajinou týchto ropných majiteľov.

Nasadáme do pohodlného a dobre  klimatizovaného mikrobusu a vezieme sa do hotela. Je 11:30 na obed.  Ďalší let máme tesne po polnoci nasledujúceho rána. Poslíček nám vynáša  veci do izby, ukazuje nám manipuláciu s kartami a elektrikou. O 5 minút  nám telefonujú z recepcie, že sme srdečne pozvané k obedu. Tam sa  nevieme dojesť. Bufet s vynikajúcimi arabskými dobrôtkami. Čerstvé ryby,  šaláty, placky od výmyslu sveta.

Po obede nás vyzdvihuje couchsurfer,  ktorého som našla týždeň pred odletom. Max sa postará o to, aby sme  prežili v Dohe zaujímavé chvíle. Doha je malá. V podstate sa skladá z  troch častí, downtownu, ktorý sa rozprestiera za belasým morom, v ktorom  neprežije takmer nič. Pretože je nadmerne slané a veľmi teplé. Z  historickej časti, plnej kaviarničiek , v ktorej nechýbajú šíše a každú  jednu zdobia nádherné lampáše. A z umelého ostrova Pearl Katar.Pôvodní  obyvatelia sú 100% moslimovia. Je ich okolo 300 tisíc. Prisťahovalcov  je cirka 1,5 milióna. Nikdy sa nestane, aby sa domorodec rozprával s  prisťahovalcom. Ich ženy sú oblečené výlučne v čiernom. Všetky sú  zahalené. Niektoré majú odkryté tváre. Domorodci nepoznajú alkohol. Ten  sa dá kúpiť iba v jednom jedinom obchode a aj to musí mať nákupca  licenciu. Katar nepovoľuje antikoncepciu, mimomanželský sex resp.  akýkoľvek fyzický kontakt je zakázaný. Žena, ktorá ochorie a nemá  manžela má smolu. Chovajú sa k nej ako k zvieraťu, pokiaľ by ochorela na  ženské veci bude vyhostená z krajiny.
 
Ako to riešia expatriati? V čase núdze ide kamarát s kamarátkou do  nemocnici a na ruky si dajú rovnaký typ obrúčky. Obrúčky sa požičiavajú v  tejto komunite hore dole, podľa potreby. Vtedy sa žene dostane  pozornosť, neha a adekvátna zdravotná starostlivosť. Cudzinci sa chodia  zabávať do púšte.

Nabalia do džípov repráky, pivá, whisky a  vyrazia pod stany, kde ich nikto neruší. V Qatare sú aj také miesta,  kde púšť hladkajú vlny Perzského zálivu a tak sa prisťahovalci môžu v  bezpečnej vzdialenosti od moslimským regúl bezstarostne kúpať v mori a  úžívať si samotu a slobodu.

Okrem výjazdov do púšte sa vo voľnom čase  venujú jachtingu a potápaniu. Keď som zmienila to, že Perzský záliv nie  je veľmi bohatý zrovna na ryby a živočíchy, pre potápačov je naozajstná  perlička potápanie sa do ulíc prepadnutého starobylého Perzského mesta  Zekreet . Už v hĺbke 6 metrov sa vznesiete uličkami a vplávate do domov  perzskej architektúry.

Prečo má Katar tak veľa prisťahovalcov?  Lebo má neskutočné zásoby ropy a zemného plynu, čo ho robí najbohatším  štátom blízkeho východu. Katarci chodia do práce kvôli tomu, aby sa  nenudili. Dostávajú každoročné zvýšenie platov až o 60%. Sú oslobodení  od všetkých daní. Keď vstúpia do manželstva dostávajú od štátu pozemok  plus doživotnú rentu za manželský zväzok. Nafta je v Katare lacnejšia  ako voda.

 Prisťahovalci majú úžasné príležitosti si dobre zarobiť a profesne  rásť. Každý kto sa vypravil do Kataru na rok na dva, ostáva dlhšie a  dlhšie.Vždy sa objavujú lepšie a zaujímavejšie ponuky a tak sa nikomu  nechce odísť. Najlepšie platy majú Američania, Kanaďania a Libanonci.  Katar je modernou krajinou v zákonoch. V porovnaní so susednou Saudskou  Arábiou môžeme naozaj konštatovať, že sa jedná o benevolentný štát,  ktorý v zákonoch z roka na rok odzrkadľuje progres. Cudzinci majú právo  sa obliecť ako chcú, ženy môžu vybehnúť v tielkach a minisukniach.

Myslím, že Katar je krajina, ktorú by si  mnohí zamilovali a mnohí by v nej nevydržali tieto obmedzenia a celkovo  úplne iný životný štýl ani týždeň. Rozhodne však stojí za krátku  návštevu. Jeho krása sa ukáže najmä v noci, kedy sa vám predvedie v  nádherných farebných kombináciách. Silnou stránkou Dohy v porovaní s  Dubajom je určite to, že Doha má historické centrum, kde sa budete cítiť  ako v rozprávke Tisís a jedna noc. Poprechádzate sa do úmoru a nasajete  úžasnú atmosféru.

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky