Seychely - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Seychely

Afrika

Každý rok sa počas Vianoc vyberám niekam za teplom. Prelom roku 2011 a 2012 padol na Seychely. Na Internete sa toho veľa pohovorí a tak som bola nesmierne zvedavá, aká bude realita.

Kategoricky najviac dostupných informácií je o tom, aký je to raj na Zemi, alebo druhý typ informácií o smutnom príbehu mladomanžela z Anglicka, ktorý bol zožraný bielym žralokom na najznámejšej pláži ostrova Praslin. Na Seychely sme sa ako poslední klienti dostali spoločnosťou air Seychelles, ktorá 9.januára 2012 ukončila svoje lety na destináciách do Európy.

Dnes sa na Seychely dostanete spoločnosťami Emirates, alebo Qatar a to cez Dubai, alebo Dohu. Inšpirovaná stránkou www.seychelles.travel, som nám zabezpečila na prvých 5 nocí ubytovanie v Buissonguest house na ostrove La Digue. Ubytko vyšlo na 50 Eur za pekný apartmán s raňajkami.

K rezervácii sme nepotrebovali nič, len napísať email. Chcem upozorniť, že nie všade sa dá ubytovanie zabezpečiť len na dobré slovo, a veľa guesthousov si žiada uhradiť 15 percent zálohy.

Nuž, poďme teda cestovať.

Po celej noci prebdenej v lietadle pristávame ráno o ôsmej na ostrove Mahé, neďaleko Victorie, hlavného mesta Seychel. Zážitok je to nádherný. Pozrite si sami.

Po rýchlej kontrole, ktorej súčasťou je preukázanie spiatočnej letenky a predloženie vypísanej imigračnej karty sa ocitáme pred maličkou budovou medzinárodného letiska. Do nosa nám udiera tropický vzduch a hneď a zaraz sa tešíme zo spevu vtákov. Sem tam k nám príde nejaký taxikár a pýta sa nás kam nás odvezie. „Nikam, nikam. Kde je autobusová zastávka prosím?“ pýtam sa s úsmevom. Ukazujú rukou na druhú stranu cesty a nevychádzajú z údivu. Čakáme na zastávke necelých 5 minút a v ruke držím zmenené dve Eurá na Seychelské rupie. Ostatné zameníme v meste.

Prichádza polorozpadnutý autobus plný černochov. Platíme u šoféra za osobu 5 rupií a tento lístok platí, až dokým sa nám nezachce z autobusu vystúpiť. Usadíme sa so všetkými vecami a pýtame sa na centrum. Teta nám vysvetľuje podrobnosti. Trvá to cirka 15 minút, a týchto pozeráme zasnene von z okna. Prvé dojmy sú také príjemné ako samotné pristávanie.

V Centre na hlavnej ulici, kde je aj Clocktower si zameníme peniaze- celkom máme 2000 Rupíí – tzn 120 Eur. Kupujeme si prvú fľašu vody za 10R a vydávame sa pešo do prístavu. Pýtame sa na nákladnú loď „Belle Sefarine“, ktorá nás má priviezť na ostrov la Digue za 15 Eur, ak bude na lodi pre nás miesto. Loď vyráža z prístavu o 12 tej hodine. S vreciami ryže, zemiakov, chladiacimi boxami, bicyklami, sudmi piva, fľašami Cocacoly, uhorkami a čo ja viem čím ešte sa vezieme tri hodiny necelých 40 km na najmenší oficiálne obývaný ostrov Seychel – ostrov la Digue. Celú cestu skoro prespíme. Hojdanie je príjemné.

V prístave osady La Paz, ktorá je jedinou osadou ostrova nás čaká Doris, majiteľka guesthousu.

Vezieme sa na vlečke asi 200 metrov blatnou uličkou k ich domu a dovolenka začína. Dostaneme welcome drinky – 4 decové poháre čerstvej šťavy z papaje a ovocia, ktoré som sa nenaučila ani len vysloviť. Domáci nám požičia bicykle a vyráža s nami na krátke predstavenie ostrova. Ukáže nám prameň pitnej vody, ku ktorému chodievame potom každý deň. Ukáže nám dva supermarkety, dve reštaurácie, nemocnicu, kde robí šoféra sanitky a podľa mapy nám vysvetlí, kde sú aké pláže.

Ostrov La Digue je pre mňa úžasný. Bez aut, plný kvetov, vôní, dobrosrdečných ľudí, ktorí vás zdravia po kreolsky. Kreolština vznikla z francúžštiny, takže ten kto viete francúzsky, smelo do životopisu – kreolština pasívne :o)!!
 
Okrem toho sa každý dorozumie aj anglicky. Pobyt na La Digue je naozaj balzamom na dušu. Ľudia idú do práce predovšetkým z lásky a radosti. Keď sa im nechce ísť, tak nepracujú, čo je ale málokedy. Všetci robia len to, čo ich baví. Ľahko si nádjete priateľov, ktorí vás pozvú k sebe na grilovanú rybu či chobotnicu. Ponúknu vám ubytovanie a vezmú vás na miesta, kam by európska noha sama nevkročila.

Čo treba na La Digue určite vidieť je pláž Source d Argent- natáčal sa tu aj film Castaway, alebo Stroskotanec. Pláž je významná svojimi skalnatými útvarmi, na ktorých sa príroda jednozačne pozabávala. Všetky niečo pripomínajú. Je úžasné sledovať na nich odraz zapadajúceho slnka a oni vtedy menia farbu ako austrálska skala Ayers Rock.

Na konci ostrova je pláž Anse Marone. Sem sa nedostanete bez sprievodcu, ani keby ste boli akýkoľvek zdatní turisti!!!. Sprievodca vás prevedie aj popod skaly v mori, vtedy keď nejde vlna. Ukáže vám kde presne položiť nohu, kde ruku a vydáte sa s ním cestou necestou do slova a do písmena. Tento výlet je ale najlepším z celého ostrova!! Pokiaľ sa zatúlate až na ostrov La Digue, určite si toto nenechajte ujsť. Pekná pláž na kúpanie a leňošenie je pláž Anse Severe a pre surfistov pláž Grand Anse. V roku 2004 postihla Indický oceán tsunami a niekoľko surfistov bolo práve na tejto pláži, keď prišla vlna ich snov. Nikomu sa nič nestalo a odniesli si zrejme doživotný zážitok.

Z ostrova La Digue sa vyberte na celodenný fakultatívny výlet na ostrovy Coco island, Grande Soeur, a Felicité- sú ako stvorené na šnorchlovanie. Zaplávate si s korytnačkami a uvidíte tisíce farebných koralových rybiek.

Z ostrova La Digue sa za 15 minút dostanete na ostrov Praslin, kde navštívte určite svetoznámu pláž Anse Lagio – bububu, čaká tam na vás! Biely žralok.
 
A určite sa pozrite do údolia Valle de Mai, kde rastie najväčšia kokosová palma sveta so svojimi kokosovými orechmi coco de mer. Táto palma má obe pohlavia, plody samičky sú v tvare ženského lona, plody samčeka sú dlhé tenké šúľky obrastené kvietkami. Tento druh palmy existuje len na tomto mieste. Nikde inde na svete. Vedci sa domnievajú, že semienko tejto palmy vyplavil oceán a že je to rastlina, ktorá žila na jeho dne.
 
Ostrov Mahé už nemá to čaro božského oddychu, ale zato má 70 pláži, z ktorých každá jedna je iná. Jeho vnútrozemie tvoria kopce, ktoré dosahujú výšok 1000 metrov nad morom. Tieto kopce objíma džungľa s nespočetným množstvom rôznych druhov fauny a predovšetkým flóry.
 
Mahé je lákadlom pre potápačov. Je tu niekoľko Padi centier. Ceny sa však rôznia. Kým na juhu Anse La Mouche sme sa potápali za 65 Eur za jeden ponor. Na severe v Beau Vallon to bolo 42 Eur za ponor. Všetky Padi centrá ponúkajú rôzne stupne náročnosti a rôzne témy.
 
Nás predovšetkým zaujímali koraly. Medzi vynikajúce koralové destinácie na juhu patrí Alice in Wonderland a One tree island, na severe sú to Aquarium a Sunset rocks. Čo sa týka potápania, najčírejšie more s viditeľnosťou 40 až 50 metrov je po celý rok okrem decembra a januára. December a január je ale naopak jediný čas , kedy k samým brehom Seychel pripláva whaleshark- žralok obrovský, ktorý sa živí planktónom, čo vysvetľuje i zníženú viditeľnosť v mori, počas tohto obdobia.
 
Čo nevynechajte? Určite horskú cestu Zig Zag, z Victorie do Port Glaud. Návštevu morského národného parku Port Launay. Kvalitné šnorchlovanie a najkrajší západ slnka zažijete na pláži Anse Soleil, kde vám pripravia vynikajúce Octopus curry- čo je národné kreolské jedlo . Zašnorchliť chodťe určite i na pláž Faryland a pláž Glacis. Abyste toto mohli absolvovať, požičajte si auto. Ceny okolo 40 Eur na deň. Ušetrí vám to kopec času a budete flexibilnejší. Za ubytovanie, výlety, potápanie, požičanie auta a dokonca aj za lístok na lode sa platí v EUR.
 
Rupie potrebujete len na drobné nákupy do supermarketu, alebo reštaurácie.
 
So sebou domov si určite kúpte kokosový biely rum, vyrobený len z kokosového orechu. Pije sa s ľadom a limetkou a nájdete ho na každom rohu pod názvom Takamaka rum.
 
Šťastnú cestu
 
autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky