Juhoafrická republika - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Juhoafrická republika

Afrika
Rady do južnej Afriky

Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Toto platí i o Južnej Afrike. Preto ak budete mať možnosť ju navštíviť, určite tak urobte. Južná Afrika je nádhernou krajinou, v ktorej sa ale žiaľ z roka na rok, čím ďalej tým viac, odzrkadľuje dopad bývalého systému aparteidu. Černošskí obyvatelia sa búria, veľa  z nich je pomstychtivých za bývalý režim. Domáci belosi predávajú svoje majetky pod cenu a migrujú vďaka zúfalej situácii do iných končín sveta. Najpopulárnejšími destináciami sú USA, Británia, Nový Zéland a Austrália.

Náš tím cestoval po trase Johanesburg, Pillanesberg National Park, Cape Town, Hout Bay, Cape Peninsula, Mys dobrej nádeje, Simpson Town, Gansbaai, Mossel Bay, Knysna, Plettenberg Bay a Stellenbush. Mena - Juhoafrický rand, vymeniteľný najlepšie z EUR, britskej libry, a USD.

Nie vždy platí, že ubytovanie je najlepšie na Long street. Predtým než zaplatíte,  si overte stav každého hostela. Priemerná cena budget ubytovania  je 200 R. V tejto cene by ste v Kapskom meste mali mať slušné ubytovacie podmienky, čisté sociálne zariadenie, posteľnú bielizeň, upratovacie služby, v areáli bazén, barbecue a prístup k internetu!

Na Long street je veľa hostelov, ktoré su nehygienické a personál často pod vplyvom omamných látok. Rozhodne sa vyplatí nekupovať si fakultatívne výlety, ale požičať si auto. Výlet vás vyjde cenovo až o 70% lacnejšie. Auto sa oplatí požičať s výhodnou poistkou, treba si vybrať požičovňu, ktorá ma nejakú akciu, napr. 4 dni a viac a poistenie je zdarma.

V JAR takmer každá požičovňa požičiava auta do 100 km/ deň. Potom za každý  km navyše,  zaplatíte   v priemere 20 centov za km. Sú aj požičovne, ktoré nechcú extra cover za km. Cesty v JAR sú vynikajúce a často krát je príjemným zážitkom sa po nich prejsť.

Najkrajší úsek je tzv. Garden Route, ktorá vedie od Kapského mesta až do Port Elizabeth Cape peninsula, Mys dobrej nádeje, Národný park, Simpson City a kúpanie s tučniakmi sa dá zvládnuť za jeden deň.

Na Cape peninsula sa môžete dostať dvoma spôsobmi. Pobrežím s malým odklonom cez vnútrozemie alebo vnútrozemím. Do národného parku sa platí vstupné.
V prípade, že chcete pokračovať z Cape penisuly južným pobrežím JAR do Port Elizabeth, vracajte sa odtiaľ pobrežím Indického oceána. Je to rýchlejšie a príjemnejšie. Dokonalou prestávkou môže byt práve Simpson Town.

Kúpanie: v Kapskom meste má voda okolo 15 stupňov, avšak v Simpson city je to o 5 až 10 stupňov viac. Najteplejšie kúpanie je od Mossel Bay až po Durban. Pokiaľ sa chcete ísť potápať k bielym žralokom v klietke, odporúčame Gansbai. Je to mestečko s výskytom tohto predátora. Existuje veľa cestoviek, ktoré organizujú takúto aktivitu. Väčšina z nich pri zakúpení dvoch lístkov dáva aj tzv. vernostný tretí lístok. Je preto dobre nič neplatiť dopredu pokiaľ cestujete v skupine!
Výlet môže trvať od troch do 8 hodín. Záleží na tom, ako rýchlo dokáže žralok prísť k vašej loďke a kedy sa začne potápanie.

Potápanie je veľmi bezpečné, k výbave patria okuliare, neoprén. A je to veľmi jednoduché. Potápate sa v skupinke 5-tich ľudí s inštrukcou lektora. Strava na týchto výletoch je zabezpečená, raňajky pri zaškolení, obeduje sa na lodi, a potom občerstvenie po návrate na pevninu

V JAR sa dá všade kempovať! Ale hostely sú priam skvelé a často máju charakter penziónového ubytovania u nás. Za návštevu stoji výlet do Winelands, robia sa poldenné, celodenné a aj trojdenne výlety. Na zachytenie atmosféry určite stačí aj poldňový výlet. I keď finančne Vás vyjde len o čosi lačnejšie ako celodenný.

Stravovanie – dá sa veľmi dobre nakúpiť v supermarketoch, ale veľmi lacno sa najete  v reštauráciách. Lacné sú aj morské pochúťky. Návšteva SOWETA - stojí za to, ale pozor len organizovane. V JAR neexistuje prirážka na cene za to, kde sa nachádzate. Ceny sú takmer rovnaké, či ste na letisku, alebo v národnom parku. Vína v Južnej Afrike su vynikajúce, ich výrobu a výhodný nákup si nechajte ujsť pri výlete do Winleands

Knysna, Plettenberg bay . V týchto  pekných mestečkách nájdete množstvo športového vyžitia. Port Elizabeth - može byť vhodným záverom vašej cesty po Garden route, pekné historické mesto, kde nájdete vynikajúce pláže a teplota mora je veľmi priaznivá.

Bezpečnosť- treba si stále dávať pozor na osobné veci, nenosiť šperky na potulkách krajinou, všetko na noc vyberať z auta i dosku nad kufrom, aby bolo jasné,  že tam nič nie je. Očkovania a zdravie: pri dodržiavaní základných hygienických postupov vám nič zvláštne nehrozí.
Fotogalériu z Južnej Afriky nájdete tu

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky