Nórsko - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Nórsko

Európa
Najkrajší nórsky fjord

Tento výlet nemal chybu. Letela som za bratrancom, ktorý toho času pracoval v miestnej drevenici ako správca reštaurácie. Na výlet som pribalila dve kamarátky. Odlietali sme z Prahy do Osla, kde sme priamo z letiska nasadli na vlak do tretieho najväčšieho nórskeho mesta Stavanger. Lístky na vlak sme kupovali už mesiac vopred, spiatočná miestenka nás vyšla na 28 Euro. Do Stavangeru sme cestovali nočným vlakom približne osem hodín.
 
Prvotný dojem z krajiny – nádherné obrovské zalesnené plochy, všetko funkčné, moderné a sterilne čisté.

Na železničnej stanici v Stavangeri som s panikou zistila, že som zabudla vo vlaku spacák. Ejha to budem mrznúť, predstavovala som si v pokluse smerom nazad do vagóna kde sme strávili noc. Bol tam, až som mu dala pusu keď som ho zazrela, nakoľko som zimomravejší jedinec. Všetky spoje nám nadväzovali bez nejakých väčších čakaní, takže sme sa v kľude presunuli do prístavu, kde sme si dali rannú kávičku a kúpili nejaké raňajky.

Čakala na nás plavba po 42 kilometrovom fjorde do dediny Lysebotn, ktorá sa nachádza v hrdle fjordu. Míňali sme známy skalnatý útes Preikestolen, ktorý sa týči nad hladinou fjordu vo výške 604 metrov a počas letných mesiacov sa hmýri turistami.  
 
Pod vodopádmi, ktoré stekajú po skalných útesoch do fjordu sa hrali tulene. Už takmer pri konci sa na pravom brehu fjordu rozpína vrch Kjerag, ktorý býva základňou pre tzv. base jumperov, čiže parašutistov, ktorý majú svoje ľahké padáky v mini ruksakoch na pleciach a na ich otvorenie používajú rozbeh zo skaly.

Túru na známy Kjerag sme absolvovali hneď na druhý deň. Vrch Kjerag má nadmorskú výšku 1110m nad morom a čo ho robí ešte zaujímavejším je okrúhla skala zaseknutá medzi skalnými útesmi nazývaná Kjeragbolten.
Je to taký adrenalín a lákadlo pre mnohých športovcov a turistov, odfotiť sa na nej. Keď sa odhodláte na ňu skočiť „otvorí sa“ pod vami hlboká priepasť a ligotajúca sa voda fjordu.

Výstup na Kjerag trvá zhruba 6 hodín. Cestou naň prechádzate nádhernou prírodou, pomedzi malé jazierka, potôčiky, horské rastliny, stovky voľne pasúcich sa oviec. Z Kjeragu priamo do fjordu steká vodopád rovnakého pomenovania. Ráz krajiny sa veľmi podobá južnému ostrovu Nového Zélandu.

My sme boli ubytovaní v reštaurácii Kjerag, ktorá stojí rovno nad fjordom. Pre tých, ktorí tu chcú stráviť pár dní, je k dispozícii cenovo dostupný kemping Lysebotn, kde si môžete rozložiť stany alebo sa ubytovať v chatkách.
 
V kempe sa dajú požičať kajaky a udice na chytanie rýb. Výlet po fjorde na kajaku je nádherným zážitkom. Vezmite si sebou nepremokavé oblečenie, lebo pravdepodobnosť že vás zastihne nejaký ten dážď, je veľmi vysoká. Na kajaku sa môžete doplaviť priamo na miesto, kde skáču base jumperi a obdivovať ich priamo z hladiny fjordu.

Po štyroch nociach strávených na fjorde sme sa vrátili do Stavangeru. Lístky sa dajú nakombinovať, že jednu cestu idete trajektom a druhú autobusom. V Stavangeri nás čakalo slnečné počasie a nezabudnuteľná atmosféra. Architektúra historického centra, nazývaného aj starý Stavanger je v ladení bielej farby, domy drevenice sú obrastené pestrofarebnými ružami.
 
Nový Stavanger lemujú pobrežné cyklochodníky, kaviarničky, pivárne, reštaurácie a mnoho obchodov so suvenírmi. Napriek tomu, že Stavanger je tretie najväčšie mesto Nórska, pôsobí útulne, čisto, domácky.  Mesto zdobí stará katedrála a stavangerská Univerzita. Skutočne pekným miestom na oddych je breh jazera v mestskom parku Stavangera.

Po celom dni strávenom v Stavangeri  na nás už čakal večerný vlak, ktorý nás odviezol do hlavného mesta OSLO, kde sme strávili nasledujúce dve noci a tri dni. Tieto tri dni sme sa v podstate takmer nezastavili. Ubytovali sme sa v hosteli, ubytovanie na osobu nás vyšlo na 28 Euro na noc. Nórsko je drahé. Jedlá v reštauráciách patria medzi najdrahšie v Európe. Mnoho Nórov si chodí nakupovať do Švédska. Niet sa čomu čudovať. No ale prejdem k pozitívam- ten, kto má rád prírodu v meste, Oslo je pre neho ako stvorené. Oslo je populárne pre nádherné parky, ktoré sa vyznačujú nádhernou zeleňou, fontánami  a predovšetkým sochárskym umením. Stihli sme navštíviť azda tie najznámejšie. Ekebergparken, Vigeland, a Frogner park.
 
V centre Osla nájdete aj taký náš miniatúrny Vlkolínec. Je to stará ulička Damstredet, ktorú tvoria dreveničky zo 17 storočia. Táto pôvodná ulica má síce len 160 metrov, ale je tak fotogenická, že sa dá na nej cvakať z každej strany. Z pôvodných stavieb Osla je určite zaujímavý populárny zámok z 12 storočia Akershus Fortress, kde zrovna v čase keď sme ho navštívili my, pripravovali najväčší nórsky hudobný festival.

Kedže Oslo je prímorské mesto, vyznačuje sa aj super modernou architektúrou, ktorá mimoriadne zapadá do morského prostredia a vytvára pozoruhodné ulice napríklad okolo rieky Akerselva River.  
 
Domáci obyvatelia často chodia v gumákoch a vyzerajú veľmi pokojne a šťastne. Pre mňa veľkým zážitkom bolo spontánne stretnutie domorodcov v blízkosti mestskej radnici. Každý komu sa nelenilo, zaparkoval svoj bicykel na brehu mora, kde sa o 17 hodine rozoznela hudba z dvadsiatych rokov minulého storočia. Tanečníci v klobúkoch, sukniach, smokingoch, gumákoch sa pri zapadajúcom slnku roztancovali okolo parkujúcich jácht. Približne dve hodiny sa striedali všetky možné staré hudobné žánre od Black bottom, cez Charleston, Schimmy, Boggie Woogie a mnoho iných. V Osle sme strávili pekné chvíle, aj keď sme ho zďaleka neprešli celé.
 
Na záver našej rýchlej návštevy tejto peknej severskej krajiny hádam ešte spomeniem Oslo Opera Hous, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti mora a určite stojí za návštevu a zaradenie do programu, hoc ste v Oslo len na jeden deň.
 
Do Nórska sa určite plánujeme vrátiť. No nabudúce to bude jeho najsevernejší sever a budeme hľadať polárnu žiaru nazývanú Aurora Borealis.
 
Autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky