
Vietnam Krajina hviezdy, špecifických jedál, ryžových polí, spleti elektrických drôtov, nádhernej prírody... Náš výlet sme začali na severe krajiny, príletom do hlavného mesta Vietnamu
Hanoia. Cestou z letiska sme boli uchvátení. Premávkou. Ovládali sme to, že v Európe sa jazdí vľavo, v Británii a jej bývalých kolóniách vpravo, vo Vietname sa jazdí všade. Hlavným prostriedkom na komunikácii je skúter. Naň sa zmestí štvorčlenná rodina. Vietnamci sú štíhli. Klaksón sa používa neprestajne počas celej doby cestovania. Ulice sú preplnené bez ladu a skladu, plné hluku a pri cestovaní sa rešpektuje jediné pravidlo i pre chodcov i pre vodičov: „Vpred“
Keď sme chceli v Hanoji vyčkávať na vhodnú dobu, kedy prejsť na druhú stranu, nedočkali sme sa. Museli sme sa prestať báť a ísť ako oni. Keby sme sa totiž obzerali po stranách a boli opatrné, narušili by sme pravidlo a spôsobili nebezpečnú situáciu. Hanoj je špinavé mesto plné pouličných vývarovní a obchodíkov s nekvalitným tovarom, jeden vedľa druhého. Staré mesto je špecifické názvami uličiek podľa toho, čo sa na nich predáva. Sú veľmi podobné a preto sa v nich ľahko stratíte. Práve kvôli tomu si noste so sebou vždy adresu hostela, v ktorom bývate. Na prehliadku Hanoja vám stačí jeden deň. My sme bývali v Spirit hosteli. Dostali sme obrovskú komfortnú izbu, ktorá konkurovala hotelu. Aby ste však dostali izbu na úrovni, budete sa musieť sťažovať v prvých dvoch, až potom na vás vybalia prekvapenie. A to všetko v rovnakých cenách. Býva pravidlom, že v každom hosteli si môžete zarezervovať i kúpiť rôzne výlety.

N
ajpopulárnejšie destinácie z Hanoja sú výlety do Halong bay /tri hodiny cesty/, jednodňové až trojdňové. My sme sa rozhodli pre kompromis. Dva dni za 39 dolárov. Dolár je druhá oficiálna mena vo Vietname, a všetky ceny sú uvádzané buď vo vietnamských dongoch alebo v amerických dolároch. Ten, kto nemá dostatok času, pochopí atmosféru Dračej zátoky i za jeden deň. Program je prvý deň spoločný pre všetkých. Zájazd obsiahne návštevu dedinky s ručnou výrobou suvenírov prevažne hlinených váz, keramiky a hodvábu. Po ňom na vás čaká vynikajúci obed na drevenej lodi, ktorá je zároveň i ubytovňou pre tých, ktorí volia alternatívu dvoch dní, s prespaním na lodi. Návšteva jaskyne zaberie polhodiny času, potom sa loď vydáva smerom do dediniek na mori medzi nádhernými skalnatými útvarmi, ktoré nemôžete vidieť nikde inde na svete.
Potom sa panenskou prírodou presunie celý zájazd na miesto, kde máte možnosť kúpať sa v nádhernom smaragdovom mori priamo pod gigantickými skalami. Na kajakoch sa preplavia všetci nadšenci k lokálnym obyvateľom, ktorí sú neskazení biznisom a radi vás privítajú vo svojich obydliach. Večera je takisto chutná. Pasažieri sú po nej ubytovaní do kajút a noc na lodi je naozaj zážitkom. Pokiaľ si chcete vychutnať noc v ničím nerušenej nádhernej prírode, kde okolo vás je len voda a skaly, urobte to. Je to nezabudnuteľný zážitok. Druhý deň na vás čaká ale len obed v mestečku Halong bay a návrat do Hanoja. V Hanoi budete mať zrejme časom apetít na európske jedlo. Doporučujeme čisto európsku kaviarničku priamo u Hanojského jazera. Je presne na opačnej strane ako známy červený oblúkovitý most vedúci k najvýznamnejšej pagode. Rozhodne si tam užijete skvelé kapučíno či preso, vynikajúcu pizzu, či hamburgery a čokoládové koláče. Len taká rada k tomuto, neulakomte sa vo Vitename na kávu. Je naozaj hnusná, preto vyslovene treba ísť do európskych kaviarní. Starbucks coffee a pod. Nájdete len v meropolách a to s problémami!

Ďalší fakultatívny výlet sme podnikli do
Tam Qoucku a
Hoa Lu. Zhruba 4 hodiny cesty autobusom z Hanoja. Je to výlet za ryžovými poliami, nádhernými prírodnými útvarmi a pagodami v horách. Súčasťou výletu je nenáročný výstup k pagode v mestečku Hoa Lu a potom trojhodinová plavba po uzučkej rieke na drevenej loďke pre dvoch medzi poliami. Žienky, ktoré veslujú budú čakať na tringelty, budú neodbytné a vtieravé. Vtedy, keď budete už ďaleko od civilizácie, vybalia na vás svoje suveníry a šatky a budú do vás pichať celú cestu nazad. Toto je jediná nepríjemná vec na zmienenom výlete. Preto odporúčame sa obrniť a vôbec s nimi nezačať komunikáciu. Výlet vás vyjde na 25 dolárov a je postarané aj o vaše brušká. Nastal čas, aby sme sa presunuli ďalej.
Rozhodli sme sa pre nočný vlak do Hue. V domnení, že kupujeme lístok super lôžko, s klimatizáciou a že vo vlaku zahájime nejakú super párty sme vyrazili na cestu necestu. Bola to hrúza. Vlak špinavý, smradľavý, nehygienický, teplý a nepríjemný. Jediné, čo nás na ňom bavilo, bola početná skupina nóbl Francúzov, ktorí rozdávali optimizmus všetkým skleslým cestujúcim.

Ráno sme sa prebudili v Hue, ulepené, naštvané a šťastné zároveň. Taxíkom sme sa dostali do veľmi pekného hostela na
River side. A potom sme naďabili na super reštauráciu. Prosím choďte tam a pýtajte sa na výlet na motorkách. Jedlo nie je dobré, ale tí ľudia, ktorých sme tam stretli boli najlepší ľudia z Vietnamu! Manažér zohnal troch ďalších chlapov a za 6 dolárov nás povozili všade možne. Vysvetlili nám históriu Vietnamu, podstatu budhizmu, opísali vojnu vo Vietname, ukázali nám Citadelu, koloseum, budhistický kláštor, vzali nás na vidiek, na kopec s výhľadom na Voňavú rieku. Skrátka ohromný zážitok a super výlet. Hue je cisárske mesto, krásne, turisti si prídu na svoje.

Do hrobiek sa dostanete nie len loďou, ako tvrdia cestovné kancelárie! Výlet loďou nestojí za veľa. Je rozťahaný na celý deň. Loď je v hroznom stave. Ciká sa do vody. Ruky si neumyjete. Lepšie urobíte pokiaľ si požičiate bicykel, alebo motorku. Stále všetko zjednávajte. Buďte neoblomní. To je jediný meter, ktorí na nich platí. Keď vám povedia cenu, povedzte si desaťnásobne nižšiu. Z Hue sme vyrazili do Hochiminovho mesta. Lietadlom. Let bol vynikajúci. Trval len hodinu. Použili sme
Vietnamské aerolínie. Vysoká úroveň. Bezpečné a lacné. Leteli sme za 78 dolárov. Hochiminove mesto sme videli len v rýchlosti. Hneď druhý deň ráno sme sa totiž vybrali do najznámejšej destinácie Vietnamu, delty Mekongu. Prepravovali sme sa autobusom takmer 4 hodiny.
Delta Mekongu je obrovská. A výlet určite stojí zato. Najprv sme sa viezli drevenou loďou pre 20 ľudí pomedzi plávajúce trhy. Ľudia žijú na vode. Majú tam svoje dielničky, obchody, kuchyne a siete v ktorých oddychujú. Živia sa rybolovom, predajom suvenírov, výrobou potravín z kokosových orechov, banánov. Veru neostýchali sme sa a skúsili sme všetko, čo sa ponúkalo. Potom sme sa pomedzi rybie farmy preplavili do ozajstnej mašinérie vody. Nerozoznali sme, či sme na mori alebo na rieke. Sútok bol tak obrovský a pritom sme dosiahli len jedno jeho z mnohým ramien. Pomedzi lokálne dedinky sme sa plavili drevenými lodičkami pre 5 ľudí. Pozorovali sme život týchto šťastných ľudí. Deti sa zabávajú skákaním do rieky za pomoci lian, húpačiek, každý deň čakajú na turistov, aby sa predviedli a aby ich pozdravili. Výlety do delty sa organizujú na jeden až tri dni, a potom aj viacdňové ale plavba pokračuje do Kambodže. My sme sa dostali do mesta Cat ho, kde je najväčší plávajúci trh na svete.
Prespali sme v mestečku a na druhý deň sme sa preplavili do mesta Rach Gia, odkiaľ sme sa catamaranom plavili na ostrov Phu Qock. Jemu ale venujem osobitnú kapitolu. Po návrate z ostrova sme prileteli do Hochiminu. Je to vietnamské druhé najväčšie mesto, krajšie a čistejšie ako Hanoi. Ľudia sú milší ako na severe. Asi je to spôsobené tým, že na severe sa dodnes žije komunistickým spôsobom života, kým juh má vyslovené trhové správanie. Severania vás často doslova ošklbú za nie vždy uspokojivé služby. V Hochimine sme strávili pár hodín obzeraním centra z vonku. Nechcelo sa nám ísť do múzeí, ktorých je tam veľa. Spríjemnili sme si deň návštevou európskej kaviarne a do poslednej chvíle sme sa zabávali nakupovaním.
Vietnam je krajina, kde určite môžete stráviť mesiac, aby ste si všetko pekne vychutnali.
autorka: Zora Richtárechová