Vietnam - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Vietnam

Ázia
Vietnam

Vietnam Krajina hviezdy, špecifických jedál, ryžových polí, spleti elektrických drôtov, nádhernej prírody... Náš výlet sme začali na severe krajiny,  príletom do hlavného mesta Vietnamu Hanoia. Cestou z letiska sme boli uchvátení. Premávkou.  Ovládali sme to, že v Európe sa jazdí vľavo, v Británii a jej bývalých  kolóniách vpravo, vo Vietname sa jazdí všade. Hlavným prostriedkom na  komunikácii je skúter. Naň sa zmestí štvorčlenná rodina. Vietnamci sú  štíhli. Klaksón sa používa neprestajne počas celej doby cestovania.  Ulice sú preplnené bez ladu a skladu, plné hluku a pri cestovaní sa  rešpektuje jediné pravidlo i pre chodcov i pre vodičov: „Vpred“  
  

Keď sme chceli v Hanoji vyčkávať na vhodnú dobu, kedy  prejsť na druhú stranu, nedočkali sme sa. Museli sme sa prestať báť  a ísť ako oni. Keby sme sa totiž obzerali po stranách a boli opatrné,  narušili by sme pravidlo a spôsobili nebezpečnú situáciu.  Hanoj  je špinavé mesto plné pouličných vývarovní a obchodíkov s nekvalitným  tovarom, jeden vedľa druhého. Staré mesto je špecifické názvami uličiek  podľa toho, čo sa na nich predáva. Sú veľmi podobné a preto sa v nich  ľahko stratíte. Práve kvôli tomu si noste so sebou vždy adresu hostela,  v ktorom bývate. Na prehliadku Hanoja vám stačí jeden deň. My sme bývali v Spirit hosteli. Dostali sme obrovskú komfortnú izbu,  ktorá konkurovala hotelu. Aby ste však dostali izbu na úrovni, budete  sa musieť  sťažovať v prvých dvoch, až potom na vás vybalia prekvapenie.  A to všetko v rovnakých cenách. Býva pravidlom, že v každom hosteli si  môžete zarezervovať i kúpiť rôzne výlety.

Najpopulárnejšie destinácie z Hanoja sú výlety do Halong bay  /tri hodiny cesty/, jednodňové až trojdňové. My sme sa rozhodli pre  kompromis. Dva dni za 39 dolárov. Dolár je druhá oficiálna mena vo  Vietname, a všetky ceny sú uvádzané buď vo vietnamských dongoch alebo  v amerických dolároch. Ten, kto nemá dostatok času, pochopí atmosféru Dračej zátoky i za  jeden deň. Program je prvý deň spoločný pre všetkých. Zájazd obsiahne  návštevu dedinky s ručnou výrobou suvenírov prevažne hlinených váz,  keramiky a hodvábu. Po ňom na vás čaká vynikajúci obed na drevenej lodi,  ktorá je zároveň i ubytovňou pre tých, ktorí volia alternatívu dvoch  dní, s prespaním na lodi. Návšteva jaskyne  zaberie polhodiny času, potom sa loď vydáva smerom do dediniek na mori  medzi nádhernými skalnatými útvarmi, ktoré nemôžete vidieť nikde inde na  svete.

Potom sa panenskou prírodou presunie celý zájazd na  miesto, kde máte možnosť kúpať sa v nádhernom smaragdovom mori priamo  pod gigantickými skalami. Na kajakoch sa preplavia všetci nadšenci  k lokálnym obyvateľom, ktorí sú neskazení biznisom a radi vás privítajú  vo svojich obydliach. Večera je takisto chutná. Pasažieri sú po nej  ubytovaní do kajút a noc na lodi je naozaj zážitkom. Pokiaľ si chcete  vychutnať noc v ničím nerušenej nádhernej prírode, kde okolo vás je len  voda a skaly, urobte to. Je to nezabudnuteľný zážitok. Druhý deň na vás čaká ale len obed v mestečku Halong bay a návrat do Hanoja. V Hanoi  budete mať zrejme časom apetít na európske jedlo. Doporučujeme čisto  európsku kaviarničku priamo u Hanojského jazera. Je presne na opačnej  strane ako známy červený oblúkovitý most vedúci k najvýznamnejšej  pagode. Rozhodne si tam užijete skvelé kapučíno či preso, vynikajúcu  pizzu, či hamburgery a čokoládové koláče. Len taká rada k tomuto,  neulakomte sa vo Vitename na kávu. Je naozaj hnusná, preto vyslovene  treba ísť do európskych kaviarní. Starbucks coffee a pod. Nájdete len  v meropolách a to s problémami!

Ďalší fakultatívny výlet sme podnikli do Tam Qoucku a Hoa Lu. Zhruba 4 hodiny cesty autobusom z Hanoja. Je to výlet za ryžovými poliami,  nádhernými prírodnými útvarmi a pagodami v horách. Súčasťou výletu je  nenáročný výstup k pagode v mestečku Hoa Lu a potom trojhodinová plavba  po uzučkej rieke na drevenej loďke pre dvoch medzi poliami.  Žienky,  ktoré veslujú budú čakať na tringelty, budú neodbytné a vtieravé.  Vtedy, keď budete už ďaleko od civilizácie, vybalia na vás svoje suveníry a šatky a budú do vás pichať celú cestu nazad. Toto je jediná nepríjemná vec na zmienenom výlete. Preto odporúčame sa obrniť a vôbec s nimi nezačať komunikáciu. Výlet vás vyjde na 25 dolárov a je postarané aj o vaše brušká. Nastal čas, aby sme sa presunuli ďalej.

Rozhodli sme sa pre nočný vlak do Hue.  V domnení, že kupujeme lístok super lôžko, s klimatizáciou a že vo vlaku  zahájime nejakú super párty sme vyrazili na cestu necestu. Bola to  hrúza. Vlak špinavý, smradľavý, nehygienický, teplý a nepríjemný.  Jediné, čo nás na ňom bavilo, bola početná skupina nóbl Francúzov, ktorí  rozdávali optimizmus všetkým skleslým cestujúcim.

Ráno sme sa prebudili v Hue, ulepené, naštvané a šťastné zároveň.  Taxíkom sme sa dostali do veľmi pekného hostela na River side.  A potom sme naďabili na super reštauráciu. Prosím choďte tam a pýtajte  sa na výlet na motorkách. Jedlo nie je dobré, ale tí ľudia, ktorých sme  tam stretli boli najlepší ľudia z Vietnamu! Manažér zohnal troch ďalších  chlapov a za 6 dolárov nás povozili všade možne. Vysvetlili nám  históriu Vietnamu, podstatu budhizmu, opísali vojnu vo Vietname, ukázali  nám Citadelu,  koloseum, budhistický kláštor, vzali nás na vidiek, na kopec s výhľadom  na Voňavú rieku. Skrátka ohromný zážitok a super výlet. Hue je cisárske  mesto, krásne, turisti si prídu na svoje.

Do  hrobiek sa dostanete nie len loďou, ako tvrdia cestovné kancelárie!  Výlet loďou nestojí za veľa. Je rozťahaný na celý deň. Loď je v hroznom  stave. Ciká sa do vody. Ruky si neumyjete. Lepšie urobíte pokiaľ si  požičiate bicykel, alebo motorku. Stále všetko zjednávajte. Buďte  neoblomní. To je jediný meter, ktorí na nich platí. Keď vám povedia cenu, povedzte si desaťnásobne nižšiu.  Z Hue sme vyrazili do Hochiminovho mesta. Lietadlom. Let bol vynikajúci. Trval len hodinu. Použili sme Vietnamské aerolínie.  Vysoká úroveň. Bezpečné a lacné. Leteli sme za 78 dolárov. Hochiminove  mesto sme videli len v rýchlosti. Hneď druhý deň ráno sme sa totiž  vybrali do najznámejšej destinácie Vietnamu, delty Mekongu. Prepravovali sme sa autobusom takmer 4 hodiny. Delta Mekongu  je obrovská. A výlet určite stojí zato. Najprv sme sa viezli drevenou  loďou pre 20 ľudí pomedzi plávajúce trhy. Ľudia žijú na vode. Majú tam  svoje dielničky, obchody, kuchyne a siete v ktorých oddychujú. Živia sa  rybolovom, predajom suvenírov, výrobou potravín z kokosových orechov,  banánov. Veru neostýchali sme sa a skúsili sme všetko, čo sa ponúkalo.  Potom sme sa pomedzi rybie farmy preplavili do ozajstnej mašinérie vody.  Nerozoznali sme, či sme na mori alebo na rieke. Sútok bol tak obrovský  a pritom sme dosiahli len jedno jeho z mnohým ramien. Pomedzi  lokálne dedinky sme sa plavili drevenými lodičkami pre 5 ľudí.  Pozorovali sme život týchto šťastných ľudí. Deti sa zabávajú skákaním do  rieky za pomoci lian, húpačiek, každý deň čakajú na turistov, aby sa  predviedli a aby ich pozdravili. Výlety do delty  sa organizujú na jeden až tri dni, a potom aj viacdňové ale plavba  pokračuje do Kambodže. My sme sa dostali do mesta Cat ho, kde je  najväčší plávajúci trh na svete.

Prespali sme v mestečku a na druhý deň sme sa preplavili do mesta Rach Gia, odkiaľ sme sa catamaranom plavili na ostrov Phu Qock. Jemu ale venujem osobitnú kapitolu.   Po  návrate z ostrova sme prileteli do Hochiminu. Je to vietnamské druhé  najväčšie mesto, krajšie a čistejšie ako Hanoi. Ľudia sú milší ako na  severe. Asi je to spôsobené tým, že na severe sa dodnes žije  komunistickým spôsobom života, kým juh má vyslovené trhové správanie.  Severania vás často doslova ošklbú za nie vždy uspokojivé služby. V Hochimine  sme strávili pár hodín obzeraním centra z vonku. Nechcelo sa nám ísť do  múzeí, ktorých je tam veľa. Spríjemnili sme si deň návštevou európskej  kaviarne a do poslednej chvíle sme sa zabávali nakupovaním.  
Vietnam je krajina, kde určite môžete stráviť mesiac, aby ste si všetko pekne vychutnali.

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky