Nový Zéland - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Nový Zéland

Northland, sever Nového Zélandu

Je oblasť, ktorá sa rozprestiera severne od Aucklandu.  Táto časť krajiny sa vyznačuje nádhernými, divokými a pritom bezpečným plážami.Jedinou možnosťou ako sa dostať po pevnine do najsevernejšieho výbežku  severného ostrova je prechod cez jeho najväčšie mesto, Auckland. Cesty sú značené prehľadne. Cez Harbour Bridge sa po diaľnici 1 dostanete pobrežím Hibiscus do Whangarei.

Mesto má cca 45 tisíc obyvateľov a býva častou zastávkou turistov. Jeho prednosťou je drevená promenáda okolo prístavu plného jácht a malých rybárskych člnov, na ktorej nájdete množstvo reštaurácií, obchodov so suvenírmi, kaviarne. Ubytovacie možnosti sú v pestrom výbere. Naozaj pekné  hostely už od 18 do 22 NZD noc/osoba. Whangarei je posledné väčšie mesto po trase na najsevernejšiu časť, preto vám odporúčame urobiť posledné nákupy, pokiaľ ste tak neurobili v Aucklande! Severný výbežok je veľmi málo obývaný.

Cestou vás budú sprevádzať stáda kráv  pasúcich sa na extra šťavnatej zelenej tráve, posypanej kalami. Natrháte si grepy, citróny, pomaranče a pokiaľ budete smerovať na sever v lete, samozrejme na vás počká kiwi. Z Whangarei sa môžete vydať dvomi trasami.

Navrhujeme vám nasledovný okruh, ktorý tak zabezpečí, aby ste videli celý polostrov. Pokračujte diaľnicou 1 do Bay of Islands. Tento záliv tvorí 150 ostrovov, ktoré vytvárajú nádhernú scenériu pri objavovaní jeho pláží. Hlavným uzlom turizmu je malebné turistické mestečko Kerikeri s nespočetnými ubytovacími možnosťami priamo na plážach Tichého oceánu. Podobným charakterom oplýva Paihia, z ktorej sa trajektom dostanete do histórie, návštevou miniatúrneho mestečka Russel.
 
V Paihe sa odpojíte z diaľnice na trasu 10 a budete smerovať do Doubless Bay. Pre Doubless Bay na rozdiel od Bay of Islands sú typické pláže s jemnulinkým bielym pieskom. Na najkrajšími bielymi plážami sa vydajte do mini mestečka Rangiputa. V Rangipute nájdete pláže s obrovskými pieskovými dunami a milých domácich obyvateľov, prevažne dôchodcov, ktorí nachádzajú pokoj v tejto nádhernej zabudnutej oblasti. Oddýchnutí sa vydajte po trase 10 do Cape Reinga. Je to posledný výbežok pláže nazvanej Nighty Mile beach.

Pláž je zrejme prvou atrakciou v tejto oblasti. Pláž,  ktorej dĺžka dosahuje 96 km, je rovná.. Okrem turistov tu môžete natrafiť na fanúšikov motorizmu, ktorí vášnivo skúšajú svoje automobily šmykom po piesku, a mnoho veteránov. Po návrate z Cape Reinga si urobte prestávku v Kaitie, kde rozhodne doplňte palivo.

Pokiaľ ste fanúšikom sandboardingu na pieskových dunách, v Kaitie ste určite správne. V každom hosteli, hoteli, či v informačnom centre si môžete zajedať poldennú parádu na dunách. Ceny s inštruktorom a kompletným vybavením sa pohybujú od 45 do 75 dolárov. Pokiaľ vám nestačili pohľady na pieskové kopce v Kaitie, zájdite si z diaľnice 1 /už sme nasmerovaní nazad, smer Auckland/ do mestečka Opononi.

Dostanete sa do neho buď trasou 12,  alebo trajektom z Kohukohu do Rawene a ďalej trasou 12 do Opononi. V Opononi sú ceny za sandboarding nižšie ako v Kaitie. Organizuje ich majiteľ hostela z vlastnej iniciatívy pre svojich hostí. Keď má na lodi voľno, priberie i tých ktorí u neho nie sú ubytovaní. Pýtajte sa na sandboarding v informačnom centre, či obchodíku so suvenírmi, ktorý je jediný v mestečku. Preprava člnom na duny nachádzajúce sa oproti centru a výbava vás bude stáť 26 NZD.

Hneď za Opononi sa nachádza township Omapere. Prechádzka  na útesy s výhľadom na oceán a pieskové duny stojí za to. Z Omapere pokračujte trasou 12 do Dargaville. Cestou sa ale zastavte  v národnom parku Trounson Kauri park! Rozmanité stromy Kauri sú staré 2000 rokov, s obvodom kmeňov cca 14 metrov. Dargaville nie je extra zaujímavý, nájdete tu väčšiu civilizáciu a dve možnosti ako sa dostať nazad do Auclandu. Pokiaľ nemáte času na viac, vydajte sa trasou 14 do Whangarei a odtiaľ už známou trasou 1 smerom do Aucklandu.  

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky