Nový Zéland - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Nový Zéland

Coromandel a Bay of Plenty

Polostrov Coromandel je druhým najsevernejším výbežkom Nového Zélandu.  Na jeho začiatok sa z Aucklandu dostanete za necelé dve hodiny trasou 2. Privíta vás členitá krajina s nádhernými výhľadmi. V minulosti bol Coromandel považovaný za hlavné zlatokopecké miesto. Keď pominula zlatá horúčka, populácia polostrova sa výrazne znížila, banícke mestečká zmenili svoj charakter a ostali pusté.

Dnes Coromandel chytá druhý dych vďaka rozmanitým plážam a  možnostiam rôznzch trekov. Celým polostrovom vedie utešená vyhliadková trasa, ktorá prepája jednotlivé turistické centrá tak z východnej ako i západnej strany pobrežia. Dajte si ale pozor, v zimných mesiacoch sú niektoré pasáže nebezpečné kvôli námrazám a serpentínovému charakteru. Coromandel sa vyznačuje aj mimoriadnymi zrážkami, takže je v mnohých prípadoch obmedzená viditeľnosť kvôli hustým hmlám a nárazovým dažďom.

Ak sa vydáte na cestu z juhozápadu, potom medzi mestečkom  Waitakaruru a Thames zájdite na farmu s výrobou syrov. Ovčie, kozie syry nakúpite za symbolické ceny a dozviete sa o technológiách, ktorými sa lokálne obyvateľstvo na farmách živí.

Z mestečka Coromadel sa vydajte smerom do Te Rerenga a ďalej na samý sever do opusteného, ale nádherného prístavu Port Jackson.  Cestou vystúpite  na najvyšší vrch polostrova Moehau Range a v zálive Flatcher Bay  natrafíte na malebný trek do Stony Bay.

Pokiaľ sa budete vracať späť východnou časťou výbežku, urobte si prestávky na okolitých plážach Whitiangy.

Medzi tri hlavné atrakcie tejto trasy patria

• pláž Cook‘s Bay, dostanete sa sem autom
• skalnatý útvar Cathedral Cove, zhruba dvojhodinový trek ,
• a Hot Water Beach  je atrakcia horúcich vyvierajúcich podzemných kráterových prameňov. Na tejto pláži vždy dve hodiny pred prílivom uvidíte množstvo turistov s lopatami, kopajúcich si svoje vlastné bazény do piesku a oddychujúcich v liečivej vode. Lopaty vám s radosťou požičia personál reštaurácie na pláži za 4 NZD.

Ďalšou atrakciou polostrova je výstup na horu Mount Paka. Je to maorské posvätné miesto, opradené legendou. Ten, kto vystúpi na Paku sa do roka vráti do Tairuy, ktorá sa pyšne rozprestiera pod touto horou.

Turistom, ktorým sa nepodarilo navštíviť jaskyne Waitomo a vidieť modré svetielkujúce červíky prinášame výbornú správu. Za modrými svetielkujúcimi potvorkami sa vydajte na trek do Collins Drive, ktorý je súčasťou národného parku Forest Coromandel. Nezabudnite si so sebou zobrať teplé oblečenie a výbornú baterku! Collins drive je podzemná šachta s nerovným povrchom, stúpaním a klesaním, dlhá 600 metrov.

Jemnulinký piesok nájdete vo Whangamate a na Waihi Beach. V mestečku Waihi natrafíte na aktívny lom s možnosťami baníckej prehliadky.


Vstupnou bránou do oblasti Bay of Plenty je Katikati. Bay of Plenty prináša Novému Zélandu každoročný výnos z predaja ovocia kiwi cirka 2 miliardy NZD.

Najpopulárnejšími strediskami tejto oblasti sú historická Tauranga, ktorá je len mostom oddelená od mesta Mount Maunganui. Mount Maunganui je doménou surfistov, a letoviskom rodín s deťmi. Oplatí sa tu pobudnúť dva dni. Lacnejšie ubytovanie nájdete v Taurange, nebudete ale v bezprostrednej blízkosti pláží.

Hlavným mestom kiwi ovocia na svete je jednoznačne mestečko Te Puke. Kde sa len pozriete, všade samá kiwi farma. V Te Puke máte možnosť nahliadnuť na kiwi sady na malých golfových autíčkach, ochutnať kiwi čokoládu, kiwi sirupy, kiwi vína, kiwi marmeládu a nakúpiť množstvo suvenírov z tejto oblasti v informačnom centre, v ktorom sa zároveň zakupujú lístky na prehliadku sadov. Farmu a výrobňu spoznáte na trase smerom do Rotoruy podľa obrovského umelého kiwi po ľavej strane.    

autorka: Zora Richtárechová

 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky