Nový Zéland - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Nový Zéland

Z Rotoruy do Tongaria

Charakter kiwi krajiny sa začína postupne meniť smerom na juh z Bay of Plenty do Rotoruy v divokú vulkanickú prírodu, spojenú s maorskou kultúrou.  Hlavným mestom Maorov je Rotorua,  postavená v okolí jazera rovnakého pomenovania.To, že prichádzate do Rotoruy spoznáte zďaleka. Z mesta sa parí, dymí a výrazná vôňa síry vzbudzuje zvedavosť.

Na prehliadku samotného mesta vám stačí jeden deň. Ak si však chcete užiť pozorovanie striekajúcich gejzírov, bublajúcich bahien, prechádzky pomedzi syčiace krátery, kúpanie sa v termálnych kúpeľoch, či dokonca divokých potokoch, naplánujte si na tento typ krajiny minimálne dva-tri dni.Rotorua je veľmi obľúbenou turistickou destináciou, preto pozor na agentov, ktorí vám ponúknu všetky rady v silnom komerčnom duchu.Neďaleko Rotoruy nájdete maorskú dedinu Tamaki Mauri village s pôvodnou maorskou architektúrou.Pre lepšie preniknutie do tohto sveta si môžete zaspievať spolu s Maurami...

Azda najsilnejším zážitkom je prehliadka pestrofarebného národného parku  Wai-o Tapu Thermaland. Jeho súčasťou je gejzír Lady Knox, ktorý vystrekuje každé ráno o 10:15, bublajúce bahná, šampanský bazén, lávové polia a mnoho ďalších atrakcií, na ktorých nebudete šetriť svoj fotoaparát. Pokiaľ vám nestačilo vulkanickej atmosféry potom ďalšou vašou zastávkou by mala byť návšteva vulkanického údolia Waimangu. Ceny za vstupy do jednotlivých parkov sa pohybujú od 20 do 50 NZD.

V okolí Rotoruy i v priamo v nej by ste mali vyskúšať kúpanie v termálnych vodách vychádzajúcich priamo z útrob horúcich hlbín Zeme. Pokiaľ sa chcete vyhnúť plateniu za návštevu kúpeľov, ponúkame vám tip ako na to: Kerosone Creek hot pool je riečka na ceste z Rotoruy do Taupa (cca 30km), prejdete odbočku do Murupara po ľavej strane, prejdete jazero po pravej strane, odbočíte vľavo, prejdete malým mostom (len 1/2 km z Murupary). Po 2200 metroch lesnou cestou zaparkujte auto na trávnatej ploche. A po chodníčku dlhom zhruba 100 metrov sa dostanete ku kúpeľu. Vezmite si z auta všetky dôležité veci so sebou! Je to príjemné osvieženie i počas chladných zimných dní. Určite sa zastavte predtým ako sa vydáte smerom do Taupa.

Vzdialenosť medzi Rotoruou a najväčším novozélandským jazerom Taupo je 83 km. Pred Taupom sa určite zastavte na vodopádoch Huka falls. Alpská Rieka Huka poskytuje množstvo vodných atrakcií ako jetboating, kayaking, lov rýb a iné. Vďaka svojmu charakteru býva často nazývaná ako malá Niagara. Mestečko Taupo leží na severnom brehu jazera Taupo. Jazero sopečného pôvodu sa pýši najväčším zastúpením adrenalínových športov vôbec na Novom Zélande..  Okrem mnohých ubytovacích možností, pestrej medzinárodnej kuchyne, množstva cestovných kancelárií tu nájdete bohatý nočný život a batôžkárov naozaj z celého sveta.

Hlavnou atrakciou na jazere Taupo sú Maouri Carvings, do skál vytesané maorské postavy a symboly. Dostanete sa sem jedine po vode. Trojhodinový výlet parníkom vás vyjde na 46 NZD, celodenný výlet na kajakoch stojí 100 NZD. Pri peknom počasí  na jeho druhej strane môžete obdivovať aktívnu sopku Ngauruhoe, ktorá je súčasťou národného parku Tongario.       

Národný park Tongario je známy i z nakrúcania Pána Prsteňov. Jeho dominantou sú tri aktívne sopky Tongariro, Ruapehu a spomínaná sopka Ngauruhoe. Posledná erupcia v roku 1955 odstavila v roku 1995 lyžiarsku sezónu v tejto oblasti, a obmedzila rybolov na jazere Taupo na minimum.

Národný park v letnej sezóne umožňuje mnoho výstupov ku kráterom a sopečným jazerám rôznych farebných kombinácií. Počas zimnej sezóny sú všetky chodníky do výšok uzatvorené z bezpečnostných dôvodov. Aké túry môžete podniknúť v zime, vám   povedia v každom informačnom centre v národnom parku. Za výhľadmi na zasnežené sopky sa môžete previesť vyhliadkovou sedačkovou lanovkou  za 18 NZD, alebo  si objednať vyhliadkový let. Hlavným a najbližším strediskom k národnému parku je mestečko Turangi ležiace na južnej strane jazera Taupo. Nie je tak populárne a rozvinuté ako Taupo, ale je jednoznačne vstupnou bránou do Tongaria.

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky