Nový Zéland - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Nový Zéland

Cestou po novozélandských viniciach...

Pokiaľ vám to umožní čas, rozhodne sa vydajte na testovanie novozélandského vína. Táto atrakcia sa radí medzi top atrakcie Nového Zélandu. Zéland sa naozaj nemusí hanbiť za kvalitu svojich vín a na testovanie vín sa dokonale pripravil. V roku 2000 bola otvorená vinárska cesta dlhá 380 km začínajúca v zálive severného ostrova Hawkes Bay, známa najväčším počtom slnečných dní severného ostrova.

Pokračuje cez Tararuu, Wairarapu, Wellington, až na Južný ostrov do oblasti Marlbourgh. Viničná cesta prechádza nádhernou prírodou. Na zelených lúkach sa pasú stáda oviec. Spoza nich vykukujú kopce, ktorých vrcholky bývajú v zimných mesiacoch zasnežené.

Vinárske domčeky a za nimi dlhé láne viníc sú naozajstným oddychom. V každom mestečku na trase  za testovaním vína dostanete v informačnom centre mapky so všetkými vinicami, na ktorých sa testuje víno. V týchto viničných príbytkoch nájdete vždy vznikajúcu domácu kuchyňu s priaznivými cenami. Kupovať si nemusíte nič. Všetky ochutnávky sú zdarma. Nepokazte si jasnú myseľ  hneď na prvej farme. Sú ich tam doslova stovky.

Okrem testovania vína vám Hawkes Bay ponúkne aj prehliadku unikátneho mesta Napier a Hastings. Tieto dve mestá sú od seba vzdialené len 20 km, ale ich charakter je odlišný. Napier je postavený v štýle Art Deco.  V roku 1931 bol kompletne zničený silným zemetrasením o sile 7,9 Richterovej stupnice. Katastrofu prežilo len pár domov, ktoré boli postavené z hrubého múru. Odvtedy si miestni obyvatelia dali pozor a začali stavať už len stavby odolné voči vetrom a zemetraseniam. Spojili španielsku architektúru s maorskými prvkami do štýlu Art Deca a tak dali mestu príležitosť k nekonečným záplavám turistov. I to, že sa toto príjemné mesto nachádza vo vinárskej oblasti ho predurčilo k netradičným životným štýlom a rôznym nekonvenčným festivalom.  Hastings nie je tak rozvinutý ako Napier, ale zaujímavým ho robí blízke susedstvo s historickou malebnou dedinkou Havelock North rozprestierajúcou sa už od roku 1860 pod horou Mata Peak.

Okrem zaujímavej architektúry tu nájdete útulnú botanickú záhradu Keirunga Gardens s mini železnicou a množstvom citrusov, továreň na výrobu syrov a vinárske domčeky, kde môžete ochutnávať vína, najesť sa vynikajúcich jedál či dokonca prespať v pekných apartmánových izbách. Pokiaľ máte chuť testovať zakúpenú fľašu vína pri divokých vlnách oceánu namiesto vinice, zájdite k útesom Ocean Beach či na Waimaramu. Z Hastingsu pokračujte vinárskou cestou smerom do Waipawy. A ďalej do Waipukuray.

Najpohodovejším vidiekom a vinárskym miestom na tejto trase sú Masterton a Martinborough. Z Martinborough vám odporučíme prevetrať hlavy, upustiť z viníc a na jeden deň sa presunúť do Cape Paliser.

Cesta tam je veľmi pôsobivá,  miestami divoká, preto buďte neustále obozretní najmä na padajúce skaly a prepadajúcu sa vozovku.  Keď ale dorazíte na miesto, ostanete očarení. Divoké opustené pláže s čiernym pieskom akoby na konci sveta. Keď dôjdete do samého finále trasy, natrafíte na kolónie vyvaľujúcich sa tuleňov.

Výstup na maják, ktorý sa vypína na skalnatých bralách vám zaručí  výhľad na samý južný koniec severného ostrova.

Viničná cesta severného ostrova končí v hlavnom meste Nového Zélandu, Wellingtone. Na jeho návštevu si určite vyhraďte minimálne celé dva dni. Keď budete plánovať pobyt vo Wellingtone, odporúčame prepravu trajektom do Pictonu o 9-tej ráno vzhľadom k viditeľnosti.  Výlet trajektom medzi severným a južným ostrovom sa pri dobrej viditeľnosti radí medzi atrakciami na prvé miesto.  Pokiaľ cestujete svojim autom musíte byť minimálne jednu hodinu pred nalodením do trajektu v prístave kvôli kontrole. Lístky bývajú spravidla rýchlo vypredané na ranné termíny preto plánujte aspoň s trojdňovým predstihom. Ako stráviť čas vo Wellingtone popisujeme v kapitole „Mestá Nového Zélandu.” Viničná cesta na Južnom ostrove začína v Pictone a pokračuje smerom do Kaikoury.

Pobrežná cesta medzi Pictonom a Kaikorou patrí k veľmi obľúbeným. Skúste ju nevynechať. Sever južného ostrova tvorí základňu na výrobu vín. Príroda je rozmanitá. Mestečko Blenheim je hlavným vinárskym miestom v tejto oblasti. Môžete si tu požičať bicykle a putovať za ochutnávkou vín na nich. Je celkom bežné vidieť zástupy turistov na bicykloch, ktorí sa usmievajú a ich jazda nie je veľmi priamočiara. Celú vinársku trasu spríjemňujú bohatí dôchodcovia na pestrofarebných veteránoch.

autorka : Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky