Nový Zéland - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Nový Zéland

Wellington a Auckland

Wellington
Nejedná sa o žiadny gigant, ale o roztomilé hlavné mesto Nového Zélandu, v niektorých momentoch pripomínajúce miniatúru San Francisca.

Členitá poloha Wellingtonu obklopeného vinicami, veternými farmami a oceánskej rezervácie, dúhové domčeky v nekončiacich strmých uličkách, pozostatky historických budov, hippies štýl, pomaľované trolejbusy,  časté zemetrasenia a zosuvy pôdy dávajú mestu naozaj prívlastok jedinečný.

Pokiaľ máte vo Wellingtone k dispozícii auto, určite sa prevezte pobrežnou cestou okolo celého Wellingtonu. Začiatok pobrežnej trasy vychádza v zálive Oriental Bay. A končí na Esplanáde v zálive Owhiro bay. Odtiaľ sa vydáte už vnútrozemím na horu Mount Victoria, kde sa vám naskytne panoramatický výhľad na mesto. Táto cesta je naozajstnou zaujímavosťou.

Keď už nadobúdate pocit, že ste sa stratili a že opúšťate civilizáciu, potom ste správne. V meste nájdete tmavozelený hlboký les, uvidíte z oceánu vychádzať maličké tučniaky alebo tulene, kamenisté bralá vstupujúce do mora, údolia pripomínajúce chatovú oblasť, pohoria, umenie domácich výtvarníkov.

Na trase nájdete i romantické priestory na pikniky vrátane grilov a spŕch. Nestratíte sa. Vždy po nejakej „prírodnej prestávke", opäť zavítate do ďalšej Wellingtonskej štvrte rozkladajúcej sa po jeho pobreží.

Keď budete mať dosť času na strávenie vo Wellingtone, vydajte sa aj na prechádzku do údolia dedičstva-Heritage Valley. Je to taká rozprávková mini krajinka, ako by ste sa premiestnili v čase o 100 rokov dozadu.  

A čo by ste rozhodne nemali vynechať,  i za cenu že si budete musieť predĺžiť pobyt v tomto kúzelnom meste?
 
  1. Návštevu múzea Te Papa, kde vám bude treba na všetky atrakcie minimálne 5 hodín! V tomto unikátnom 6 poschodovom múzeu nájdete trojrozmerné kino, hracie automaty, na ktorých na vlastných nohách, vyskúšate intenzitu novozélandského zemetrasenia, virtuálne si zalyžujete v Novozélandských Alpách, poskladáte si svoju vlastnú posádku a zbalíte si kufor na loď kapitána Cooka. Zažijete chŕlenie lávy. Uvidíte všetky zvieratá a rastliny vyskytujúce sa na Zélande, vstúpite do divov Maorskej kultúry. Vstup do múzea je zdarma.     
  2. Prechádzku na Waterfronte a prístavisko Queens Wharf s vynikajúcimi reštauráciami ponúkajúcimi celosvetovú kuchyňu a bohatý výber morských jedál.
  3. Prehliadku vládnych budov; parlamentu označovaného vďaka špecifickej architektúre ako Včelín, parlamentnú knižnicu, Univerzitu Victoria.
  4. Prejdite sa po Cuba street a uličkami známeho Lambton Quay.
  5. Vyvezte sa pozemnou wellingtonskou lanovkou do botanickej záhrady a zájdite do parku ruží.
  6. Na južný ostrov do Pictonu sa odvezte trajektom. Odporúčame trajekt o 8 až 9 tej hodine ráno. V prípade dobrej viditeľnosti tak na vás bude na záver čakať najsilnejší zážitok, ktorý si budete odnášať z Wellingtonu.

Auckland
 
Je oceánske moderné veľkomesto s pokojnou atmosférou. V posledných rokoch sa stáva magnetom pre domorodcov celého Južného Pacifiku.
 
Niet sa prečo diviť. Unikátna príroda sopečného pôvodu, vynikajúce pláže s príbojovými vlnami, mix všetkých národov, množstvo zelene v dokonale upravených parkoch a záhradách, vysoká kvalita životného štýlu ho predurčujú k populačnému i ekonomickému rastu. Samotné mesto disponuje nespočetnými možnosťami pre šport.
 
Počasie v Aucklande je nevyspytateľné, pretože mesto bezprostredne zo severu i juhu obmýva divoký oceán, čo spôsobuje častý vietor a menší počet slnečných dní ako na východnom pobreží. Keď však začne fúkať ten priaznivý vietor, Auckland sa behom chvíle mení na jeden romantický obrázok, plný pestrofarebných kitesurfistov, parašutistov a parasailistov. V jeho vodách sa objavia stovky plachetníc a vy dostanete pocit, akoby ste vôbec neboli v metropole, ktorá má takmer 1,5 milióna obyvateľov. Mesto plachetníc je veľmi obľúbenou destináciou zahraničných študentov a batôžkárov  z celého sveta.
 
Dominantou a hlavnou spojnicou severného a južného Aucklandu je monumentálny Harbour Bridge, dlhý viac ako kilometer. Medzi mestské najväčšie atrakcie sa radí Sky tower ponúkajúca najvyšší bungee jumping Nového Zélandu z výšky 192 metrov. Pre viacej informácii navštívte stránky www.skyjump.com.nz. Najpopulárnejšou promenádou je Queens street s mestskou radnicou a množstvom obchodov.
 
Aucklandský prístav Waitemata býva hostiteľom i tých najväčších zaoceánskych lodí. Atmosféru prístavu vychutnajte z móla Princes Wharf. Hneď za ním milovníkom lodí Auckland ponúka návštevu námorného múzea. Celá ulica Quay stojí za prechádzku, špeciálne vo večerných hodinách, kedy z jednotlivých reštaurácií začne rozvoniavať kuchyňa z každého kúta sveta. Mólo sa zaplní turistami a náladu zlepší živá hudba, alebo amatérski umelci. Počas dňa si na obed z kancelárií odskakujú zamestnanci na Námestie kráľovny Elizabety II , odkiaľ môžu pozorovať ruch prístavu.
 
Odtiaľto sa dostanete s Ferry do malebnej štvrte Devonport. Toto príjemné susedstvo disponuje populárnymi plážami, írskymi pubmi, barmi na prízemiach farebných domčekov vystavaných vo Viktoriánskom štýle. Devonport patrí medzi najbezpečnejšie a najbohatšie predmestia Aucklandu.
 
Keď zatúžite po panoramatických výhľadoch na metropolu určite zájdite na vrchol sopiek Mount Eden či Albert.

Je ťažko popísať, čo patrí medzi najkrajšie pláže Aucklandu, ale medzi príjemné prechádzky alebo aktivity sa radí určite pláž Rangitoto s výhľadom na najmladšiu sopku Aucklandu s rovnakým pomenovaním. Počas sezóny si môžete priamo na pláži požičať kajak a odviesť sa ku kráteru s najväčšou rozlohou spomedzi všetkých.
 
Veľmi peknými a pre surfistov populárnymi sú pláže Piha a Muriwai.
 
autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky