Malajzia - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Malajzia

Ázia
Ostrov Tioman - jeden z najkrajších ostrovov sveta

Tento magický vulkanický ostrov leží juhovýchodne od Malay peninsula- čo je Malajský polostrov. Dažďové pralesy, ničím nerušená tropická džungľa, krištáľovo čisté more plné koralov, platýzov, pestrofarebných rýb, metrových vodných korytnačiek. Takmer po celom jeho pobreží sa rozprestierajú dedinky, kde každá dýcha osobitou atmosférou.  Spája ich ale jeden znak. Sú postavené tak, aby ladili s čarovnou prírodou, ktorá je pre ostrov typická.

Nenájdete tu žiadne vybudované rezorty, gigantické hotely,  iba príjemné drevené chatky, útulné kaviarničky, množstvo reštaurácií a dobrosrdečný personál. Ostrov je dlhý približne 38 km a jeho šírka nepresahuje 15 km. Dedinky nie sú zväčša navzájom  prepojené žiadnymi cestami, takže sa medzi nimi prepravíte na loďke, ktorá obchádza jednotlivé miesta ostrova. Ubytovanie v drevených chatkách vás vyjde na pár korún za noc.

Vulkanická vyvýšenina sa tiahne stredom ostrova vo výške zhruba 500 metrov nad morom. Najvyšší bod je Mount Kajang, jeden z dvoch „oslích uší“ ako nazvali domorodci južne sa týčiace dva mohutné vrcholy.

K najzaujímavejším atrakciám ostrova patria nesporne vodné športy,  včítane potápania, šnorchlovania a výlet do ozajstnej džungle horským chodníčkom, ktorý vás z Teketu po 8km trecku  vyvedie na východnú stranu pobrežia. Cestou narazíte na vodopády, ktoré môžu byť v malajských trópoch kvalitným občerstvením... Odtiaľ sa dostanete do dedinky Juara, s vynikajúcou plážou a morskými dobrotami - grilované čerstvé ryby polahodia i tým najrozmarnejším jazykom..
Potápať sa môžete kdekoľvek. Je to jednoducho povedané - morský raj.

Najbežnejšími tvormi živočíšnej ríše sú opice a motýle, ale pozor. Ostrov je takisto aj domovom dvojmetrových jašterov, ktoré sa bahnia v dedinskej stoke dedinky Salang.
Najlepší bonus pre milovníkov divokej prírody sú však stovky netopierov, ktoré počas dňa spia  hlavou dole v korunách stromov. Večer sa však začína ich bál. Mohutné okrídlené myši lietajú ponad vás a vy ste prehlušení ich škrekotom.

Tí, ktorí sa chystáte cestovať do Malajzie, určite nezabudnite na návštevu tohto kúzelného ostrova. Dostanete sa naň trajektami z  miest Tanjung Gemok alebo Mersing. Letecká spoločnosť  Berjaya air vás prepraví z Kuala Lumpur alebo Singaporu.

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky