Malajzia - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Malajzia

Ázia
Kuala Lumpur a jeho okolie

Kuala Lumpur, hlavné  mesto Malajzie, každý pozná vďaka dokonalej stavbe Petronas Twins Towers, dvoch najvyšších rovnakých mrakodrapov na svete. Dvojičky sú predovšetkým sídlom svetového centra naftového priemyslu. Najpopulárnejšia sieť malajských benzínových staníc je označovaná ako Petronas. Mrakodrapy sú prístupné verejnosti a v ich priestoroch sa nachádza i najväčšie obchodné centrum Kuala Lumpur.

Pokiaľ chcete vystúpiť na sklenený most, ktorý je spojnicou dvoch budov a zároveň najvyšším miestom prístupným verejnosti, je potrebné si ráno privstať. Za výstup sa  neplatí, ale musíte si vystáť radu na poradové číslo. Na lístky sa čaká už od šiestej ráno. Vydávajú sa od ôsmej do desiatej. Lístok musíte vystáť v ten deň, kedy plánujete výstup. Okrem výstupu vám bude premietnutý 15 minútový dokument o tom, ako veže boli postavené. Všetko v harmónii islamu.
Pod vežiakmi sa nachádza obrovská islamská mešita,  zelený park s fontánami a bazénom pre deti.

Celé centrum Kuala Lumpur je jedno čistučké moderné architektonicky dokonale premyslené dielo, plné päťhviezdičkových hotelov, značkových obchodov, medzinárodných firiem, nočných klubov a reštaurácií, poprepájané stanicami jednokoľajového vláčiku tzv. Monorail. Lístky na verejnú dopravu nie sú drahé. Ale pokiaľ sa prepravujú po metropole štyri osoby, rozhodne sa oplatí zobrať si taxík.

V centre sa nachádza i čínske mesto, plné reštaurácií. Dominantou China Townu je trh, ktorý je otvorený každý deň až do polnoci a nakúpite na ňom úplne všetko. Samozrejme nižšej kvality.
Ako náhle sa dostanete ďalej od samotného centra, budete prekvapení špinou, hrdzavými domami, ktoré sú na rozpadnutie. Výrazným smradom a nehygienickými podmienkami pre život Európana. Infraštruktúra je dokonalá, ale špina je neodmysliteľnou súčasťou mesta. Už dve stanice ďalej od centra sa vám na uliciach budú pliesť popod nohy  vychudnuté sliepky, kohúty, krysy, sem tam niekde nejaká bezprízorná krava. Kuala Lumpur sa dá pozrieť v priebehu dvoch dní, avšak je to bod, z ktorého sa dá podnikať veľa výletov na zaujímavé miesta.

Patria k nim i Selangoru a Batu Caves. Selangor je predmestie Kuala Lumpur s nádherným monumentom. Zlatým hinduistickým Bohom. I keď je Malajzia moslimskou krajinou, nájde sa tu menšina hinduistov a budhistov. Práve jaskyne Batu Caves sú posvätným miestom hinduistov. Pri zlatej soche sa nachádza viac ako 200 strmých schodov, ktoré vás privedú do jaskýň plných hinduistických kaplniek a obetných miest. Celý výstup po schodoch turistom spríjemňujú opice, ktoré si pochutnávajú na banánoch, mangách prípadne sladkostiach od návštevníkov.

Predmestie Selangor je východzou stanicou na rafting po tzv. bielej rieke. Rafting trvá necelé štyri hodiny a je vynikajúcim spestrením pobytu v Malajzii. Je nutné si ho objednať a zaplatiť 24 hodín dopredu, ako jeden z mála fakultatívnych výletov. Ostatné si totiž môžete zarezervovať večer pred tým. Na miesto raftingu sa prepravujete z Kuala Lumpur tri a pol hodiny. Rafting sa robí na Selangor river, ktorá tečie malajskou džungľou. Cena za výlet nezahrňuje pick up.

V Kuala Lumpur nájdete aj najväčšiu továreň na výrobu a spracovanie cínu.  Pred továrňou sa nachádza najväčší cínový  pohár, ktorý  nájdeme aj v Guinessovej knihe rekordov. Veľa fakultatívnych výletov zahŕňa návštevu čokoládovne a výrobňu hodvábnych šiat.

Zaujímavým miestom necelých 150 km od Kuala Lumpur je rezervácia s rôznymi zvieratami, ktoré môžete sledovať voľne v prírode. Pokiaľ sa chcete vybrať na toto miesto, pýtajte sa v hosteli na Elephant Sanctuary. Nielenže sa preveziete na slonoch, ale dokonca sa s nimi doslova okúpete v rieke.

Vynikajúcim výletom je putovanie do Putrayi. Je to historické mesto s moslimskou kultúrou.Jeho predmestia vytvárajú vidiecku atmosféru  života moslimov žijúcich v dávnych časoch. Akoby tu zastal čas. Malajzia je síce moslimskou krajinou, ale nemusíte to preháňať so striktným oblečením.
Pekným večerným výletom je plavba po rieke, na ktorej žijú svietiace mušky. Plavíte sa hodinu po rieke spolu s večerou a pozorujete pritom nádhernú scenériu oranžových obrazcov vytvorených tzv. Fire Flies. Na dané miesto sa z Kuala Lumpur prepravujete zhruba tri hodiny.  

Z Kuala Lumpur sa organizujú aj fakultatívne výlety do najväčšieho národného parku Taman Negara, ktorý je domovom slonov, tigrov, plazov, buvolov, proste nespočetného množstva zvierat ktoré nájdete v tropickej džungli.

Rada pre cestovateľov na záver. Vynikajúcim hostelom s dokonalou rodinou atmosférou a maxičistotou je backpacker Red Palm Tree! V pešej dostupnosti od samého centra s vynikajúcou indickou kuchyňou.

autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky