Taliansko - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Taliansko

Európa
Talianska Campania

Milovníkom adrenalínu odporúčame nasledovný postup. V prvom rade získať  lacnú letenku so Sky Europe do Neapolu, pobaliť sa,k výstroji pribaliť stan a spacák, jednoduché oblečenie, pár konzerv a vyraziť za  dobrodružstvom. Mali sme v pláne prejsť Ischiu, Capri, okolie Sorenta smerom na Amalfi. Údajne celá táto oblasť patrí k najkrajším častiam talianskeho pobrežia.

Behom pár hodín sme pristáli v Neapoli. Mesto Neapol je jedným slovom - nepekné. Stará známa pesnička o tom aká krásna je Neapol je dnes už žiaľbohu len iróniou. Mesto je veľmi špinavé. Zdobia ho doslava rozbité autá. Zapáchajúce potôčky odpadových vôd, nedoriešené skládky vytvárajúce pyramídu hocikde na uliciach...Takže nič sa nestane, keď jeho návštevu vynecháte.

Z letiska vás prepraví Alibus, ktorý vás dovezie rovno do prístavu za 3,50 euro. Pokiaľ sa rozhodnete pre iný typ hromadnej dopravy, budte veľmi opatrní na osobné veci. Kradne sa dosť často. Z prístavu sa prepravíte veľmi jednoducho na ostrov Ischia. Buď trajektom či rýchlo cat ferry. Otázka dvoch alebo jednej hodiny. Čím rýchlejšie sa na ostrovy chcete prepraviť, tým viacej zaplatíte. Obyčajný trajekt stojí 9 Euro,  katamaran 14 Eur. Lode na ostrov Ischia odchádzajú každé dve hodiny.

Na Ischii z prístavu odbočíte doprava a požičiate si skúter pre dve osoby za 35 Eur na deň. Za úsmev si môžete nechať v požičovni skútrov batožinu, ktorú nebudete potrebovať so sebou na výlete Ischiou. Optimálne riešenie je vydať sa pobrežím pozdľž celého ostrova. Nie ste tak fixovaní na strediská, na ťažkopádnu verejnú dopravu a na fakultatívne výlety organizované cestovnými kanceláriami.

Nebojte sa zatúlať do skrytých uličiek, ktoré končia vo viniciach, aspoň nakuknete do súkromia bohatých Talianov. Snažte sa komunikovať s domácimi, mnohokrát tým získate šťavnaté broskyne, dužinaté citróny, hrsť olív alebo obrovský strapec hrozna. Ischia je nádherná. 6 hlavných stredísk  navštívite za pomoci skútra v priebehu 2 dní, s tým že si doprajete minimálne 20 minutové kúpanie v každom z nich. Pokiaľ nemáte radi klasické preplnené pláže, poteší vás divoká príroda, kde vás nikto nikdy nevyruší, ale pozor na možné drobné zranenia z rôznych ostnatých rastlín, ktorými sa musíte prebojovať v prípade, že chcete zostúpiť k magickému moru.

Ubytovanie s veľkou dávkou odvahy nájdete kdekoľvek. kde nie ste na očiach a kde nie je vyslovený zákaz kempovania, čo je takmer všade. V prípade že je naozaj horúce leto, netreba ani rozkladať stan. Príjemne si pospíte na pláži. Je to fantázia, prebudiť sa a hneď sa vrhnúť do mora. More je len pár cm od vás. Potom si dať na raňajky chrumkavú bagetu s tuniakom, pokvapkanú ischijským citrónom, sadnúť na skúter a vyraziť,  kam sa vám len zachce. Typ na večer? Jednoznačne - objednať si pizzu a pri dobrom vínku užiť si  západ slniečka až do sladkého spánku...

Ischiu sme opustili po 3 dňoch, vydali sme sa z nej na Capri, kde sme v podobnom štýle obišli nádherné zákutia. Nevynechali sme návštevu Modrej jaskyne. Je to zážitok 5-tich minút a vyjde vás na 9 Eur. Capri je snobské, plné Rusov, ale pekné. Ten, kto má radšej prirodzenosť, pre neho bude Ischia  kúzelnejšia. Po noci strávenej na Capri sme sa presunuli bleskovou ferinou do Sorenta, kde sme strávili večer v mestečku a noc v nádhernom kempe s výhľadom na celé Sorento. Nocou nás prevádzali talianske šansóny a teplý vetrík, ktorý hladil kopec, na ktorom je kemp. To bolo mimochodom naše jediné ubytovanie po dobu 8 dní na dovolenke. Inak mesto je plné luxusných hotelov, preplnené turistami.

Zo Sorenta sme sa radšej vydali pobrežím na motorke smerom na Positano, ďalej na Amalfi a nazad vnútrozemím. Tento okruh nám trval dva dni a bol to najkrajší kus zeme, aký sme v Taliansku videli.  Často sme cestou zastavovali na kraji cesty, ktorá lemuje pobrežie a kochali sa krásou krajiny. Večer nás opäť čakalo nájsť bezpečné  miesto na prespanie. Pláž, na ktorej sme zakotvili bola miestom domácich a nerušená turistami. Predstavte si roklinu, ku ktorej schádzate pomedzi skaly a nepočujete sa kvôli hukotu vĺn. Tu sme strávili našu poslednú noc v týchto končinách, spolu s ďalšími mladými Talianmi, ktorí mali podobný zámer ako my.

Po návrate motorky v Sorente sme nasadli na katamaran a nechali sa previesť do sopečnej oblasti Solfatara v mestečku Puzzoli. Noc sme strávili priamo na kráteri.  A  čo s posledným dňom? Zvíťazilo Capri. Užili sme si tam poslednú noc na skvelej pláži s nočným kúpaním, a super večerou.
Ráno o 5 sme sa plavili do Neapolu odkiaľ nás lietadlo Sky Europe priviezlo nadšené s novými zážitkami domov.

autorka: Zora Richtárechová

 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky