Čína - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Čína

Ázia
Čínský múr

Asi najvýznamnejšia pamiatka Číny je slávny Čínsky múr,  ktorého dĺžka je takmer 7000 km. Tiahne sa severnou časťou krajiny od  východu po západ. Je široký od piatich do ôsmych metrov a jeho výška  v niektorých miestach dosahuje 10 metrov. Od roku 1987 je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Pôvodný účel výstavby mal ochranný charakter, dnes sa radí medzi  najnavštevovanejšie kúty sveta a tak svojou veľkoleposťou prispieva  k čínskemu turistickému ruchu. Zdobia ho veže, ktoré v minulosti slúžili ako rozhľadne na nepriateľa a skladisko zbraní potrebných v prípade protiútoku. Dnes už je Čínsky múr v rôznych častiach rozpadnutý, mnohé jeho časti  nie sú turistom sprístupnené a často bývajú terčom tých, ktorí sa radi  zásobujú cudzím stavebným materiálom. Najrýchlejšie sa k nemu dostanete z hlavného mesta Pekingu.

Pre pohodlnejších turistov výstup na čínsky múr nebude žiadna slasť,  ale keď vystúpite hore, otvorí sa vám nezabudnuteľná panoráma. Nádherné  zelené rokliny, okolité hory vo vás nechajú hlboký dojem. Ako odmenu  za tento výstup si urobíte radosť zakúpeným tričkom s nápisom „Vystúpil  som na Čínsky múr“, tričká a veľa ďalších suvenírov vám bude ponúkať  mnoho neodbytných predavačiek.
Turistom  najznámejšia a najnavštevovanejšia oblasť je Badaling. Badaling (Pa-ta-ling) patrí medzi najviac navštevované miesta Čínskeho múru. Dostanete sa tam autobusom č. 919 za 5Y zo zastávky metra Deshengmen, po zhruba hodinovej ceste vystúpite v meste Huairou. Okrem toho v každom hoteli môžete požiadať o prepravu do Badalingu cca za50Y. Vystúpiť na vrch môžete peši alebo lanovkou. Ja  som navštívila Huangyaguan, čo v preklade znamená žltý pes. Táto  turistom neznáma lokalita je 41 km dlhá a nachádza sa približne 130 km  východne od Pekingu. Bol postavený v roku 557, má iný vzhľad ako ten pri  Pekingu. Nachádza sa na ňom najväčšia veža 'Phoenix Tower' a unikátny 'Baguaguan Castle'; Huangyaguansky múr je takou knižnicou Veľkého Čínskeho múru. Vyznačuje sa hneď niekoľkými poznávacími znameniami: vežičky a steny sú postavené na hrebeni pohoria v nadmorskej výške 738 metrov, východne  od neho je skalná stena, západne útes. Vlní sa pomedzi hory ako drak.  Chránený pevnosťou bol severným vstupom do Jinxianu. Na kopcoch s  vrcholmi sa zobrazuje postupne, jedna časť vyššie a druha časť nižšie.

Veľký múr skáče hore a dolu ako linka medzi skalami a roklinami. Keďže  cesta je nerovnomerná, schody sú veľmi vysoké. Keď sa pozriete zhora  nadol, zatočí sa vám hlava.V Huangyaguan si  môžete vychutnať výhľad na  hory, vodopády a pramene. Dá  sa tam dostať autom,  alebo autobusom z Tianjinu. Na vrchol sa dá ísť  peši, ale pre tých menej zdatných sa ponúka mžnosť výstupu na koni.  Zaplatíte za tento komfort 20 dolárov a za 25 minút ste hore.

autorka: Monika Križáková
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky