Austrália - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Austrália

Austrália batôžkárskym spôsobom môže byť zaujímavá i pre Slovákov.

Každý študent určite počul, alebo zaregistroval reklamy typu „Študuj a pracuj v Austrálii“. Tento program, ktorý umožňuje našincom vycestovať do Austrálie za štúdiami, oprávňuje držiteľa študentského víza oficiálne pracovať 20 hodín týždenne. Je finančne náročný a to nielen z toho dôvodu, že potrebujete zaplatiť školné, poistenie, ale musíte ručiť dostatočným množstvom finančných prostriedkov po celú dobu vášho pobytu.
 
Do Austrálie sa ako turisti dnes už dostanete veľmi jednoducho. Stačí požiadať online o turistické vízum vyplnením jednoduchého formulára na stránkach austrálskej vlády, www.immi.gov.au. Austrálske vízum je bezplatné a dostávate ho na jeden rok odo dňa požiadania o víza. Potvrdenie o udelení víz vám príde mailom spravidla do dvoch pracovných dní.   Slováci majú jednu veľkú nevýhodu oproti iným krajinám EU. Nemajú možnosť k turistickému vízu získať i  tzv. Tax File Number, ktoré im umožní legálne pracovať počas pobytu v Austrálii. Tento typ víza sa volá Working holiday visa.  A prečo? Pretože ho neponúka ani Slovenská republika Austrálčanom. Netreba byť ale pesimistický. V Austrálii sa dá cestovať a byť i za menej peňazí a spiatočnú letenku dostanete už i za 25 tisíc korún. Leteckou spoločnosťou Qatar airways do Singaporu a odtiaľ nízko nákladovými aerolinkami Jet star do Darwinu alebo do Melbourne.  
 
Čo sa týka odporučení, kam sa v Austrálii pozrieť, je ich veľmi veľa a ťažko posúdiť, čo komu. Museli by sme im venovať samostatnú kapitolu a určite to záleží od individuálnych chutí každého cestovateľa. Azda nepísaným pravidlom je návšteva krásnej slnečnej Sydney, ktorá nie je ani tak zaujímavá samotným centrom, ako svojou veľkolepou geografickou polohou na stovkách ostrov. Mestá Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth sú takisto skvostom Austrálie, a každé má svoje osobité čaro. Tí, ktorí ale milujú hlbiny mora a prírodu, alebo históriu, ich čaro nedocenia a budú sa musieť vypraviť po národných parkoch a ostrovoch Great Barier Reef. Medzi zaujímavé prírodné úkazy v Austrálii nesporne patrí 12 Apoštolov nachádzajúcich sa na tzv. Great Ocean road medzi Melbourne a Adelaide, Red centrum s populárnou červenou skalou Ayers Rock (Uluru), Kings Caňonom, Kata Tjuta, Kimberly so svojimi národnými parkami, kde sa ľahko dostane z mesta Broome, v ktorom ako jedinom v Austrálii sa každoročne objavujú 18 metrové žraloky živiace sa planktónom. Podobnou atrakciou je mestečko Monkey Mia na samom západe Austrálie, kde sa každý deň na pláži objavujú mierumilovné delfíny nechávajúce sa s radosťou kŕmiť zvedavým turistom. Sever a severovýchod Austrálie patrí krokodílovi Dundeemu.
 
Z Darwinu sa vypravíte do Kakadu národného parku alebo Litchfieldu, z Cairnsu na koraly alebo pobrežím až do známeho Surfase Paradise, známym pre surfistov. Zaujímavejším, ale o to nebezpečnejším miestom pre surfistov je juh Austrálie v okolí Margaret river. Pokiaľ sa pôjdete surfovať v tejto oblasti, buďte opatrní. Je to miesto s najväčším výskytom bielych žralokov v celej Austrálii. Nebudem viacej písať o jednotlivých miestach, ale obrátim pozornosť na všeobecné zaujímavosti, ktoré vám môžu byť pomôckou pri cestovaní touto obrovskou krajinou. Informácie o jednotlivých častiach budem pridávať postupne do článkov o Austrálii. Tak, a ako cestovať tuláckym  spôsobom? Nič nepokazíte tým, keď sa kdekoľvek opýtate na prácu za ubytovanie, stravu či odvoz. V Austrálii sa nemusíte báť stopovať a na presuny z jedného konca krajiny na druhé čítajte inzeráty ponúkajúce výlety za podieľanie sa na benzínových nákladoch. Kedy sa cestovanie po Austrálii extrémne predraží? Vtedy, keď budete cestovať za pomoci organizovaných výletov.
 
Pokiaľ sa vám len trošku dá, cestujte sami. Samozrejme sú v Austrálii miesta, ktoré kvôli bezpečnosti nie je dobré navštevovať bez sprievodcu, vyhnete sa tak krokodílej hostine trebárs, ale je veľa rozmanitých miest, ktoré zvládnete v skupinke štyroch ľudí. Za 20% náklady z nákladov ponúknutých cestovnou kanceláriou. Vynikajúca príležitosť pre cestovateľov je presun automobilu z jedného mesta do druhého. Kontrolujte web www.standbycars.com.au, alebo www.relocation.com.au a odvezte sa za symbolickú cenu 1 dolár na deň v tzv. Campervane. Je to automobil s posteľami vhodný na dlhé presuny. Spoločnosť vám vo väčšine prípadov zaplatí benzín, stanoví časový limit do kedy musíte byť v danej destinácii a spravidla určí extra kilometre, aby ste si mohli pozrieť niečo navyše cestou.
 
Pokiaľ dostanete chuť zalietať si po Austrálii je dobré kontrolovať ponuky spoločnosti Virgin Blue, Jet star, a REX, niekedy i Quantas, ktoré bývajú ale o čosi drahšie. Najzaujímavejšia stránka na danú problematiku je www.cheapflights.com.au a v nej záložka hotdeals. V rôznych častiach Austrálie sa platí takmer vždy za internet, preto tí, ktorí zvažujú dlhší pobyt urobia najlepšie keď si internetové pripojenie kúpia na svoj vlastný počítač, pokiaľ ho teda majú. Najväčším dobyvateľom trhu komunikácií je Telstra, ktorá má najvýhodnejšie internetové pripojenie. Ďalší operátori sú Optus a Vodafone. Vodafone má najslabšie pokrytie. Reštaurácie sú pomerne drahé, ušetríte pokiaľ sa rozhodnete si variť svoje vlastné jedlá. Najlepšie nakúpite v obchodných domoch Woolworth a Coles, alebo na miestnych trhoch, ktoré okupujú spravidla Číňania.
 
V Austárlii je veľmi populárnym program WWOOF, je to dobrovoľnícka práca na farmách za ubytovanie a stravu. Môžete si vyskúšat rôzne druhy fárm. V častých prípadoch je podmienkou minimálny pobyt jeden týždeň. Podrobné informácie nájdete na stránkach www.wwoof.com.au
 
Čo sa týka mentality ľudí, sú to usmievavé typy, v zásadných veciach sa ale na nich určite nemôžete spoliehať. V prípade akýchkoľvek dotazov týkajúcich sa Austrálie napíšte svoj dotaz prostredníctvom servisu „napíšte nám“, ochotne vám poradíme s orientáciou v tejto krajine.
autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky