Austrália - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Austrália

Darwin a jeho okolie

Darwin, najteplejšie mesto Austrálie „ Prišiel som do Darwinu na 14 dňovú dovolenku a to bolo pred 13 rokmi. A každý deň si vravím, že by som už mal ísť aspoň pozrieť domov.“ „Keď som vystúpil z výletnej lode, pochopil som, že Darwin je moja zem  a už nikdy som sa nevrátil do Sydney.“ „Darwin, je iný ako všetky ostatné mestá, všetci v ňom sú bez problémov a starostí. Milujem Darwin!“  Takto reagujú ľudia, ktorých stretávame v uliciach tohto nesmierne teplého mesta, ktoré je hlavným a najväčším mestom severného teritória Austrálie. Opustené a obklopené nádhernou prírodou je domovom slano vodných krokodílov a zrhuba 120 tisíc pohodových Darwinčanov včítane Aborigencov.
 
Hlavná turistická sezóna prichádza koncom mája a trvá až do konca septembra. Toto obdobie je označované ako najchladnejšie a najsuchšie. Ortuť na teplomeri sa vyšplhá v týchto mesiacoch len na 33 stupňov. Teplota mora je nižšia /do 27 stupňov/, takže sa v ňom môžete kúpať bez rizika prítomnosti tzv. box jellyfish, čo sú smrteľne jedovaté medúzy. Tie v tomto období odplávajú bližšie k Indonézii, aby prečkali austrálsku zimu v teplejších vodách. Najvýznamnejšia pláž v Darwine je Mindil beach.
 
Každý štvrtok a nedeľu sa na pláži koná večerný trh, známy ako Sunset market. Nájdete na ňom rôzne druhy jedál z celého sveta, austrálske suveníry ako bumerangy, didgeridoo, výrobky z krokodílej kože. Turisti, domáci, všetky vekové kategórie prichádzajú sledovať západ slnka, počúvať koncerty rôznych skupín, popíjať pivo a zajedať nejakou špecialitou.Azda najväčšou plážou v Darwine je Casaurina beach, ktorej zadná časť končí časťou pre nudistov. Ďalšími plážami sú Lamerro beach, Cullen bay, Frances bay, Fannie bay a Westey beach s jachtárskym klubom. Všetky pláže sú vybavené barbecue a pitnou vodou. Okrem pekných pláží,  Darwin nie je nejako extra zaujímavý. Centrum Darwinu je bez zelene a tvoria ho len dve hlavné ulice, Mitchel a Smith Street, na ktorých nájdete všetky obchody, reštaurácie a dokonca i väčšinu backpackorv a hotelov. Lemuje ho promenáda Esplenade s výhľadom na blankytné more. Darwin leží na polostrove a tým dodáva mestu zvláštnu atmosféru. Z jednej druhej tretej strany, všade more.  Najkrajšou štvrťou Darwinu je Cullen bay. Sú to také malé, rmoderné Benátky. Vily postavené pri vode, sused k susedovi sa prepraví na člne. Každá vila má svoj vstup do vody a jachta častokrát parkuje rovno pri obývačke. Oproti vilám je maličký prístav jácht a jedna útulná reštaurácia vedľa druhej. Do noci z reštaurácií vyhráva hudba, rozvoniava jedlo a hostia priamo z drevených mól môžu kŕmiť obrovské ryby, ktoré sú osvietené neónmi vloženými do mora, práve kvôli tejto atrakcii. Vďaka tomu, že je Darwin opusteným bojovníkom v ďalekom outbacku, vaše peňaženky rýchlejšie strácajú na váhe. Ceny sú neporovnateľne vyššie ako na východnom pobreží a v austrálskych metropolách. Obľúbeným miestom na pikniky je slanovodné jazero Alexander, na ktoré sa dostanete autobusom číslo 10. Zastávka autobusu, na ktorej treba vystúpiť je Fanie bay. Jazero Alexander označujú  domáci za miesto, kde sa môžete kúpať po celý rok bez rizika.

150 km od Darwinu leží hlavná brána do národného parku Litchfield. Litchfield zaberá zhruba 400 hektárov. Jeho dominantou sú nádherné vodopády, skalnaté útvary a bujná vegetácia. Je domovom sladkovodných krokodílov, ktoré nie sú pre ľudí nebezpečné a azda i preto je tak populárnou destináciou na kúpanie. Krištáľovo čistú vodu si môžete vychutnávať priamo pod vodopádmi Florence alebo Buley Rock hole.  Národný park termálnych vodopádov a nerušenej prírody je Berry Springs nature park. Nachádza sa neďaleko Darwinu na ceste do Litchfieldu. Je to naozajstná atrakcia pre všetkých milovníkov vody. Predstavte si aquapark, v ňom rieku s prúdom, ktorá vás poháňa umelými vlnami na gumených kolesách, masážne vane a výrivky. Takto vyzerá Berry Spring, ale je stopercentne vytvorený len prírodou. Jedna priehlbina za druhou, belasá voda, liany a palmy, pomedzi ktoré vás unáša prúd vo vode, ani nie meter hlbokej a prevezie vás z jedného jazierka do druhého a potom zase do tretieho. Tento národný park by mal byť vašou povinnou návštevou pokiaľ zavítate do Darwinu.
 
Neodmysliteľnou atrakciou je samozrejme slávny Kakadu národný park. Čo v ňom? Stovky kilometrov zelenej prírody popretínanej divokými vodopádmi, jazerami a riekami. Obývanej slanovodnými aligátormi, dingami, kengurami, nádhernými vtákmi. Miesta, kde nájdete na stenách jaskýň pamiatku na Aborigíncov v rôznych nástenných maľbách. Keďže je celé okolie  Darwinu plné krokodílov, nie je prekvapením, že všade v jeho okolí sú krokodílie farmy, prístupné verejnosti, často s bohatým programom.
 
Návštevníci Austrálie zriedkakedy zaradia do svojho itineráru toto vzdialené mesto. Kvôli Darwinu sa vám určite neoplatí merať toľkú vzdialenosť, takže keď sa vydáte na sever, nezabudnite že je vstupnou bránou do národných parkov, ktoré  sú naozaj pekné.
 
autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky