Austrália - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Austrália

Z Darwinu do Alice Spring

Náš výlet sme začali v Darwine skúmaním možností, ako sa dostať na Červenú skalu. Ceny veľmi nepriaznivé. Začínajúce od 750 dolárov na tri dni za osobu. Alebo 290 dolárov na tri dni, s tým, že sa musí klient prepraviť sám do Alice Spring. Tieto trojdňové výlety vám ale umožnia vidieť len základ z tzv. Červeného centra. Keď by ste si chceli pozrieť všetko v priebehu 7 dní, zaplatíte za výlet od 1200 dolárov na osobu. Vzdialenosť medzi týmito dvomi najväčšími mestami Severného teritória predstavuje 1500 km. Medzi nimi sú len dve malé mestá. Katherine a Tenant Creek.

Preprava z Darwinu do Alice Springs je nasledovná: Letecky, v cenách od 350 dolárov, Autobusovou spoločnosťou Greyhound od 280 dolárov. Vlakom od 120 dolárov. Ceny sú uvedené za jednosmerky.

Čo môžete vidieť v okolí Alice Springs a prečo sa oplatí turistom merať takú diaľku až do samého stredu Austrálie?
 
Predstavte obrovskú púšť. Tisíce kilometrov ničoho. Len červený piesok, od toho ten názov Red Center, a kde tu vysušené kríky, ktoré sú obživou kráv, divokých koní, tiav. Tisíce kengúr, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú v najväčšej intenzite. Destinácie, ktoré sú pre turistov zaujímavé sú nasledujúce:
 
Uluru - 460 km od Alice Spring ,
Olgas - 480 km od Alice Springs,
Kings Canyon . 490 km od Alice Springs
Mac Donnel Ranges -1 00 km od Alice Springs.

Uluru alebo Ayersova skala, ktorá je známa ako červená skala, meniaca farby pri vychádzajúcom a zapadajúcom slnku od krikľavo oranžovej cez sýto červenú až po úplne tmavohnedú. Je najväčším monolitom sveta. Dosahuje výšku 300 metrov a jej dve tretiny sú ukryté pod hladinou piesku. Ešte dnes máte tú možnosť vyliezť na skalu za pomoci železných stúpačiek a lán, a to len v prípade priaznivého počasia. Keď fúka silný vietor, je výstup na skalu nemožný. Uluru je oltárom Aborigincov. Podľa Aboriginskej viery vystúpili na skalu dvaja Bohovia. Cesta, po ktorej kráčali Bohovia na vrchol tejto posvätnej skaly, sa nachádza na strane monolitu, ktorá je najmenej strmá. Aboriginci si neprajú, aby niekto iný okrem Bohov vystupoval na svätyňu, a preto žiadajú turistov o to, aby rešpektovali tento nepísaný zákon. Realita je však úplne iná. 80 percent turistov príde na Uluru kvôli tomu, aby si pozrelo západ slnka a vyšlo hore. Vláda sa snaží robiť opatrenia sporadicky, návrhy prichádzajú na stôl a zase sa z neho vracajú. Prečo? Kvôli biznisu. Skala by už nebola tak zaujímavá pre turistov, keď by sa na ňu nedalo liezť. Ktovie, ako to celé dopadne. Faktom je ale to, že sa skala ničí každým rokom. Turisti si z nej odnášajú nejaký ten úlomok alebo trochu piesku. Skala je opradená povesťami o kliatbách. Každý, kto si z nej niečo odnesie, bude prekliaty a bude sprevádzaný smolou po celý zvyšok života. Turisti z celého sveta posielajú späť v balíčkoch kamienky a piesok, aby tak napravili to, čo pokazili pri návšteve Uluru. V blízkosti skaly je informačné a kultúrne centrum, kde máte možnosť spoznať bližšie aboriginsku kultúru prostredníctvom dokumentov, filmov, nefalšovaných suvenírov. Okolo skaly vedie 11 km dlhá turistická cestička. Pokiaľ nemáte veľa času, nejlepšia prechádzka je Mala Walk, a Kunyia Walk. Na oboch trasách nájdete nástenné maľby Aborigincov rôzne klenby, stekajúce vodopády a nádherné farebné kombinácie. Je to naozaj pôsobivé objavovať skalu a jej zákutia. Z každej strany je iná, mnohotvárna.
 
Olgas, alebo národný park Katja Tjuta sa nachádza 30 km od Uluru a je to vlastne jeden komplex spolu s Červenou skalou. Vstupné je 25 dolárov. Lístok platí po dobu troch dní. Vstup do parku si platí každý klient ešte zvlášť. Olgas sú monolitové skaly rôznych tvarov. Na rozdiel od ULURU je ich veľa, sú menšie a rozľahlejšie. Okolo Olgas môžete urobiť dve túry. Jednu z východnej a jednu zo západnej časti. Dlhšia túra zaberie 4 hodiny času, kratšia polhodinu. Ani pri Uluru, ani pri Olgas nemôžete prenocovať. Najbližší kemping YULARA sa nachádza 30 km od skaly, aby tak bola zabezpečená ochrana prostredia. V YULARE sa nachádza aj letisko, kde pristávajú lietadlá spoločnosti Quantas. Vzhľadom na dané fakty, že sa jedná od národný park, je prílet k samotnej Ayersovej skale považovaný za najdrahšiu formu presunu. Pokiaľ však máte obmedzený čas na pobyt v Austrálii, je zároveň najvhodnejšou formou ako ušetriť čas. V stredisku sa nachádza pár reštaurácií, jeden supermarket, niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú rôzne fakultatívne výlety, ako napríklad výlet na ťavách. Vyhliadkové lety, túry na motorových autíčkach a iné.
 
Kings Canyon, alebo národný park Watarrka, často považovaný za najpôsobivejší prírodný útvar v tejto oblasti sa nachádza 310 km od parku Uluru a Katja Tjuta a takmer 500 km od Alice Spring. Pokiaľ cestujete na 4WD vozidle, dostanete sa k nemu rýchlejšie, už po 300 km z Alice Spring. Kings Canyon je  hlboký skalnatý kaňon, v údolí ktorého  žije viac ako 600 druhov rastlín. Najpopulárnejšie sú jeho cikády a prastaré palmy, nachádzajúce sa v národnom parku z čias dinosaurov. Vstup do tohto parku je voľný. Nájdete tu dve hlavné trasy. Najpôsobivejšia je 6 km dlhá túra po hrebeni kaňonu. V období dažďov kaňonom preteká voda, tvoriaca množstvo vodopádov a skalných dier, kde sa dá kúpať. Najbližší kemping sa nachádza už 7 km od parku. Ďalśie možnosti ubytovania sú v Kings Creeku, 35 km vzdialeného od samotnej prírodnej atrakcie. Mac Donel Ranges, je národný park s dĺžkou 300 km rozprestierajúci sa  na východ i západ od Alice Spring. Jedná sa o najdlhšie skalnaté pohorie v celej Austrálii, zaujímavé dierami v skalnatých stenách, poznačený aborigínskym kultom. Často býva vynechávaný turistami z dôvodu nedostatku časových možností. Tento národný park má práve najviac turistických možností a miest, ktoré stoja za návštevu.  
 
Ako sa dá celý výlet prežiť s nízkymi nákladmi? My sme v Darwine pozerali inzeráty v hosteloch, kto hľadá partnerov na spolujazdu. Piati sme sa vybrali do Alice Spring. Náklady na benzín nás vyšli každého na 60 dolárov. Kempovali sme po celú dobu nášho výletu. Počasie nebolo veľmi priaznivé na kempovanie, ale o to lepšie na túry. Teploty cez  deň sa pohybovali na 20 stupňoch, ale v noci klesli na tri až jeden stupeň. Tí, ktorí podcenia svoje kempové vybavenie majú šancu sa dochystať v Alice Spring, kde existuje požičovňa všetkých vecí na kempovanie. Túto požičovňu nájdete na Gap road 48, blízko nemocnice. Volá sa Alice Camp and hire. My sme si požičiavali spacáky, a platili sme 4 doláre na deň. Ako sme si spríjemňovali kempovanie v Alice Spring? Na večeru, na teplú sprchu a na prípravu raňajok sme si vždy zašli do hostela YHA, ktorý má vynikajúcu polohu na okraji mesta. Čo sme videli cestou z Darwinu do Alice Spring?
 
 Katherine Gorge národný park, ktorý sa nachádza 27 km od mestečka Katherine (300 km od Darwinu). Je to národný park s možnosťami plávania, kajakovania a výletov  na lodi pomedzi 13 riečnych oblúkov. Katherine sa nachádza v severnej časti teritória, takže vegetácia je bujná, bohatá. 3 km od mestečka Katherine sa nachádza národný park Hot Springs. Vynikajúca možnosť kúpania sa v teplej vode, ktorej prúd je tak silný, že vás dokonale premasírujete a zotavíte sa tak na ďalšie cestovanie. Ďalšou zastávkou na kúpanie je národný park Mataranka, s termálnymi prameňmi ústiacimi do jazera.
 
Pod mestečkom Tenant creek môžete obdivovať Devil Marbles, pozoruhodné okrúhle balvany oranžovej farby „nahádzané“ vedľa seba na niekoľkých kilometroch štvorcových. Tenant Creek je poslednou akou takou civilizáciou na ceste do Alice. Preto, ak si chcete niečo kúpiť na zjedenie, urobte tak v tomto mestečku. Všade inde po ceste je veľmi draho. Najtragickejšie sú na tom rozdiely cien benzínu. Kým v Darwine zaplatíte za liter benzínu 1,68 dolára, v národných parkoch Red centra sa môžete dostať až na 2,4 dolára. 100 km východne od Uluru sme obdivovali obrovskú stolovú horu, poznanú ako Mount Conner. Je to tretí najväčší monolit na svete. Vrtuľníkom smerom hore.. Všetky parky si môžete pozrieť z hora. Najlacnejšia jazda trvá 8 minút a stojí 75 dolárov. Takto sa môžete previesť ponad Kings kaňon. Nám sa podarilo zjednať zľavu zo 480 dolárov na 100 a leteli sme ponad Uluru i Olgas. Videli sme Salt lake a ťavy pod nami. Ako sa to podarilo? Prišli sme do CK kancelárie, kde sme sa pýtali na spoločnosť Profesional Rescue? Tvrdili sme, že táto spoločnosť nás má previesť zadarmo. Boli prekvapení, a reagovali na to tak, že oni nás zadarmo síce neprevezú, ale že nám dajú enormnú zľavu. No a bolo. Vynikajúci zážitok, vidieť všetko komplexne. Je pozoruhodné, že v strede obrovskej púšte vznikli tieto tri scenérie na jednej priamke. Naozaj, keď sa pozriete z lietadla alebo z vrtuľníka, Mount Conner, Uluru, a Olgas sú na jednej úsečke. Outback je v noci veľmi nebezpečný na jazdenie. Všade cestou nájdete mŕtve kengury a kravy. Nie pár. Stovky. Preto nikdy nejazdite v outbacku po západe slnka. Je to veľmi nebezpečné. Deň potom, ako sme sa vrátili z ciest sa zabil na aute mladý človek, pretože mu skočil do cesty divý kôň. V parkoch je prísny zákaz kempovania. Zájdite pár kilometrov von z parku. V prípade že vás niekto nájde, zaplatíte pokutu 5 tisíc dolárov. V prípade, že cestujete do tejto oblasti v období tepla, čo je od novembra do apríla, noste so sebou repelenty a veľa vody.  
 
O našej ceste rozprávala pre český rozhlas aj Petra Velebilová.
 
autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky