Austrália - Stretnutie cestovateľov

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Austrália

Sydney

Sydney bola v roku 2003 vyhlásená za najkrajšie mesto sveta. Preslávená stavbou opery a monumentálneho železného mostu. Trojmiliónová metropola neďaleko Modrých hôr, s vysokým počtom slnečných dní, uvoľnenou atmosférou, otvorená všetkým štýlom, znamená pre Austráliu silný ekonomický a turistický uzol. Sydney je zaujímavá predovšetkým svojou geografickou polohou.
 
Leží na pobreží Tichého oceánu a oboch brehoch rieky Paramatty s množstvom ostrovčekov. Medzi nimi plávajú plachetnice, kajaky, mestská doprava v podobe tzv. ferries. Mesto je miláčikom študentov z celého sveta. V Sydney je dostatok nádherných parkov, záhrad, zákutí a človek by mal čo objavovať i vtedy, keby v nej zostal celý rok. Tak poďme aspoň na to najdôležitejšie..
 
Circular Quay – azda atrakciou číslo jedna, promenáda okolo mestského prístavu z jednej strany ohraničeného Operou a z druhej Harbour Bridge- jeden kilometer dlhým mostom, hlavnou spojnicou medzi North Sydney a City of Sydney. Nájdete tu 5 nástupných mól na lodnú dopravu, množstvo reštaurácií, barov, pouličných umelcov. Zájdite na  prechádzku i po zatmení, kedy ligot z výškových budov odrážajúcich sa vo vodách Paramatty dodá tomuto miestu čarovnú atmosféru. Circular Quay je tým správnym miestom, kde rozložiť deku na silvestrovský večer.
 
Rocks -  tu sa to všetko začalo... Historická štvrť Rocks rozprestierajúca sa pod Harbour bridge, plná malebných kamenných domčekov –od toho i ten názov, obchodov so suvenírmi a opálmi, je jednou z  turistami najnavštevovanejších štvrtí v Sydney. Od šiestej večer vám prechádzku spríjemní jazzová hudba hrajúca z kaviarničiek v jej uliciach.
 
Darling Harbour - jedna zastávka loďkou od Circular Quay a  ocitnete sa v peknom prostredí ďalšieho prístavu v centre mesta. Okolo neho nájdete plno atrakcií, napr. Sydney Aquarium, námorné múzeum, Casino, Čínsku záhradu, Paddys Market, Aboriginal centrum. Sú tu postavené špičkové hotely, bežne sa tu organizujú medzinárodné festivaly a koncerty.  Pre deti veľa detských kútikov, trampolín, nafukovacích domčekov a rôznych ďalších aktivít.
 
Royal Botany Garden - v bezprostrednej blízkosti od Opery sa nachádza 30 hektárová botanická záhrada. Môžete si v nej urobiť piknik, pozorovať plachetnice okolo Opery, hrať sa s roztomilými papagájmi Cocatoo, túlať sa austrálskym dažďovým pralesom, počúvať škrekot gigantických netopierov, počas horúcich dní sa ovlažiť vo fontánach rôznych tvarov, obzrieť si exotické stromy a rastliny, či dokonca si usporiadať svadbu. V pracovné dni sa počas obeda záhrada zaplní študentmi a pracovníkmi, ktorí za účelom príjemného obeda opúšťajú sídla firiem v mrakodrapoch na Macqueri street.
 
Pitt Street Mall a Sydney Tower - akoby to bolo, keby metropola nemala svoju „hlavnú“ ulicu. Na Pitt street nájdete všetko. Slovákov, Čechov, obchody, pešie mólo, puby, bary, reštaurácie, zaujímavú zastávku jednokoľajového vlaku Monorail, Centerpoint  a vstup do druhej najvyššej budovy Austrálie – Sydney Tower, ktorá vám okrem super vyhliadky na celú metropolu ponúkne i ďalšie atrakcie, ako 3D kino, pohyblivé kino, múzeum, seminár o histórii Austrálie, obchod s opálmi, reštauráciu s výhľadom na Sydney a iné prekvapenia.
 
Queen Victoria Building, známe nákupné centrum QVB na Town hall. V rámci prechádzky stojí za návštevu. V peknej starodávnej budove nájdete obchody od lacnejších po tie najdrahšie. V čase Vianoc  býva do stredu budovy cez všetky poschodia umiestnený najväčší vianočný stromček v Sydney. Na samom vrchu sú reštaurácie a kaviarne a častokrát melódie živej hry na piano. Z QVB sa dostanete podzemím kdekade v meste. Celé centrum Sydney je totiž podkopané a priechodné. Prechody pod zemou sú veľmi moderné, plné obchodov a foodcourtov, cestovných kancelárií či dokonca medických zariadení. Pokiaľ bývate v centre a premiestňujete sa v rámci centra, nezmoknete keď prší.
 
Kings Cross - najpopulárnejšia štvrť na zábavu a diskotéky, dokonca vykričané uličky pre pánov. Okrem zábavy tu nájdete množstvo značkových obchodov a kuchyňu celosvetového rázu. Keď už popisujeme Kings Cross, často ho ľudia spájajú či už kvôli zábave a odviazanosti alebo kvôli susedstvu  s dúhovou ulicou Oxford street, ktorá je Mekkou homosexuálov. Každoročne sem vo februári  prichádzajú z celého sveta homosexuálne páry, aby oslávili a demonštrovali svoju orientáciu v obrovskej gay paráde nazývanej Mardi gras. Verte či neverte, počas tejto udalosti vrie celá Sydney, v obchodoch povyskakujú „mardi gras“ ceny a v podstate sa tento deň oslavuje bez ohľadu na sexuálnu orientáciu.“
 
Bondi beach - svetovo známa Bondi beach so svojím rockpoolom patrí samozrejme  medzi tie známejšie, okrem nej sa Sydney ale určite môže pochváliť plážami Coogee, Marubra, Manly, a Palm beach.
 
Keď hovoríme o plážach, odporúčame všetkým, ktorí majú na Sydney dostatok času, aby absolvovali zaujímavú prechádzkovú trasu z Manly do Spitu po tzv. Bridge Walk, ktorá má 10km, ide  o veľmi zaujímavý trek, z prevažnej časti po pobreží, kombinovaný prechodom cez prales a s prekrásnou vyhliadkou na centrum Sydney.  
 
Do Manly sa určite prevezte loďou zo Circular Quay, i keby ste si už nenašli čas na zmienenú prechádzku. Časť Manly je milá, charakterizujú ju domy v štýle Art Deco, je tu veľa hostelov, hotelov, reštaurácií a pláž je veľkým spríjemnením. Veľmi peknou prechádzkou je i trasa z Bondi beach až na Marubru. Vyčleňte si ale nato celý jeden deň. Cestou si totiž môžete robiť prestávky na rôznych plážach, ktoré budete míňať. Pláže disponujú i grilmi takže okrem  kúpania si môžete niečo ugrilovať. Pokiaľ patríte k lenivejším, nebojte sa, na plážach sú vždy nejaké fastfoody, či menšie reštaurácie.
 
V Sydney funguje veľmi efektívna mestská doprava, metro, „ferriny“ či autobusy. Na všetky vám platí ten istý kupón, pokiaľ zvažujete zakúpiť si týždenník, či kupón s 30 dňovou platnosťou.
 
Príjemný pobyt v Sydney vám praje tím stretnutia cestovateľov.
 
autorka: Zora Richtárechová
 
Hľadaj
Copyright 2018. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky